میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
وعده معاون دفتر صنایع خودرو وزارت صمت
کشورهای تحریم کننده از لیست واردات خودرو حذف می‌شوند
کشورهای تحریم کننده از لیست واردات خودرو حذف می‌شوند
 
معاون دفتر صنایع خودرو وزارت صمت گفت: کشورهایی که در تحریم های ظالمانه آمریکا شرکت کردند باید از لیست واردات خودرو به کشورمان خارج شوند که این در حال پیگیری است.
ابوالفضل خلخالی، معاون دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در مورد آئین نامه وزارت صمت برای واردات خودرو و اشکالات آن گفت: اینطور نیست که دست وزارت صمت برای نوشتن خیلی از بخش های آئین نامه باز باشد چراکه قانون در برخی موارد محدودیت هایی ایجاد می کند.
وی افزود: از جمله این محدودیت ها، بحث لزوم انتقال فناوری و همچنین اولویت واردات خودروهای اقتصادی برای عامه است و یک محدویت دیگر هم میزان ارزی است که سازمان برنامه و بودجه برای این موضوع تخصیص داده که متناسب با شرایط کشور است.معاون دفتر صنایع خودرو وزارت صمت متذکر شد: ما تا به امروز آئین نامه ای به معنای آئین نامه اجرایی واردات مصوب نکردیم بلکه مصوبه هیئت وزیران با پیشنهاد وزارتخانه را داریم که در راستای آن مصوبه، دستورالعمل های واردات در حال نگارش است و اتفاقاً جلساتی را هم با بخش خصوصی که واردات انجام دادند برگزار کردیم.وی عنوان کرد: کشورهایی که در تحریم های ظالمانه آمریکا شرکت کردند باید از لیست واردات خودرو به کشورمان خارج شوند که این در حال پیگیری است.خلخالی افزود: سقف دلاری که در این آئین نامه تعیین شده متناسب با تصمیم گیری های کلان کشور در حوزه اقتصاد است ضمن اینکه ما در این بخش، توان تولید داریم.
از سوی دیگر رضا فاطمی امین گفت:مهمترین شاخص در کشور تولید است. در حال حاضر ۲۵ درصد حجم تولید ناخالص کشور از زیر مجموعه وزارت صمت بدست آمده است.ما در ۴ ماه امسال، در حوزه خودرو سواری ۲۵۰ درصد اتوبوس ۱۲۰، کامیون ۱۴۰ پتروشیمی ۹ درصد رشد تولید داشته ایم. در روغن خوراکی به دلیل اصلاح ارز ترجیحی ۲۶ درصد کاهش داشته است. ولی گزارشی در خصوص کمبود روغن، یا سیمان در بازار نداریم.به گفته او :سهم ارزش افزوده خودرو ۷ دهم درصد است. سهم خودرو در تولید ناخالص ۱۸ دهم درصد بوده است. بخش کوچکی از حوزه خودرو در دست وزارت صمت است.واردات خودرو از نظر من بلامانع است. متاسفانه بازار خودرو تنظیم نیست و این باعث دو قیمت شدن خودرو شده است. ما در سبد محصولات خودرو اقتصادی با کیفیت نداریم. زیرا عرضه محصول جدید ۱۸ ماه زمان بر است. آیین نامه خودرو از این قرار است که هر خودرویی وارد کشور می شود باید خدمات پس از فروش داشته باشد.او می گوید:عرضه خودرو در بورس رانت را از بین می برد. خودرو باید در بورس کالا به فروش برسد که قیمت آن شفاف باشد. بهتر است بدانید قیمت ها در عرضه بورس خودرو کاهش یافت.
