میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱
 
 
آنچه در اولین روز اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها مشاهده شد
بی مدیریتی همراه با وعده درمانی
بی مدیریتی همراه با وعده درمانی
 
در حالی نحوه توزیع یارانه‌های معیشتی با ابهامات و حاشیه‌های بسیاری همراه بوده است به‌گونه‌‌ای که حتی بسیاری از یارانه به‌گیران نیز در این طرح جدید حذف شده‌اند از یک سو متولیان امر از راه اندازی سامانه شکایات خبر داده‌اند و از سوی دیگر به‌رغم بی‌سامانی‌ها و بی‌مدیریتی در روز اول اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها، مسئولان و تولید کنندگان در سیاست وعده درمانی از بهبود شرایط در روزهای آینده خبر داده اند.
پنجشنبه در حالی که هنوز ابهامات و سوالات و اشکالات بسیاری در باب چگونگی واریز یارانه اصلاح قیمت‌های کالاهای اساسی وجود داشت و بسیاری از مردم به دلیل حذف ناگهانی خود از سامانه یارانه‌ها در سردرگمی بودند، اصلاح ناگهای قیمت‌های کالاهای اساسی اعلام شد. نتیجه آن شد که ناگهان بسیاری از کسبه افزایش قیمت‌ها را اعمال کردند در حالی که همان کالاهای قدیمی را داشتند و از سوی دیگر فروشگاه‌هایی که هنوز با قیمت قدیم کالا ارائه می کردند با ازدحام مردم همراه شدند که در برخی مناطق به کسری کالا منجر شد. روندی که نتیجه بی‌مدیریتی متولیان امر بوده است که هزینه‌های اقتصادی و روانی بسیاری را بر مردم تحمیل کرد. در این میان اما وعده درمانی بار دیگر محور اقدامات دولتمردان و متولیان امر و البته تولید کنندگانی شد که تا همین یک روز پیشتر با ادعای نبود مواد اولیه توقف و یا کاهش تولید را انجام داده بود.
در چارچوب این وعده درمانی دومین اطلاعیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اطلاع خانوارهای جامانده از دریافت یارانه که از ابتدای اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ یارانه دریافت نکرده‌اند یا از سال ۱۳۹۳ به دلیل انصراف یا عدم ثبت نام، مشمول یارانه مذکور نبوده اند منتشر شد. در این اطلاعیه آمده است در صورتی که از ابتدای اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۹ یارانه نقدی دریافت نکرده‌اید یا به دلیل انصراف یا عدم ثبت نام از سال ۱۳۹۳ مشمول یارانه مذکور نبوده‌اید و متقاضی بررسی شرایط مالی و اقتصادی خود برای دریافت یارانه کمک معیشتی جدید هستید، می توانید طی سه ماه آینده نسبت به ثبت مشخصات خود در سامانه‌ای که به زودی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اطلاع رسانی خواهد شد، اقدام کنید.در صورت تأیید درخواست، یارانه کمک معیشتی جدید از ابتدای اجرای برنامه محاسبه و به خانوار تعلق خواهد گرفت.برای این موضوع نیازی به مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و موضوع صرفا از طریق سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها که به زودی در دسترس قرار می‌گیرد قابل پیگیری است.
همچنین وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ثبت اعتراض به دهک بندی یارانه ها، فقط کافیست وارد سایت وزارت رفاه به آدرس hemayat.mcls.gov.ir شده و اطلاعات خود را بارگذاری کنید. این یعنی گزینه‌ای با عنوان درج اعتراض وجود ندارد.آقای حجت عبدالملکی می‌گوید: ۹۰ درصد مردم ایران مشمول یارانه هستند. دو دسته از افراد هستند که یارانه نگرفته اند؛ کسانی که جزو دهک دهم تشخیص داده شده اند، ولی به این موضوع معترضند. این افراد می‌توانند با مراجعه به آدرس hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند.به کسانی که یارانه نگرفته اند پیامک ارسال کردیم تا برای ثبت اعتراض به سایت مراجعه کنند. ساعات اولیه با ورود مردم به سایت با ترافیک مواجهیم. از مردم می‌خواهیم برای ثبت اعتراض به دهک خود عجله نکنند چرا که در صورت واجد شرایط بودن دریافت یارانه‌ها، آن را به صورت یکجا برایشان واریز می کنیم.۲۱ اردیبهشت با واریز یارانه ۴۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر، دولت کلید اصلاح نرخ برخی از اقلام را زد. دیشب امکان برداشت یارانه اردیبهشت محقق شده و امروز نرخ جدید چهار قلم کالا از جمله، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن نیز اعلام شده است.
در ادامه وعده درمانی‌ها سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به ابنکه صنایع غذایی در حال اصلاح قیمت هستند، وقفه کوتاه در عرضه ایجاد شد اما از فردا بازار به روال عالی خود برمی‌گردد.
مسعود امراللهی سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: از ۲ روز گذشته تیم بازرسی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور فعال هستند و بر بازار نظارت می‌شود؛ نیروهای بسیجی وزارت جهاد کشاورزی نیز به تعداد ۹ هزار و ۵۰۰ نفر نیز از فردا به کمک ما می آیند. وی افزود: در صورتی که مردم هرگونه گران فروشی را در سطح بازار های کشور مشاهده کردند، می توانند گزارش های خود را از طریق سامانه های ۱۲۴ و ۱۳۵
به دست ما برسانند.
