میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۳
 
 
در دیدار سرلشکر باقری با مقامات نظامی روسیه تاکید شد
ارتقاء مناسبات نظامی تهران-مسکو
ارتقاء مناسبات نظامی تهران-مسکو
 
در ادامه همگرایی‌های منطقه‌ای و دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران در حالی سرلشکر باقری راهی مسکو شده است که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار با سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، بر آمادگی مسکو برای تداوم همکاری نظامی پویا و چندجانبه با تهران تاکید کرد.
«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه دیروز در دیدار با سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که روسیه آماده است تا همکاری نظامی پویا و چندجانبه با ایران را حفظ کند.
وزیر دفاع روسیه گفت: روابط ما بسیار پویا در حال توسعه و چندجانبه است که به طور واضح در مبارزه مشترک گسترده ما علیه تروریسم بین‌المللی نمایان است. ما آماده هستیم تا تمام تلاش خود را برای حفظ سرعت توسعه روابط خود ادامه دهیم.شویگو افزود: ما با توجه به مراحل بعدی کار در این راستا، می‌توانیم در خصوص آن گفت‌وگو کنیم. آماده هستیم تا تلاش‌های بیشتری را برای سرعت بخشیدن به توسعه روابط خود انجام دهیم.
وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرد روسیه و ایران به طور فعال در حال مبارزه با تروریسم بین‌المللی در سوریه هستند.این مقام نظامی روس گفت: با حرکت در این جهت، ما می‌توانیم این کار را در مناطق مختلف با توجه به این که اوضاع در حال آسان‌تر شدن نیست، انجام دهیم. این مربوط به افغانستان و تهدیدهای ناشی از آن منطقه است. این موضوع هم به قاچاق مواد مخدر و هم به ظهور داعش در قلمرو کشورهای همسایه مربوط می‌شود.
بر اساس برآورد شویگو، این وضعیت هم از سوی آوارگان و هم از سوی ایالات متحده که از افغانستان خارج شده اما همچنان از کشورهای مختلف می‌خواهد از مهاجران افغان حمایت کنند، به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
وی با بیان این که امسال وزارتخانه‌های دفاع روسیه و ایران برنامه فشرده‌ای از اقدامات مشترک دارند، گفت: درباره در نظر گرفتن مهمترین مسائل مربوط به همکاری نظامی روسیه و ایران حرف می‌زنم.
در همین حال رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مثبت ارزیابی کردن سفر خود به روسیه تأکید کرد که در عرصه نظامی و دفاعی شرایط بسیار خوبی بر مناسبات دوجانبه حکمفرماست.
سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به روسیه با شبکه تلویزیونی «روسیه ۲۴» گفت‌وگو کرد و ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر خود به مسکو درباره اهداف سفر به این کشور گفت: «کشور روسیه طی سال‌های طولانی به ویژه در سال‌های اخیر، همکاری‌های زیادی را با جمهوری اسلامی داشته است. ایران و روسیه همکاری‌های دو جانبه نظامی و همکاری مشترک برای اعاده حاکمیت قانونی دولت سوریه داشته‌اند و در حوزه‌های دیگر نیز همکاری‌هایی صورت گرفته است».
وی ادامه داد: «در این سفر که به دلیل بیماری «کووید-۱۹» با کمی تأخیر انجام گرفت، صحبت‌های مؤثر و سازنده‌ای برای توسعه روابط دو جانبه و گسترش همکاری ها در ابعاد گونان، مسابقات نظامی و همکاری نظامی انجام گرفت و کمیسیون مشترک نظامی دو کشور در ماههای آینده در تهران تشکیل خواهد شد».
رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران در ارزیابی روابط دو کشور گفت : «در مجموع باید گفت روابط ایران و روسیه در همه‌ زمینه‌ها در مسیر تعمیق و تحکیم هرچه بیشتر پیش می‌رود و در عرصه نظامی و دفاعی نیز شرایط بسیار خوبی بر مناسبات دوجانبه حکمفرماست.سردار سرلشکر باقری دیدار و گفت‌وگوهای خود با «والری گراسیموف» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه را بسیار سازنده ارزیابی کرد و بر لزوم گسترش روابط دوجانبه نظامی و نظامی، توسعه و تداوم همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تداوم همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم تأکید کرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: «در ۱۰ سال گذشته دو کشور روسیه و ایران به طور جدی موضوع مقابله با تروریسم بین‌المللی به ویژه در سوریه و عراق را دنبال کرده‌اند.سرلشکر باقری در خصوص رزمایش‌های مشترک روسیه و ایران تصریح کرد: «ما دو کمیسیون نظامی مشترک داریم که به همکاری در این چارچوب ادامه می‌دهیم و یک نشست کمیسیون مشترک نظامی در سه ماه آینده در تهران برگزار خواهد شد».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز گذشته در دیدار با سرلشکر باقری، از ایران به عنوان شریک نزدیک روسیه یاد کرد و گفت: «روابط دو کشور براساس سنت دیرینه در فضای دوستانه توسعه می‌یابد و گفت‌و‌گوهای دوجانبه جریان دارد».رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به سند جامع ۲۵ ساله همکاری با چین اشاره و تاکید کرد: شاید لازم باشد با استفاده از تجربه سند ۲۵ ساله با چین ، در روابط با روسیه نیز چنین سندی بین دو کشور وجود داشته باشد.سردار سرلشکر محمد باقری با استقبال رسمی ژنرال «سرگئی ایستراکوف» جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه وارد فرودگاه ونوکووای مسکو شد.
کد مطلب: 120099
 
Share/Save/Bookmark