به گفته فاطمی امین، واگذاری سهام خودروسازان در مرحله اول بزودی انجام خواهد شد. آیین نامه خودرو از یک محل، یک‌میلیارد یورو و بخش دیگر از سرمایه گذاری انجام خواهد شد.او درباره این‌که آیا عرضه خودرو در بورس روی خرید و فروش از طریق قرعه‌کشی‌ها تاثیرگذار خواهد گذاشت، بیان کرد: سه سازوکار برای عرضه خودرو داریم، یک سری از خودرو‌ها در قرعه‌کشی هستند و یکسری از خودرو‌ها مانند «شاهین و کوئیک آر» که تولیدشان بالا رفته از قرعه‌کشی خارج شده‌اند.فاطمی امین در خصوص تولید خودرو‌های ناقص و کامل گفت:تا ۹ شهریور امسال ۳۳۴ هزار ۴۶۳ خودرو کامل در کشور توسط خودروسازان تکمیل می‌شود.در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۸۸ هزار ۳۱۲ بوده است که در این بخش ۲۷۹ درصد رشد گزارش شده است.همچنین تولید ناقص خودرو‌های خودروسازان امسال ۴۱ هزار تا شده بود در حالی که سال گذشته ۲۹۱ هزار بوده است. از سوی دیگر معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت از برگزاری سومین دوره عرضه خودرو در سامانه یکپارچه در هفته جاری خبر داد.منوچهر منطقی با بیان این مطلب اظهار داشت: دو شرکت بزرگ خودروساز کشور از ابتدای امسال تا دوم شهریور نسبت به تولید ۳۵۷ هزار و ۳۷۷ دستگاه خودروی سبک (سواری و وانت) اقدام نموده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۲۸۳ درصدی تولید کامل و کاهش ۸۵ درصدی تولید ناقص برخوردار است.
وی با اشاره به تثبیت روند رو به رشد تولید خودروی کامل پس از ۳ سال در دو خودروساز بزرگ کشور، افزایش ۲۸ درصدی آمار تحویل، کاهش ۹۴ درصدی تعداد خودروهای ناقص انباشته در کف پارکینگ خودروسازان و کاهش ۳۰ درصدی تعداد تعهدات معوق را در راستای تحقق برنامه‌های ساماندهی وضعیت نامطلوب صنعت خودروی کشور در دولت سیزدهم عنوان کرد.
وی اضافه کرد: همچنین برای اجرایی شدن آئین‌نامه واردات خودرو، متقاضیان می‌بایست نسبت به ایجاد و یا استفاده از شبکه خدمات پس از فروش موجود، به ازای واردات هر یک هزار دستگاه خودرو یک نمایندگی پس از فروش، تأمین قطعات یدکی ضروری مورد تأیید مراجع ذیصلاح قبل از واردات، تأمین تجهیزات، اسناد و آموزش نفرات خدمات پس از فروش، اعلام فناوری‌های انتقال یافته در خدمات پس از فروش، و نیز داشتن مجوز رسمی از تولیدکننده محصول برای تضمین ارائه خدمات پس از فروش و یا انتقال فناوری، داشتن تجربه در واردات خودرو و یا بکارگیری شرکت‌های دارای تجربه در این زمینه، ارائه سطح انتقال فناوری در خودروهای اقتصادی برای تولید در کشور و اعلام مشخصات فنی خودرو و قیمت آن اقدام نمایند.
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه به آخرین وضعیت عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو اشاره کرد و گفت: پیرو دستور رئیس‌جمهور درخصوص شفاف‌سازی فرآیند عرضه و تخصیص خودرو به مردم، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تحت نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان آغاز به کار کرده و تا کنون نسبت به برگزاری دو دوره عرضه خودرو در ۲۷ اردیبهشت و ۲۵ تیر اقدام شده است.منطقی تصریح کرد: با ساماندهی تخصیص خودرو در سامانه یکپارچه که با عرضه متنوع خودرو و خروج بیش از ۷۰ درصد انواع محصولات خودرویی از فرآیند قرعه‌کشی همراه بوده است، پس از سال‌ها، آرامش در بازار خودرو حاکم شده و امکان دسترسی مصرف‌کنندگان به خودرو برای یک محصول پرطرفدار خودروساز داخلی، ۸ برابر افزایش یافته است.
کد مطلب: 123815
 
Share/Save/Bookmark