میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸
 
 
حاضران در نشست مسکو از طالبان خواستار شدند
تشکیل دولت فراگیر و حمایت از مردم افغانستان
تشکیل دولت فراگیر و حمایت از مردم افغانستان
 
نشست افغانستان با حضور کشورهای منطقه و نمایندگان طالبان دیروز در مسکو در حالی برگزار شد که حاضران خواستار تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان و حمایت از مردم در برابر بحران اقتصادی و تروریسم برجای مانده از اشغالگران شدند.
روسیه دیروز میزبان نشستی بود که همسایگان افغانستان و طالبان به عنوان قدرت فائقه بر این کشور در آن حضور داشتند تا راهکاری منطقه‌ای برای پایان دادن به بحران این کشور اتخاذ گردد. در همین چارچوب
وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با هیأت طالبان در مسکو، با ابراز تأسف از عدم حضور نماینده آمریکا، گفت مسکو از طالبان انتظار دارد ضمن تشکیل دولتی فراگیر، وعده‌ها درباره استفاده نشدن خاک افغانستان علیه دیگر کشورها را اجرا کند.جلسه موسوم به «طرح مسکو» برای افغانستان با حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور شامل پاکستان، چین، ایران، روسیه و همچنین گروه طالبان در مسکو پایتخت این کشور برگزارشد.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در این نشست با ابراز تأسف از عدم حضور نمایندگان آمریکا در جلسه «طرح مسکو» برای افغانستان، گفت: «جلسات طرح مسکو نقش مهمی در حل و فصل اوضاع افغانستان دارد. روسیه امیدوار است نماینده جدید آمریکا در امور افغانستان از نتایج این نشست حمایت کند. این دومین باری است که واشنگتن از شرکت در نشست‌های بین‌المللی گسترده درباره افغانستان خودداری می‌کند».
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف خطاب به طالبان اظهار داشت: «روسیه از طالبان می‌خواهد تا با مشارکت همه نیروهای سیاسی افغانستان دولت فراگیر تشکیل دهند. ما خواستار تشکیل یک دولت فراگیر هستیم که نماینده همه اقشار مردم افغانستان باشد».
وی با بیان اینکه وضعیت کنونی در افغانستان هنوز پایدار نیست و تروریست‌ها سعی می‌کنند از آن سوءاستفاده کنند، تصریح کرد: «تهدید واقعی، انتقال فعالیت‌های تروریستی و مواد مخدر از افغانستان به خاک کشورهای همسایه است. تهدیدهای تروریسم و قاچاق مواد مخدر هنوز در افغانستان وجود دارد».

به نوشته اسپوتنیک، لاوروف پس از دیدار با طالبان، در نشست خبری، از گزارش‌ها مربوط به وخامت معیشت مردم افغانستان ابراز نگرانی کرد و افزود: «نقش اصلی در تثبیت وضعیت افغانستان بر عهده سازمان ملل متحد است و روسیه در روزهای آینده کمک‌هایی ارسال خواهد کرد».
پیش از این، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه گفت نمایندگان این کشور هفته جاری به مذاکرات درباره افغانستان که توسط روسیه برگزار می‌شود، ملحق نخواهند شد.
در این میان سخنگوی کاخ کرملین ضمن اشاره به احتمال دیدار بین رؤسای جمهور روسیه و آمریکا تا قبل از سال جدید میلادی، درباره افغانستان نیز گفت که هیچکسی نمی‌خواهد شاهد فلج شدن این کشور باشد.
پسکوف درباره نشست «طرح مسکو» درباره افغانستان نیز گفت: «تماس‌های مستقیم با طالبان، با هدف اطلاع پیدا کردن درباره آنچه [در افغانستان] رخ می‌دهد و چشم‌اندازهای آینده است».
سخنگوی کرملین همچنین توضیح داد: «هیچ کس نمی‌خواهد شاهد فلج ‌شدن کامل افغانستان باشد. از نظر قانونی، جنبش طالبان به‌رسمیت شناخته نمی‌شود، اما رهبری افغانستان عملا در دست آنهاست».
این نشست در حالی برگزار شد که وزارت امور کشور دولت موقت طالبان از وقوع انفجار و زخمی شدن ۲ عضو این گروه در کابل خبر داد.
در همین حال معاون نخست‌وزیر طالبان در نشست مسکو گفت: انزوای افغانستان به نفع هیچ جهت نیست. حکومت افغانستان آماده است درباره نگرانی‌های جامعه جهانی به‌ صراحت گفت‌وگو نماید. از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم حکومت فعلی افغانستان را به رسمیت شناسد.
«عبدالسلام حنفی» افزود: در اولین نشست مسکو که در نوامبر سال ۲۰۱۸ برگزار شد، دغدغه‌ و نگرانی جدی حاضرین مجلس از ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان بود. اکنون، با وجود اینکه یک تحول تاریخی در ۱۵ آگوست رقم خورد، اما این تحول بدون خونریزی و ویرانی صورت گرفت.
در این میان یک مقام آمریکا با بیان اینکه طالبان اجازه دسترسی به ذخایر بانک مرکزی را نخواهد داشت، تاکید کرد سیاست واشنگتن حفظ رژیم تحریم علیه طالبان و شبکه حقانی و تسهیل فرآیند کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان است.

«والی آدیمو»،‌ معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا،‌ در جلسه‌‌کمیته‌‌ بانکداری سنای آمریکا گفت تحت هیچ شرایطی به طالبان اجازه‌ دسترسی به ذخیره‌های بانک مرکزی افغانستان داده نمی‌شود.رویترز گزارش داد: طالبان که به شدت با مشکلات اقتصادی روبرو بوده، بارها از آمریکا خواسته که اجازه دسترسی این گروه به ۹ میلیارد دلار ذخایر بانک مرکزی را فراهم کند.بر اساس این گزارش، آدریمو تاکید کرد: ادامه‌ محدودیت‌های اقتصادی علیه‌ طالبان یک امر ضروری است، اما در عین حال نیاز است تا راه‌های مشروع برای فراهم آوری کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان یافت شود.
از سوی دیگر نماینده روسیه در امور افغانستان ضمن رد هرگونه تعیین ضرب‌الاج از سوی مسکو برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد که طالبان باید انتظارات جهانی درباره حقوق بشر و فراگیر بودن دولت را برآورده کند.«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه ریاست‌جمهوری روسیه در امور افغانستان گزارش‌ها درباره تعیین مهلتی برای تشکیل دولت فراگیر طالبان از سوی مسکو را رد کرد.
کابلوف در گفت‌وگو با خبرنگاران بعد از دیدار با هیأت طالبان در مسکو، در پاسخ به سوالی در این‌باره گفت: «خیر. هیچ مهلتی برای ایجاد یک دولت فراگیر توسط طالبان وجود ندارد».
طبق گزارش شبکه «ریانووستی» وی درباره به‌رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان نیز اظهار داشت که این موضوع در نشست «طرح مسکو» درباره افغانستان مطرح شده است.
کد مطلب: 120115
 
Share/Save/Bookmark