میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۵
 
 
۴۷ هزار شهید و مجروح نتیجه ۸ سال تجاوز ائتلاف سعودی - آمریکایی به یمن
خون‌هایی که حقوق بشر غربی بر زمین می‌ریزد
خون‌هایی که حقوق بشر غربی بر زمین می‌ریزد
 
سازمان حقوق بشری یمن گزارشی از جنایت‌های ائتلاف متجاوز سعودی و اماراتی به مردم یمن را در طول نزدیک به هشت سال منتشر و اعلام کرد که در این تجاوز۴۷۶۳۷ کشته و مجروح شده اند.
سازمان حقوق بشری «العین» یمن آمار جنایت‌های ائتلاف سعودی آمریکایی اماراتی را در طول نزدیک به سال (۲۸۰۰ روز) منتشر کرد. در این گزارش آمده است که ائتلاف متجاوز در طول این مدت ۴۷۶۳۷ نفر از شهروندان یمنی را مجروح و به شهادت رسانده­‌ است. (۱۸۰۱۳ نفر شهید و ۲۹۶۶۰ نفر مجروح)شبکه تلویزیونی المسیره گزارش داد که طبق آماری که سازمان حقوق بشری یمن منتشر کرده است از این تعداد ۴۰۶۱ کودک به شهادت رسیده و ۴۷۳۹ کودک دیگر نیز مجروح شده­‌اند، همچنین از این تعداد ۲۴۵۴ نفر زن شهید شده و ۲۹۶۶ نفر زن دیگر مجروح شده‌­اند.
مرکز حقوق بشری العین یمن در این گزارش به تخریب موسسات خدماتی نیز اشاره کرده و نوشته است: در این تهاجم، طی ۲۸۰۰ روز، ۵۹۸۷۳۷ منزل مسکونی، ۱۸۲ مجموعه دانشگاهی، ۱۶۷۹ مسجد و ۳۷۹ مرکز گردشگری، ۴۱۵ بیمارستان و مرکز بهداشتی و درمانی تخریب شده است.سازمان مذکور در گزارش خود آورده است که ائتلاف متجاوز ۱۲۴۲ مدرسه و مرکز آموزشی، ۱۴۰ مجموعه ورزشی، ۲۵۵ مکان باستانی، ۶۱ مرکز رسانه ای و ۱۰۸۰۳ زمین کشاورزی را ویران کرده است.
سازمان مذکور در ادامه گزارش به زیرساخت‌های تخریب شده پرداخته و نوشته است که هواپیماهای جنگی متجاوزان ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، ۳۴۴ نیروگاه برق، ۷۰۹۹ جاده و پل را هدف قرار داده­ و ویران کرده­‌اند. همچنین هواپیمای متجاوز ۶۱۶ شبکه و ایستگاه ارتباطی، ۲۹۷۴ مخزن و شبکه آبرسانی و ۲۱۰۱ تأسیسات دولتی را منهدم کرده‌­اند.
سازمان حقوق بشری یمن در ادامه گزارش، آمار زیر ساخت­های اقتصادی که در طول نزدیک به هشت سال توسط ائتلاف متجاوز آسیب دیده است را منتشر کرد. ائتلاف متجاوز ۴۰۷ کارخانه، ۳۸۵ تانکر سوخت، ۱۲۰۳۰ مؤسسه تجاری و ۴۵۴ مزارع پرورش دام و طیور را هدف قرار داده است.سازمان مذکور آورده است: دشمن متجاوز ۱۰۱۱۲ وسیله نقلیه، ۹۹۸ کامیون حمل مواد غذایی، ۷۰۰ بازار، ۴۸۵ قایق ماهیگیری، ۱۰۱۴ انبار نگهداری مواد غذایی و ۴۲۵ جایگاه سوخت را از بین برده است.عربستان سعودی از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد؛ به این بهانه که «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور را به قدرت بازگرداند، ولی در عمل به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.نتیجه این تجاوز ائتلاف سعودی این شد که تاکنون هزاران یمنی شهید و زخمی شده‌اند. افزون بر این، بعد از نزدیک به هشت سال جنگ عربستان سعودی و متحد آن یعنی امارات علیه یمن، این کشور عربی عملا به سه بخش تقسیم شده است. در شمال غرب آن تا نزدیکی تعز دولت نجات ملی و انصارالله حضور دارد و از جنوب غربی و تنگه باب المندب تا استان شبوه نیز دست شبه نظامیان موسوم به شورای انتقالی وابسته به امارات است که گرایش جدایی طلبانه دارند و خواهان تشکیل کشور یمن جنوبی هستند. استان‌های شرقی نیز در دست دولت مستعفی است که مورد حمایت ریاض بوده و عملا طی سال‌های اخیر عرصه را به شورای انتقالی جنوب واگذار کرده است.
در این میان توجه روبه‌فزونی آمریکا نسبت به استان حضرموت واقع در جنوب شرق یمن با سفرهای متعدد سفیر این کشور و فعالیت‌های امنیتی و نظامی و دیدارهای متعدد در این استان نمایان شده است.استیون فاگین، سفیر جدید آمریکا در یمن ظرف مدت کوتاهی دوبار به این کشور سفر کرد، همچنین دیگر مسؤولان آمریکایی سفرهای متعددی به یمن داشتند و نظامیان آمریکایی در این کشور مستقر شدند.سفرهای متعدد مسؤولان آمریکایی به استان حضرموت، یکی از بزرگترین استان‌های یمن که دارای منابع نفتی بزرگ و ساحل و مرزهای زمینی طولانی با عربستان است، سوالاتی را درباره دلایل دیپلماتیک و نظامی این رویکرد آمریکایی ایجاد کرده است.سفیر آمریکا در یمن هشتم نوامبر جاری برای دومین بار از زمان انتصاب در این سمت، به استان حضرموت یمن سفر کرد.دفتر رسانه‌ای مبخوت بن ماضی، استاندار حضرموت اعلام کرد، در دیدار هیئت آمریکایی و استاندار درباره تقویت حمایت‌ها در زمینه‌های امنیت و مبارزه با تروریسم، حمایت از بخش‌های حساس و مهم مربوط به شهروندان و توسعه گفتگو شد.
طبق اعلام این دفتر، سفیر آمریکا ضمن ابراز خرسندی از سفر به حضرموت و دیدار با مسؤولان استان، گفت: هدف از این سفر اعلام حمایت آمریکا از یمن و به شکل ویژه استان حضرموت است.سفیر آمریکا در ادامه نیز حمله پهپادی نیروهای انصارالله به بندر الضبه را "محکوم" و تاکید کرد، "این حمله بر اقتصاد یمن تاثیر گذاشت".‌فاگین اواخر ژوئن گذشته نیز تنها یک ماه پس از دریافت استوارنامه خود به عنوان سفیر آمریکا در یمن، به استان حضرموت سفر کرده و مقابله با چالش‌های پیش‌روی این استان را بررسی کرد.همچنین اوایل نوامبر جاری استاندار حضرموت میزبان هیئتی از گروه امور مدنی آمریکا بود. در آن دیدار نیز درباره حمله پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی بندر الضبه و پیامدهای اقتصادی و دریانوردی آن گفتگو شد.اوت گذشته نیز یک هیئت نظامی از افسران آمریکایی از منطقه‌ای واقع در ساحل دریای عرب در استان حضرموت بازدید کرده و با برخی مسؤولان محلی درباره همکاری‌های امنیتی و نظامی گفتگو کرد.
کد مطلب: 124491
 
Share/Save/Bookmark