میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
اروپا برای اجرایی شدن برجام به تعهد‌پذیر شدنش شرط گذاشت
تکرار امتیازخواهی یکجانبه غرب از زبان سخنگوی بورل
تکرار امتیازخواهی یکجانبه غرب از زبان سخنگوی بورل
 
در سخنانی که نشانگر استمرار امتیازخواهی یک جانبه غرب به جای تعهد پذیر شدن برای لغو تحریم‌هاست سخنگوی بورل مدعی شد که که فعالیتهای اتمی ایران ۱۰۰ درصد تحت نظر باشد و مشارکت کنندگان تعهدات خود را تحت برجام اجرا کنند برجام به طور کامل فعال می‌شود.
این روزها در حالی مذاکرات در وضعیت تعلیق و نامه نگاری قرار دارد که سخنگوی بورل به نیابت از غرب زیاده خواهی‌های قدیمی را تکرار و به جای تعهد پذیری شرط برای اجرای برجام تعیین کرد حال آنکه پیش از این ایران این خواسته غرب را کاملا اجرا کرده بود اما طرف غربی از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها سر باز زد. پیتر استانو - سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هنوز فرصت برای تلاش‌های آخر در راستای از سرگیری اجرای برجام مانده و به همین خاطر نماینده عالی (جوسپ بورل) و تیم او در تلاش هستند تا مذاکرات وین را به جمع‌بندی برسانند.ما نگران هستیم و به همین خاطر است که باید به اجرای کامل برجام برگردیم.تنها زمانی که تعهدات به طور کامل اجرا شود، زمانی که فعالیتهای اتمی ایران ۱۰۰ درصد تحت نظر باشد و مشارکت کنندگان تعهدات خود را تحت برجام اجرا کنند برجام به طور کامل فعال می‌شود.
در این میان آژانس اتمی در گزارش جدیدی با اشاره به آماده بودن ایران برای تزریق اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات فردو، گفت آمادگی برای غنی‌سازی از روز یکشنبه آغاز شده است. خبرگزاری «رویترز» که این گزارش به دستش رسیده، نوشت: «گزارش آژانس تایید می‌کند که ایران آماده تزریق اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات غنی‌سازی فردو است».بر این اساس،‌ رویترز به نقل از آژانس اتمی گزارش داد: «ایران به آژانس اطلاع داد که آمادگی برای غنی‌سازی اورانیوم از روز یکشنبه
آغاز شده است».
در گزارش جدید آژانس اتمی ادعا شده است: «ما هیچ توضیحی از ایران در مورد اینکه آماده‌سازی این کشور راه را برای غنی‌سازی اورانیوم بین ۵ تا ۲۰ درصد هموار می‌کند یا خیر، دریافت نکرده‌ایم».رویترز همچنین نوشت:‌«آژانس اتمی تأیید کرد که ایران به آنها اطلاع داده است، آنها غیرفعال‌سازی آبشار آی‌آر-۶ در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو را آغاز کرده‌اند که تاکنون برای تولید اورانیوم غنی‌شده استفاده نشده بود».
دو هفته قبل بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند به تصویب رساند.پیش از این، مقامات آمریکایی در نشستی با سناتورها مدعی شدند که به دلیل کم‌رنگ شدن امیدها برای مسیر دیپلماتیک برنامه هسته‌ای، در صورت نیاز آمریکا تحریم‌ها را علیه ایران تشدید خواهد کرد.
این در حالی است که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند بدون هیچ تأخیری همکاری‌ها با آژانس اتمی را از سر گرفته و از اقدامات بیشتر در واکنش به قطعنامه شورای حکام اجتناب کند این اخبار در شرایطی منتشر می شود که اخیرا همزمان با تحرکات غیر منطقی غرب در شورای حکام علیه ایران، صهیونیست‌ها نیز به جوسازی ضد ایرانی روی اورده‌اند که محور آن را ادعای اجماع سازی منطقه‌ای علیه ایران تشکیل می داد که با وضعیت بحرانی درونی رژیم صهیونیستی عملا این ادعا ابطال زودهنگامش آشکار شده است.
محافل خبری گزارش کردند که بعید است برخی کشورهای عربی به ائتلاف نظامی رژیم موقت صهیونیستی علیه ایران بپیوندند. بر اساس این گزارش، تلاش های دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اکنون متوقف شده است. قرار بود اجلاسی در این زمینه در ماه ژوئن برگزار شود، اما این اجلاس به تعویق افتاد و هنوز تاریخ برای آن در نظر گرفته نشده است.در حالی که امارات متحده عربی و بحرین در حال هماهنگی با تل آویو در زمینه دفاعی هستند، سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به اضافه عراق از این مسئله بسیار فاصله دارند.به نظر می‌رسد عراق نیز از هرگونه آشتی با تل آویو فاصله داشته باشد. کویت به ابراز خصومت آشکار با اسرائیل ادامه می‌دهد.قطر نیز تا پیوستن به توافقنامه آبراهام و هرگونه توافق دفاعی که اسرائیل در آن باشد، فاصله زیادی دارد.در حالیکه عمان روابط مخفیانه با تل آویو دارد، بارها اعلام کرده است که به پیمان آبراهام نمی‌پیوندد.در انتهای این مطلب آمده است، محتمل‌ترین کشوری که به اسرائیل، امارات و بحرین در یک پیمان دفاعی علیه ایران ملحق می‌شود، عربستان سعودی است که به عادی‌سازی با تل آویو نزدیک‌تر شده است.
کد مطلب: 123013
 
Share/Save/Bookmark