میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
رهایی بخش عراق
سال ۲۰۱۴ بود که داعش با تصرف موصل فعالیت آشکار خود را در عراق آغاز نمود در حالی که...
سال ۲۰۱۴ بود که داعش با تصرف موصل فعالیت آشکار خود را در عراق آغاز نمود در حالی که از ماه‌ها قبل‌تر تحت حمایت آمریکا و خیانت برخی جریان‌های عراقی هسته‌های گسترده‌ای را در عراق شکل داده بود. ماهیتی که جنایتی بزرگ همچون اسپایکر را رقم زد و صدها سرباز را در پایگاه نظامی قتل عام نمود.
آنچه زمینه ساز شکست و ناکامی داعش شد فتوای مرجعیت دینی بود که بسیجی سراسری را رقم زد. سیزدهم ژوئن سالروز تاسیس حشد شعبی عراق است. آیت الله سیستانی با فتوای تاریخی خود در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴، زمینه ساز سازمانی مردمی و نظامی با نام حشد شعبی عراق شد که به تروریسم داعش در این کشور پایان داد. نتیجه این فتوای تشکیل نیروهای حشدالشعبی بود که در کنار مردم و ارتش عراق برای مبارزه با تروریسم قرار گرفت.
نیروهای حشد شعبی از گروههای مختلف تشکیل شده است که عمدتا گروههای شیعه هستد اما گروههای سنی مذهب و مسیحی و ایزدی هم در آن حضور دارند. همه طوایف دینی از شیعه، سنی و مسیحی و همه قومیت‌ها از عرب، کرد و ترکمن در حشد شعبی حضور دارند. نتیجه این حضور سقوط امارت داعش در موصل بود که در سال ۲۰۱۷ رقم زده شد چنانکه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی در مراسم شهادت حججی به دست داعش، پایان عمر این گروهک در کمتر از دو ماه را اعلام داشت. حضور حشدالشعبی در مناطق مختلف عراق به عنوان نیرویی مردمی موجب شد تا از یک سو طرح آمریکایی‌ها برای ایجاد بحران امنیتی در لوای نام تروریسم ناکام بماند و از سوی دیگر سناریوی گسترش بحران در سراسر منطقه ناکام ماند.
جالب توجه‌ آنکه در طول سالهای مبارزه عراق با تروریسم آمریکایی‌ها به تعهدات امنیتی خود در قبال این کشور عمل نکردند چنانکه اربیل در زمان حمله داعش به این منطقه اذعان کرد که صرفا جمهوری اسلامی و حشدالشعبی بودند که به یاری این منطقه شتافتند. خشم آمریکایی‌ها از حشدالشعبی چنان است که در ۱۳ دی ۱۳۹۸ در تروریسم دولتی آشکار در فرودگاه بغداد سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی را به شهادت رساندند. جنایتی که تشییع میلیونی پیکر سرداران مقاومت در عراق و ایران شکست این تصور خام را اشکار ساخت. امروز در حالی حشدالشعبی به حراست از امنیت عراق ادامه می‌دهد که مشارکت فعال برای تحقق آشتی ملی در روند سیاسی و نیز پیگیری مطالبه مردم برای اخراج نیروهای آمریکایی و مقابله با جولات جوخه‌های ترور رژیم صهیونیستی در عراق از کانون‌های اصلی فعالیت آن را تشکیل می‌دهد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122899
 
Share/Save/Bookmark