میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۲۱
 
 
چهل‌وچهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان
شاگردان خادم به قهرمانی می اندیشند
شاگردان خادم به قهرمانی می اندیشند
 

چهل‌وچهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان از امروز در مجارستان آغاز می‌شود.
۱۱ سال از آخرین مرتبه‌ای که تیم ملی کشتی آزاد جام قهرمانی جهان را بالای سر برد، می‌گذرد. در سال ۲۰۰۲ که تهران میزبان مسابقات بود ایران با ۴۴ امتیاز و ۲ امتیاز برتری نسبت به روسیه بر سکوی قهرمانی ایستاد.
مهدی حاجی‌زاده تنها مدال‌ طلا را برای ایران به ارمغان آورد. علیرضا دبیر و علیرضا حیدری صاحب مدال نقره شدند و محمد طلایی و مجید خدایی به مدال برنز دست یافتند.از نکات جالب توجه در آخرین قهرمانی ایران می‌توان به حضور ۲ مربی از تیم آن سال در کادرفنی امسال اشاره کرد. محمد طلایی که مدال برنز ۶۰ کیلو را بر گردن آویخت و علیرضا رضایی در ۱۲۰ کیلوگرم که به عنوانی بهتر از سیزدهمی نرسید.
البته آخرین قهرمانی ایران در خارج از خانه ۴۷ سال می‌گذرد؛ جایی که آزادکاران ایران با ۳ طلای (ابراهیم سیف‌پور، عبدالله موحد و منصور مهدی‌زاده)‌ و ۲ نقره (محمدعلی صنعتکاران و محمدعلی فرخیان) با اقتدار قهرمان جهان شد.آزادکاران در سال ۲۰۱۱ تا آستانه قهرمانی جهان پیش رفتند و تنها با ۲ امتیاز اختلاف به نایب قهرمانی بسنده کردند؛ سال ۲۰۱۱ بهترین فرصت بود که در نبود جامبولات تدی‌یف مربی کاربلد روس‌ها این عنوان از آنها باز پس گرفته شود، اما این امر محقق نشد. امسال هم به نظر می‌رسد ایران در شرایط بسیار بهتری نسبت به روسیه عازم مسابقات جهانی می‌شود و کسب عنوان قهرمانی دور از ذهن نخواهد بود.
تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی گام به رقابت‌های جهانی ۲۰۱۳ در بوداپست مجارستان می‌گذارد که از تیم ۷ نفره المپیکی خود ۶ کشتی‌گیر را در بوداپست در اختیار دارد و تنها صادق گودرزی در ۷۴ کیلو که خوش‌رنگ‌ترین مدال ایران در المپیک لندن را از آن خود کرد و در مسابقات جهانی در ۳ سال گذشته هم همواره مدال‌آور بوده است را در اختیار ندارد.
از طرفی شاگردان با تجربه رسول خادم در حالی‌گام به میدان جهانی می‌گذارند که با مشکلات و محدودیت‌های فراوانی عازم این مسابقات شدند، اما به هر حال نباید از کنار قدرت تیم ایران به سادگی گذشت. البته روس‌ها هم از ترکیب ۷ نفره خود در المپیک لندن هیچ کشتی‌گیری را به جهانی مجارستان نمی‌آورند تا از این لحاظ کار ایران ساده‌تر از قبل به نظر برسد. آذربایجانی‌ها هم ۲ طلایی المپیک خود (عسگراف و شریف‌اف) را در بوداپست به همراه نخواهند داشت و تیمی که می‌تواند در ظاهر تهدیدی جدی برای ایران باشد آمریکاست که با تمام قوا عازم بوداپست خواهد شد، اما هر حال رقیب اصلی و سنتی ایران یعنی روس‌ها اصلی‌ترین رقیب در هر شرایطی محسوب می‌شوند و حتی کشتی‌گیران گمنام و کم‌تجریه آنها نیز رقیبی جدی برای آزادکاران ایرانی هستند.از ترکیب ۷ نفره ایران مسعود اسماعیل‌پور در ۶۰ كيلو ، عزت‌الله اکبری در ۷۴ کیلو و کمیل قاسمی در سنگین‌وزن تجربه حضور در مسابقات جهانی را ندارند هر چند که اسماعیل‌پور و قاسمی در المپیک لندن حضور داشتند که قاسمی صاحب مدال برنز شد.چهل‌وچهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمان بزرگسالان جهان امروز در بوداپست مجارستان آغاز می‌شود که حسن رحیمی، مهدی تقوی و رضا یزدانی نمایندگان اوزان ۵۵، ۶۶ و ۹۶ کیلوگرم کشورمان روی تشک خواهند رفت.
در زیر تحلیلی بر کشتی‌گیران ایران در این سه وزن خواهیم داشت:
۵۵ کیلو؛ حسن رحیمی یکی از مدعیان کسب مدال در این وزن محسوب می‌شود که در صورت خودباوری به توانایی‌هایش و ارائه کشتی‌های هجومی و روبه جلو در غیاب نمایندگان سرشناس روسیه و گرجستان می‌تواند از امیدهای اصلی کسب مدال طلا در این وزن باشد. البته رحیمی نباید از کنار کشتی‌گیران شرق آسیا و همچنین هندی‌ها براحتی بگذرد که نشان داده‌اند رقبایی جدی در وزن اول برای کشتی‌گیران ایرانی هستند.
۶۰ کیلو؛مسعود اسماعیل‌پور که در المپیک لندن کشتی‌های خوبی از خود به نمایش گذاشت و حتی در آستانه کسب مدال پیش رفت حالا دیگر به جوانی پخته و باتجربه تبدیل شده است. اسماعیل‌پور که نشان داده است برای رسیدن به مدال از هیچ تلاشی فروگذر نیست در بوداپست به دنبال مدالی‌ است که در لندن به آن نرسید.با شرایطی که اسماعیل‌پور دارد به نظر می‌رسد در غیاب کشتی‌گیران سرشناسی نظیر طغرل عسگراف (آذربایجان) و بسیک کودوخوف (روسیه) نفرات اول و دوم المپیک لندن کار راحت‌تری برای رسیدن به مدال طلا داشته باشد؛
۹۶ کیلو؛ حالا یزدانی دوباره بازگشته است و دوبنده‌اش را از مدعیان پس گرفته است تا آن خاطره تلخ را پاک کرده و مدالی دیگر به کارنامه‌اش اضافه کند. هر چند یزدانی هم برای رسیدن به دوبنده تیم ملی راه سختی را پیمود و با وجود مصدومیت کهنه، روی تشک حاضر شد؛ مصدومیتی که به نظر می‌رسد در مسابقات جهانی هم همراه او باشد، اما باید دید که آیا پلنگ جویبار در بوداپست اعاده حیثیت می‌کند؟
به نظر می‌رسد با قدرتی که تیم کشتی آزاد ایران در این دوره از رقابت‌ها دارد چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد که آزادکاران بعد از ۱۱ سال بار دیگر جام قهرمانی جهان را بالای سر ببرند تا بار دیگر کشتی ایران در جهان آقایی کند.
برنامه مسابقات امروز:
ساعت ۱۳ تا ۱۸: مسابقات مقدماتی اوزان ۵۵، ۶۶ و ۹۶ کیلوگرم کشتی آزاد
ساعت ۱۹ تا ۲۱: مسابقات رده‌بندی و فینال اوزان ۵۵، ۶۶ و ۹۶ کیلوگرم کشتی آزاد

کد مطلب: 83539
 
Share/Save/Bookmark