میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
حمله راکتی به بزرگترین پایگاه آمریکا در شمال شرق سوریه
فرار از منطقه تنها گزینه آمریکا
فرار از منطقه تنها گزینه آمریکا
 
در ادامه مقابله با اشغالگری‌های آمریکا، منابع محلی در سوریه از حمله راکتی به بزرگترین پایگاه هوایی اشغالگران آمریکایی در شمال شرق این کشور خبر دادند.
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع محلی از وقوع چندین انفجار مهیب در یکی از پایگاه‌های غیرقانونی آمریکا در نزدیکی مرز سوریه و عراق در پی یک حمله راکتی خبر داد.منابع محلی در حومه الحسکه سوریه به اسپوتنیک گفتند: انفجارهای مهیبی پایگاه غیرقانونی آمریکا در روستای «خراب الجیر»، واقع در پنج کیلومتری شهر مرزی الیعربیه را به لرزه درآورد. این انفجارها در پی شلیک چهار راکت به سوی این پایگاه که هنوز منبع آن مشخص نیست، روی داد. به گفته این منابع، انفجارهای صورت گرفته بسیار مهیب بود و صدای آن در مناطق مختلف مرزهای شمال شرق سوریه و مرزهای عراق به گوش رسید.بر اساس این گزارش، بلافاصله پس از هدف قرار دادن این پایگاه غیرقانونی آمریکا، آسمان منطقه شاهد پرواز شمار زیادی از بالگردها و هواپیماهای جنگی نیروهای اشغالگر آمریکایی بود.
این منابع افزودند: «پایگاه "خراب الجیر" دومین پایگاه غیرقانونی اشغالگران آمریکایی در سوریه محسوب می شود که در سال ۲۰۱۵ پس از مصادره زمین‌های کشاورزی وسیع این روستا تأسیس شد و در واقع یک پایگاهی هوایی است که دارای باندی برای فرود بالگردها و هواپیماهای جنگی است».
بنا بر این گزارش منطقه‌ای که پایگاه خراب الجیر در آن واقع است، نقطه تماس حیاتی بین خاک سوریه و عراق به شمار می‌رود. افسران و سربازان این پایگاه آمریکایی همچنین در سازماندهی قاچاق نفت از سوریه نقش دارند و مسئول سازماندهی عملیات خارج کردن تانکرهای نفت مسروقه از سوریه و کامیون‌های گندم مسروقه از خاک سوریه هستن. علاوه بر آن، دارای نقش لجستیکی در ورود و خروج کاروان‌های ارتش آمریکا و دیگر نیروهای وابسته به ائتلاف موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز هستند. در این میان نظامیان تروریست آمریکایی در قالب دو کاروان، بیش از صد خودرو و جنگ‌افزار نظامی را از سوریه به عراق منتقل کردند.منابع محلی حاضر در استان الحسکه واقع در شمال شرق سوریه به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفتند که یک کاروان متشکل از ۷۰ خودروی نظامی از گذرگاه غیر قانونی الولید، از سوریه خارج شد. این منابع تأکید کردند که این کاروان ساعت سه بامداد، از سوریه خارج شد و بالگردهای آمریکایی، خروج آن را پوشش دادند. کاروان مذکور به شمال عراق رفت.به گفته این منابع، یک کاروان دیگر نیز شامل ۴۰ خودروی نظامی از پایگاه غیر قانونی آمریکا در فرودگاه «خراب الجیر» در الحسکه، به سمت عراق خارج شد.منابع مذکور تصریح کردند، نظامیان آمریکایی به همراه شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که وابسته به این کشور هستند، تمامی راههای منتهی به فرودگاه خراب الجیر را بستند.
این در حالی است که تروریستهای آمریکایی اوایل ماه میلادی جاری، یک کاروان نظامی شامل ۲۷۰ خودرو را از خراب الجیر خارج کردند و به عراق انتقال دادند.این در حالی است که شهروندان سوری شامگاه دوشنبه در برابر عبور یک کاروان متعلق به نظامیان تروریست آمریکایی ایستادند و با پرتاب سنگ، اجازه ندادند یک کاروان نظامی آمریکا، از روستای «حامو» در استان الحسکه عبور کند.
چندی پیش نیز ساکنان روستای «تل احمد» در شمال شرق سوریه اجازه ندادند که یک کاروان نظامی متعلق به نظامیان تروریست آمریکایی از این روستا عبور کند. ساکنان این روستا با کمک ارتش سوریه کاروان آمریکایی را مجبور به عقب‌نشینی کردند. این کاروان شامل خودروهای زرهی بود که اهالی روستا از عبور آن از جاده‌ای که از آن عبور می‌کند، ممانعت کردند.اشغال مناطق شرق سوریه توسط نظامیان آمریکایی خشم اهالی منطقه و همزمان توسعه دامنه مقاومت مردمی علیه اقدامات‌ این نیروها را به همراه داشته است.
آمریکا در چند نقطه از منطقه «الجزیره» سوریه به‌ویژه در میدان‌های نفتی و گازی این کشور با هدف سرقت و قاچاق منابع پایگاه ایجاد کرده است.
خبر دیگر آنکه نماینده سوریه در سازمان ملل در سخنرانی در این نهاد بین‌المللی گفت که کشورهای شناخته شده طی ۱۰ سال گذشته اقدام به تامین تسلیحات مورد نیاز گروه‌های تروریستی و در راس آنها داعش پرداخته‌اند.«بسام صباغ» نماینده سوریه در سازمان ملل در سخنرانی بر ضروت تضمین جامعه بین‌المللی در عدم رسیدن تسلیحات به سازمان‌های تروریستی تاکید کرد.
وی که در جلسه‌ای در سازمان ملل صحبت می‌کرد، گفت: «کشورهای شناخته شده‌ای طی ده سال گذشته اقدام به تامین تسلیحات مورد نیاز گروه‌های تروریستی و در راس آنها داعش و جبهة النصره با انواع تسلیحات کردند که همین رویکرد خصمانه، باعث طولانی شدن بحران و از دست رفتن جان شهروندان سوری شد».صباغ اضافه کرد: «اقدام برخی کشورهای شناخته شده به تامین مالی گروه‌های تروریستی برای خرید تسلیحات با هدف ایجاد ناامنی در دیگر کشورها، نقض فاحش منشور سازمان ملل و اصول قوانین بین‌المللی و روابط دوستانه میان کشورها به شمار می‌آید».
کد مطلب: 120594
 
Share/Save/Bookmark