میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
واکنش عملی مسکو به طرح عضویت فنلاند و سوئد در ناتو
ورود «اس - ۵۰۰» روسی در جنگ اوکراین
ورود «اس - ۵۰۰» روسی در جنگ اوکراین
 
غرب در حالی با طرح عضویت سوئد و فنلاند به دنبال تنگ‌تر کردن حلقه محاصره علیه روسیه بوده است که مسکو ضمن تاکید برپاسخگویی به این تحرکات، از آغاز عملیاتی شدن سامانه موشکی اس ۵۰۰ در خدمات نظامی خبر داد.
همزمان با اوج گیری تنشها میان روسیه و غرب بر سر اوکراین، «یوری بوریسف» معاون نخست وزیر روسیه در امور صنایع نظامی از وارد خدمت شدن سامانه دفاع هوایی «اس - ۵۰۰» خبر داد. بوریسوف با اعلام این خبر افزود: مجموعه سامانه دفاع هوایی «اس - ۵۰۰» که همزمان قادر به انجام دو مأموریت دفاع هوایی و موشکی است، عملاً وارد خدمت نظامی شد.قبال ذکر است که سامانه «اس - ۵۰۰» نسل جدیدی از سامانه‌های موشکی زمین به هوا است که یک سامانه یکپارچه دوربرد با قابلیت رهگیری اهداف در ارتفاعات بالا به شمار می‌رود. این اقدام در واکنش به تحرکات اخیر غرب مبنی بر گسترش ناتوست چنانکه دبیرکل ناتو ضمن بیان این که فنلاند و سوئد رسما برای پیوستن به این ائتلاف نظامی درخواست داده‌اند، از این درخواست‌ها استقبال کرد.«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت فنلاند و سوئد رسما برای پیوستن به این ائتلاف نظامی درخواست داده‌اند. البته برخی اعضای ناتو با این اقدام مخالف هستند چنانکه اردوغان رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه آنکارا نمی‌تواند از پیوستن کشورهای حامی تروریست به ناتو حمایت کند، گفت هیأت‌های سوئدی و فنلاندی زحمت سفر به ترکیه را به خود ندهند. در این میان هم سخنگوی کاخ کرملین با اشاره به عدم تمایل کی‌یف برای ادامه دادن مذاکرات صلح با مسکو، گفت متهم‌کردن ارتش روسیه به جنایت جنگی در اوکراین غیرقابل قبول است.
از سوی دیگر سرویس اطلاعات خارجی روسیه به شواهدی اشاره کرده که نشان می‌دهند آمریکا در حال آموزش گروهی از اعضای داعش برای انتقال آنها به اوکراین است. «سرگئی ایوانوف»، رئیس اداره مطبوعات سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) گفته که آمریکا در حال حاضر در حال آموزش دادن ۵۰۰ عضو گروه تروریستی داعش به همین منظور است. ایوانوف یادآوری کرد که سازمان‌های سری آمریکا آوریل ۲۰۲۲ در آزادسازی حدود ۶۰ عضو گروه تروریستی داعش از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نقش فعالی ایفا کردند. خبر دیگر آنکه رئیس جمهور اوکراین ضمن اعلام حملات موشکی روسیه به چند منطقه این کشور گفت با صدراعظم آلمان و همتای فرانسوی خود برای افزایش حمایت از کی‌یف گفت‌وگو کرده است. از سوی دیگر همزمان با تحرکات آمریکا برای کاهش اثرات اقتصادی جنگ اوکراین، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که واشنگتن به شرکت‌های نفتی آمریکایی و اروپایی اجازه داده است تا کار خود را در ونزوئلا از سر بگیرند. خبر دیگر آنکه وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه‌ای از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه و بلاروس به دلیل آنچه نشر اخبار جعلی خوانده، خبر داد. در نقطه مقابل پوتین رئیس جمهور روسیه به دنبال دیدار هیات بلندپایه آمریکایی با رئیس امارات در تماس تلفنی با این مقام اماراتی درباره تقویت روابط همه جانبه مسکو-ابوظبی گفت‌وگو کرد.
غرب در حالی ادعای حمایت از اوکراین را سر می‌دهد که کارنامه دخالت این کشور در افغانستان گواهی بر پیامدهای این مداخلات است چنانکه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از افزایش دو برابری کودکان در معرض خطر مرگ در افغانستان خبر داد.صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل افزود: تلفات شدید کودکان زمانی روی می‌دهد که کودکان نسبت به قدشان بیش از حد لاغر باشند که در نتیجه، سیستم ایمنی بدنشان بسیار ضعیف می‌شود. لازم به ذکر است در حالی آمریکا همچنان از اجرای تعهدات مالی برای رفع نیازهای افغانستان طفره می‌رود که"بازرس‌ ویژه کل آمریکا برای بازسازی افغانستان" (سیگار) می‌گوید که تصمیمات رئیس‌جمهور جو بایدن و دونالد ترامپ جهت خروج تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان عاملی کلیدی در فروپاشی ارتش این کشور بوده است.
کد مطلب: 122618
 
Share/Save/Bookmark