میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۱
 
 
آمریکا و ترکیه همچنان به بحران‌سازی در سوریه ادامه می‌دهند
تجهیز تروریست‌های حومه ادلب و حماه با موشک‌های
گروه تروریستی «جبهه النصره» اخیرا با کمک کارشناسان خارجی اقدام به انتقال محموله موشک‌هایی با کلاهک‌های سمی به سمت چند منطقه در حومه ادلب و حماه کرده است.
منابع محلی در حومه ادلب می‌گویند که تروریست‌های «النصره» با کمک تعدادی از کارشناسان خارجی از ملیت‌های فرانسوی و بلژیکی به همراه یک کارشناس مراکشی در یکی از مقرهای تروریست ها در اطراف ادلب در موشک‌های ساخت محلی اصلاحات دقیقی انجام دادند و این موشک‌ها را به کلاهک‌های پر از گازهای کلر و سارین مجهز کردند.منابع مذکور فاش کردند که روند اصلاح، حدود دو هفته به طول انجامید، تا اینکه عصر پنجشنبه گذشته، این هشت موشک از طریق دو آمبولانس متعلق به گروه تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها» به سوی مناطق جبل الزاویه و جسر الشغور در جنوب و جنوب غرب ادلب و به منطقه سهل الغاب در حومه حماه، منتقل شد.این منابع توضیح دادند که موشک‌ها ابتدا به سمت منطقه جسرالشعور و به طور خاص به شهر «بداما» حرکت داده و به یکی از سرکرده‌های گروه تروریستی موسوم به «حزب اسلامی ترکستانی» تحویل داده شدو او هم دو فروند از موشک‌ها را به روستای سهل الغاب و چهار فروند را به شهر «احسم» در جبل الزاویه فرستاد.
تروریست ها در ۱۰ سال گذشته با حمایت برخی کشورهای غربی به دنبال شکست های خود از ارتش سوریه، دست به استفاده از سلاح های شیمیایی می زنند و در عین حال دولت سوریه را به انجام این حملات متهم می‌کنند.مسئولان سوری و حتی روسیه بارها هرگونه حمله شیمیایی را رد کرده و انگلیس، آمریکا و فرانسه را عامل این صحنه‌سازی معرفی کرده اند. این کشورها حمله شیمیایی مورد ادعا را بهانه‌ای برای حملات هوایی به مواضع دولت و ارتش سوریه قرار می دهند.در همین حال چند گروهک مسلح وابسته به ترکیه که در شمال سوریه فعالیت دارند، با یکدیگر ادغام شدند و از اعلام موجودیت تشکیلات تروریستی موسوم به «ثائرون» خبر دادند. اتاق عملیات مشترک «عزم» [معارضان] در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که این ادغام در راستای یکپارچه‌سازی کامل گروه‌های نزدیک به هم انجام شده است و به این تشکیلات جدید، گروه‌های موسوم به «فرقة السلطان مراد»، «فیلق الشام-بخش شمالی»، «ثوار الشام»، «فرقة المنتصر بالله»، «الفرقة الأولى» با زیر مجموعه «لواء الشمال»، «الفرقة التاسعة» و «اللواء ۱۱۲» پیوسته‌اند.اعلام موجودیت تشکیلات ثائرون تنها چند روز پس از دیدار «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی در سوچی روسیه صورت می‌گیرد.
روسیه که به دعوت و درخواست دولت سوریه در خاک این کشور حضور دارد تاکید می‌کند که اشغالگری خارجی‌ در خاک سوریه غیرقانونی است و باید پایان یابد. موضوعی که به وضوح در مصاحبه اخیر سفیر روسیه در دمشق مشهود است. اما آنکارا می‌گوید: «اگر روسیه و آمریکا حق ورود به سوریه را دارند پس ترکیه نیز چنین حقی را برای خود محفوظ می‌داند».ترکیه در کنار حمایت از تروریستهای مخالف دولت سوریه، مدت‌هاست به بهانه مقابله با پ‌ک‌ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق و سوریه است. گروه پ‌ک‌ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه نظامیان پ‌ک‌ک مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.
اخیرا نیز نیروی هوایی ترکیه به بهانه حمله به مواضع تروریست‌های پ‌ک‌ک، به مناطق مسیحی نشین در شمال سوریه از جمله یک روستای مسیحیان آشوری حمله و آن را ویران کرد.
در این میان دیروز یگان‌های ارتش سوریه برای دومین روز متوالی حملات علیه گروه تروریستی جبهه النصره و متحدانش در شمال غربی این کشور را در پاسخ به نقض آتش‌بس، شدت بخشیدند.این منبع گفت که ارتش مواضع تروریست‌ها در السرمانیه، الزیاره و روستای الناقوس در سهل الغاب واقع در شمال غربی را هدف حملات راکتی قرار داده و خسارت‌های مستقیمی به آن‌ها وارد کردند. حملات ارتش سوریه در پاسخ به نقض توافق آتش‌بس از سوی تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش‌ها و حملات راکتی آن‌ها به شهرک جورین در سهل الغاب بوده است.به نوشته الوطن، ارتش سوریه از اوایل هفته جاری، حملات به بیشتر پایگاه‌ها و مراکز استقرار تروریست‌ها در سهل الغاب و منطقه جبل الزاویه واقع در جنوب ادلب را شدت بخشیده است که حاوی پیام شدیداللحنی است مبنی بر اینکه زمان آزاد ادلب نزدیک است.همزمان با حملات ارتش سوریه، جنگنده‌های روسی نیز مواضع تروریست‌ها در روستای الباره واقع در جبل الزاویه را که یک پست بازرسی ترکیه نیز در آن واقع شده است، هدف قرار دادند. یگان‌های ارتش سوریه پس از ۱۰ سال کنترل شهر «نوی» در استان درعا در جنوب سوریه را به دست گرفتند.به نوشته خبرگزاری سانا، ورود ارتش و کنترل کامل این شهر در راستای توافق میان دولت سوریه با عناصر مسلح در درعا با میانجیگری روسیه صورت می‌گیرد.
برای این کار مرکزی در شهر «جاسم» دایر شده است و افراد مسلح و تحت تعقیب با مراجعه به این محل درصدد حل و فصل وضعیت خود بر می‌آیند و اگر سلاحی در دست دارند به ارتش سوریه تحویل می‌دهند.
کد مطلب: 119919
 
Share/Save/Bookmark