میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
ایستادگی تا درون زندان
فلسطین به عنوان مسئله اول منطقه و جهان اسلام در حالی به دلیل برخی تحولات منطقه و نیز رویکرد برخی کشورهای عربی به سازشکاری به حاشیه رفته است ک
فلسطین به عنوان مسئله اول منطقه و جهان اسلام در حالی به دلیل برخی تحولات منطقه و نیز رویکرد برخی کشورهای عربی به سازشکاری به حاشیه رفته است که در تحولی قابل توجه در این سرزمین، کاید الفسفوس اسیر فلسطینی پس از ۱۳۱ روزاعتصاب غذا با اخذ حکم لغو بازداشت اداری و آزادی خود اعتصاب غذایش را به حال تعلیق درآورد.
این پیروزی بزرگ برای مقاومت اسرای فلسطینی در حالی رقم خورده است که همچنین سه اسیر دیگر فلسطینی در اعتراض به بازداشت اداری خود در اعتصاب غذا به سر می‌برند که شامل هشام أبو هواش، عیاد الهریمی و لؤی الأشقراست که هر کدام به ترتیب در نود و هفتمین، شصت و یکمین و چهل و چهارمین روز اعتصاب غذا هستند. مرکز نادی الاسیر الفلسطینی در روزهای یازدهم و هجدهم ماه جاری میلادی از پیروزی علاء الاعرج و مقداد القواسمه (پس از ۱۳۳ روز اعتصاب غذا) برای لغو حکم بازداشت اداری خود خبر داد.
بر اساس گزارش‌های منتشره بیش از پنج اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که صدها نفر آنهار را کودکان تشکیل می‌دهند. حال این سوال مطرح است که این اعتصاب غذاها چه دستاوردها و چه پیامی به همراه دارد.؟
در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت که مهمترین مولفه در این زمینه تاکید فلسطینی‌ها بر ادامه مقاومت در برابر اشغالگری است. اسرای فلسطینی با اعتصاب غذا که تنها سلاح آنها در برابر اشغالگران است این پیام را برای کل ملت فلسطین و حامیان فلسطین دارد که در راه آزادی سرزمین خود از هیچ اقدامی فروگذار نیستند و انتفاضه حتی در زندان‌ها نیز ادامه می‌یابد. نکته قابل در باب اعتصاب غذای اسرای فلسطینی آن است که این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که برخی از کشورهای عربی همچون سعودی، امارات و بحرین با ادعای حمایت از فلسطین در مسیر روند سازش قرار گرفته‌اند. اسرای فلسطینی این پیام را دارند که تسلیم سازشکاری و خیانت سازشکاران نخواهند شد و مقاومت راه خود را ادامه می‌دهد.
نکته قابل توجه آن است که در طول دوران اعتصاب غذای اسرای فلسطینی سران عرب از موضع گیری در برابر آنها نیز خودداری کرده و عملا در تشدید رنج آنها شریک صهیونیست‌ها بوده‌اند. در همین حال انتفاضه اسرا نشان داد که نمی‌توان روی هیچ روند سازشی حتی وعده‌های سازمان ملل تکیه داشت و تنها راه فلسطینی‌ها برای رسیدن به حقوقشان انتفاضه و مقاومت است که از خانه‌ها و پشت خاکریزها تا دل زندان‌های رژیم صهیونیستی ادامه دارد و فلسطینی‌ها مقاومتی چند لایه را به رخ صهیونیست ها می‌کشند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 120593
 
Share/Save/Bookmark