وی گفت: قیمت روی جت پرینت ( دستگاه قیمت زن روی کالا) و حسابداری صنایع غدایی تغییر کرده است، که این امر باعث ایجاد فاصله مقطعی در عرضه محصولات شده است.امراللهی اظهار داشت: با آغاز تولید از امروز مشکل کاهش عرضه مواد غذایی بر طرف می‌شود و امیدواریم که از فردا بازار به روال عادی خود برگرد.اتاق اصناف ایران پیرو اطلاعیه شماره دو ستاد تنظیم بازار درباره مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، نرخ حداکثری فروش انواع لبنیات، روغن، مرغ و تخم‌مرغ را برای مصرف‌کننده اعلام کرد.
براساس این اطلاعیه قیمت حداکثری فروش ۹ قلم کالای اساسی به شرح زیر است:قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم شیر خام ۳.۲ درصد چربی درب دامداری ۱۲۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف‌کننده شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی کم چرب ۱۵۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف‌کننده شیر پاستوریزه بطری یک لیتری کم چرب ۱۸۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف‌کننده ماست دبه‌ای ۲/۵ کیلویی کم چرب ۴۹۸,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف‌کننده پنیر UF نسبتاً چرب ۴۰۰ گرمی ۳۷۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف کننده روغن مایع آفتاب گردان ۸۱۰ گرمی پخت و پز ۶۳۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف کننده روغن مایع ۸۱۰ گرمی سرخ کردنی ۶۲۰,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم مرغ گرم ۵۹۸,۰۰۰ ریال،قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم تخم مرغ ۳۹۸,۰۰۰ ریال.
در ادامه این وعده درمانی معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از فعالیت ۴۰۰ اکیپ بازرسی برای مقابله با احتکار و گرانفروشی در بازار خبر داد.سعید محمدی پور، معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران با اشاره به طرح نظارتی ویژه که از روزهای گذشته در بازار آغاز شده گفت: کالاهای هدف در این طرح، کالاهای اساسی به ویژه روغن، ماکارونی، برنج، شکر، شوینده و محصولات سلولزی بوده و هدف بازرسی عرضه بیشتر این اقلام است.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران از فعالیت ۴۰۰ اکیپ بازرسی در سطح استان تهران با همکاری اتحادیه‌ها، بازرسان وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی و تعزیرات حکومتی خبر داد و اظهار کرد: سعی می‌کنیم کالاها هر چه بیشتر عرضه و از احتکار، حتی احتکار در واحدهای صنفی جلوگیری شود.وی همچنین از بازدید از بزرگترین تولید کننده روغن در تهران خبر داد و تصریح کرد: بر اساس مشاهدات مقدار زیادی روغن برای تصفیه به این واحد تولیدی وارد شده و خط تولید با ۸۰ درصد توان در حال تولید است. همچنین ماشین‌ها آماده بارگیری برای انتقال روغن‌های تولید شده، بودند.
محمدی پور در پاسخ به سوالی درباره چرایی کمبود روغن نیز گفت: این مسئله مربوط به حوزه بازرسی نیست، بلکه باید از حوزه تجارت و صنعت پیگیری شود. همچنین وزارت جهاد کشاورزی تأمین کننده روغن خام است.وی افزود: بازدیدهای ما در بازار نشان می‌دهد که مشکل روغن کماکان وجود دارد، اما با توجه به افزایش تولید، پیش بینی می‌شود این مشکل به زودی برطرف شودمعاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران در پایان از مردم خواست اگر با احتکار و گرانفروشی مواجه شدند به سامانه ۱۲۴ گزارش کنند و گفت: هم اکنون، تعداد پاسخگویان دو برابر شده و تا ساعت ۹ شب به صورت مستقیم به شکایت‌ها رسیدگی می‌شود. از ساعت ۹ شب تا شش صبح هم به صورت پیغام‌گیر ضبط و بعد پیگیری می‌شود
در ادامه همین روند رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: هم اکنون برای تامین مرغ مورد نیاز کشور مشکلی نداریم و به اندازه کافی مرغ تامین شده است.حبیب اسدالله نژاد، اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه دولت در نظر دارد یارانه را بصورت نقدی یا در قالب کالابرگ به دهک‌های هدف تخصیص دهد، افزود: این اطمینان را می‌دهیم که هم اکنون برای تأمین مرغ مورد نیاز کشور مشکلی نداریم و به اندازه کافی مرغ تأمین شده است. اتحادیه مرغداران کشور هم با همکاری مرغداران نسبت به تأمین مرغ مورد نیاز مردم اهتمام خود را بکار خواهند بست. در این میان در حالی افزایش قیمت‌ها بین ۵۰ تا نزدیک به ۲۰۰ درصد را نشان می‌دهد.
محمدرضا فرزین رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: همه اثر تورمی این طرح را عموم مطالعات شامل مؤسسه پژوهش‌های عالی پژوهش، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه، زیر ۱۰ درصد می‌دانند. لازم به ذکر است بسیاری از تولید کنندگان کالاهای اساسی در این روزها ادعای افزایش تولید و تامین نیاز بازار را مطرح کرده اند در حالی که بسیاری از آنها چند روز پیش از تعطیلی خط تولید و نبود مواد اولیه سخن می گفتند و حال سوال این است که چگونه با افزایش قیمت‌ها ناگهان مشکل خط تولید و مواد اولیه آنها حل شده است. ایا تعطیلی آنها اقدامی برای گران کردن محصولات بوده است؟ آیا می توان به چنین تولید کنندگانی که مایحتاج مردم را گروگان می گیرند برای سود بیشتر می توان برای تکرار نکردن رویه گذشته اعتماد کرد؟
کد مطلب: 122537
 
Share/Save/Bookmark