میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
شکست ائتلاف آمریکایی-سعودی در برابر مقاومت وارد ابعاد جدیدی شد
ارتش یمن در البیضا و نیروهای سوریه در درعا
ارتش یمن در البیضا و نیروهای سوریه در درعا
 
تحرکات نظامی آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن هر روز با ناکامی مواجه می‌شود چنانکه مقاومت یمن توانسته مناطق جدیدی را از اشغالگران و تروریست‌ها پاکسازی کند و در سوریه نیز استان درعا به تصورف ارتش درآمده است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اعلام آزادسازی کامل استان راهبردی «البیضاء»، جزئیات عملیات موشکی و پهپادی علیه عناصر القاعده، داعش و همپیمانان ائتلاف سعودی در این استان را تشریح کرد.سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن طی بیانیه‌ای ضمن تبریک به مردم یمن به مناسبت سالگرد انقلاب ۲۱ سپتامبر یمن که از آن به عنوان «عید انقلاب آزادی و استقلال» یاد کرد، از پیروزی‌های جدید نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مناطق باقی مانده در استان‌ استراتژیک البیضاء طی عملیات «فجر الحریه» خبر داد.به نوشته «المسیره»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که در عملیات فجر الحریه در درجه نخست، بقایای لانه‌های عناصر القاعده و داعش که با ائتلاف متجاوز به یمن در ارتباطند، هدف قرار گرفت. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی ۴۸ ساعت، بخش‌های «الصومعه» و «مسوره» و بخش‌هایی از «مکیراس» را آزاد کردند که مساحت کلی آن به ۲۷۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد.وی تصریح کرد: «طی پیشروی نیروهای ما برای از بین بردن عناصر تکفیری، هواپیماهای ائتلاف متجاوز بیش از ۳۰ حمله را برای حمایت از این عناصر و جلوگیری از پیشرفت نیروهای ما انجام دادند. نیروی موشکی و پهپادی ما، ۱۰ عملیات برای هدف قرار دادن مواضع دشمن طی این عملیات انجام داد. با این عملیات استان البیضاء به طور کامل آزاد شد».سرتیپ سریع افزود: نزدیک به ۲۳۰ تکفیری و مزدور دشمن در جریان عملیات فجر الحریه، کشته، زخمی و اسیر شدند. در این میان ۷۰ تکفیری و مزدور کشته، ۱۲۰ نفر زخمی و ۴۰ نفر از آن‌ها به اسارت گرفته شدند. ۱۰ خودروی زرهی و غیرزرهی منهدم یا خسارت دید و نیروهای یمنی تجهیزات نظامی و مهمات زیادی را به غنیمت گرفتند و هفت اردوگاه تکفیری را تحت کنترل درآوردند. نیروهای ما همچنین موفق شدند شماری از شهروندان یمنی را که از سوی تکفیری‌ها به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کنند».استان البیضاء یمن از نظر جغرافیایی به دلیل قرار گرفتن در مرکز یمن و همسایگی هست استان مهم صنعاء، ذمار، مارب،إب، لحج، ابین، شبوه و ضالع از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است. همچنین پس از تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر چند شهرستان استان مأرب، رسانه‌های یمنی از حمله موشکی نیروهای صنعاء به یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های دولت مستعفی در جنوب مأرب خبر دادند. در این میان تشدید شکست سعودی و امارات در یمن، یک کشتی حامل تجهیزات جاسوسی رژیم صهیونیستی با پشتیبانی شبه‌نظامیان وابسته به امارات در جزیره سقطری در جنوب یمن پهلو گرفت. خبر دیگر آنکه همزمان با گسترش قحطی و گرسنگی در بخش‌های مختلفی از خاک یمن، دو سازمان از گمرک‌های فرانسه شکایت کرده‌ و خواستار علنی شدن جزئیات مربوط به فروش تسلیحات فرانسوی به ریاض و ابوظبی شده‌اند. از سوی دیگر در چارچوب پنهان سازی نقش آمریکا در بحران یمن، مجلس نمایندگان آمریکا طرح قطع حمایت‌های اطلاعاتی و تدارکاتی از حملات هوایی رژیم سعودی به یمن را تصویب کرد و اکنون این طرح منتظر رأی مجلس سنای این کشور خواهد بود.
این در حالی است که «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی میزبان «تیم لیندرکینگ» فرستاده آمریکا در امور یمن بود. در این میان بر اساس گزارشی جدید، هر هفته بیش از هزار نفر در یمن بر اثر گرسنگی و سوء تغذیه جان خودشان را از دست می‌دهند.مارتین گریفیتس، معاون امور انسانی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد اقتصاد یمن به اعماق جدیدی از سقوط رسیده است و قشر‌های ضعیف‌تر همواره بیشترین هزینه بحران را پرداخت می‌کنند.مدیرکل صندوق کودکان ملل متحد ”یونیسف“، تصویر هولناکی از وضع یازده میلیون و ۳۰۰ هزار یمنی ترسیم می‌کند که برای زنده ماندن متکی به دریافت کمک‌های انسانی هستند. بین یمنی ها، دو میلیون و ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال هستند که از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها با خطر مرگ قریب الوقوع روبرو هستند.مدیر عامل برنامه جهانی غذا هم با ترسیم تصویر هولناک‌تر می‌گوید: ۱۶ میلیون یمنی یک گام با قحطی و گرسنگی فاصله دارند. بلندپایه‌ترین مقام برنامه جهانی غذا هشدار می‌دهد که اگر در شش ماه آینده ۸۰۰ میلیون دلار اعتبار تامین نشود، کاهش سهمیه غذا ممکن است در سال آینده باعث مرگ ۴۰۰ هزار کودک یمنی زیر پنج سال شود.

ارتش سوریه درعا
در ادامه دستاوردهای مقاومت، نیروهای ارتش سوریه با ورود به دو شهرک در استان درعا واقع در جنوب این کشور، کنترل این دو را به دست گرفتند. در ادامه اجرای توافق میان ارتش سوریه و تروریست‌های استان درعا، (با میانجیگری روسیه) نیروهای دولت سوریه وارد دو شهرک «تل شهاب» و «وزیزون» شدند.
در این راستا در شهر «داعل» در شمال استان درعا نیز روند حل و فصل امور میان ارتش سوریه و تروریست‌ها از امروز آغاز شده است. خبرگزاری رسمی سوریه در این باره نوشت که قرار است به موضوع تروریست‌ها، سربازان فراری از خدمت و تحویل سلاح به ارتش سوریه رسیدگی شود.
در همین حال وزیر امور خارجه سوریه بر ضرورت خروج فوری نیروهای ترکیه از استان‌های شمالی کشورش برای مهار تنش‌های روزافزون اخیر تاکید کرد. «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه، اعلام کرد که مقامات سوری از ترکیه می‌خواهند که نیروهایش را فورا از اراضی استان‌های شمالی سوریه خارج کند. در موفقیتی دیگر برای سوریه، وزیر انرژی امارات در دیدار با وزیر منابع آبی سوریه گفت که ابوظبی حاضر است به همکاری خود در بازسازی سوریه ادامه دهد و بر سرمایه‌گذاری خود بیافزاید.«تمام رعد» وزیر منابع آبی سوریه با «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات عربی متحده دیدار کرد. این دیدار در مقر مرکز تجاری دبی صورت گرفت.پایگاه خبری الخلیج الجدید گزارش داد که در این دیدار امارات برای افزایش همکاری با دولت سوریه در زمینه‌های آب و انرژی اعلام آمادگی کرده است.
کد مطلب: 119793
 
Share/Save/Bookmark