میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۵
 
 
جنون جنگ
جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که این روزها سخنان قابل توجهی از سوی نخبگان سیاسی و...
جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که این روزها سخنان قابل توجهی از سوی نخبگان سیاسی و نظامی آمریکا و اروپا در باب پیامدهای استمرار این جنگ مطرح شده است. در این چارچوب هنری کیسینجر سیاستمدار کهنه‌کار ایالات متحده از غرب خواسته بود تا از تلاش برای تحمیل شکست کوبنده به نیروهای روسیه در اوکراین دست بردارد و هشدار داد که این امر عواقب فاجعه‌باری برای ثبات بلندمدت اروپا خواهد داشت. در همین حال در سخنانی که بیانگر وضعیت رو به بحرانی اروپاست «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر عدم آمادگی اروپا برای جنگی مشابه درگیری‌های اوکراین و ناتوانی اروپا برای حذف انرژی روسیه تأکید کرد. در همین حال افراد بسیاری در اروپا و آمریکا نسبت به بحران غذایی و انرژی در صورت استمرار جنگ و تحریم روسیه هشدار داده چنانکه حتی در آمریکا این روزها کمبود شیر خشک به بحرانی ملی مبدل شده است.
این مواضع جدید از سوی نخبگان و بزرگان سیاسی و اقتصاد غربی در حالی مطرح می‌شود که متولیان و مجریان در این کشورها رویه‌ای دیگر را اجرا و بر ادامه همان سیاست‌های جنگ افروزانه گذشته اصرار دارد. لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس پیشنهادات اخیر درباره توافق صلح میان روسیه و اوکراین را مماشات و عقب‌نشینی توصیف و آن را رد کرد.
از سوی دیگر شولتز صدر اعظم آلمان نیز ضمن رد گزینه صلح با انتقاد از عملیات نظامی روسیه تصریح کرد که پوتین در جنگ اوکراین پیروز نخواهد شد و باید پاسخ روشن و محکمی به اقدامات مسکو در این کشور اروپایی داده شود آلمان همچنین از بودجه ۱۰۰ میلیارد مارکی برای توسعه نظامی خود گفته است. در حوزه آمریکا نیز مصوبه ۴۰ میلیارد دلاری کنگره و تاکیدات بایدن و تیم کاخ سفید بر ادامه حمایت نظامی از اوکراین سندی بر رویکرد نظامی و جنگ افروز سران غرب است در حالی که شبکه سی ان ان نیز به نقل از منابعی در دولت آمریکا از طرح «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور برای ارسال سیستمهای پرتاب راکتی پیشرفته به اوکراین خبر داد. در این میان زلنسکی رئیس جمهور اوکراین تاکید کرد که درخواست هنری کیسینجر از این کشور برای دستیابی به توافق صلح با روسیه، رد و بر ادامه جنگ تاکید کرد.
مجموع این سخنان حکایت از آن دارد که برخلاف هشدارهای نهادهای بین‌المللی در باب پیامدهای غذایی و انسانی استمرار جنگ اوکراین که جان میلیون‌ها نفر را به مخاطره خواهد انداخت، و نیز دیدگاه نخبگان سیاسی مبنی بر فاجعه بار بودن ادامه جنگ با روسیه، دولتمردان و تصمیم سازان و تصمیم گیران در غرب، همچنان در جنون جنگ افروزی به سر می برند و حاضر به تغییر رفتار خویش نمی‌باشند. رویکردی که بخشی از اهداف آن را شاید بتوان در این سخن لاوروف در مصاحبه با راشاتودی یافت که عنوان می‌کند به نظر می‌رسد هیچ‌کس قصد ندارد حتی ناتو را اصلاح کند. آنها قصد دارند این "اتحاد دفاعی" را به یک ائتلاف جهانی با هدف سلطه نظامی بر سراسر جهان تبدیل کنند.»
مجموع این رفتارها و آنچه این روزها در وادی عمل از سوی سران اروپا و آمریکا مشاهده می‌شود حکایت از آن دارد که گزینه انتخابی آنها صرفا اداکمه جنگ افروزی با تصور سلطه بر جهان است و ادعای حمایت از اوکراین صرفا توجیهی برای پیگیری این سیاست است که به اذعان حتی نخبگان سیاسی غرب همچون کیسینجر ادامه این روند فاجعه‌ای بی بازگشت خواهد بود چنانکه هم اکنون نیز این جنگ افروزی صدها میلیون نفر را در سراسر جهان با خطر مرگ دسته جمعی از قحطی و گرسنگی مواجه است.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 122799
 
Share/Save/Bookmark