میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
فرانسه و دوگانگی هسته‌ای
فرانسه در حالی ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را عهده دار شده است که...
فرانسه در حالی ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را عهده دار شده است که در اقدامی تامل برانگیز وزیر امور اروپایی فرانسه بار دیگر پیشنهاد مذاکره و بحث در اتحادیه اروپا درباره مسئله بازدارندگی هسته‌ای را ارائه داده و این مسئله را راهی برای حمایت از علایق و منافع اروپایی دانسته است.
کلمنت بون، وزیر امور اروپایی فرانسه در سخنانی در برلین اظهار داشت: این پیشنهاد امانوئل مکرون همچنان روی میز قرار دارد. در این میان وی تاکید کرد: ما معتقدیم بازدارندگی هسته‌ای فرانسه راهی برای حمایت از علایق و منافع اروپایی است. بحث هایی که ماکرون در این باره در سال ۲۰۲۰ آغاز کرده باید ادامه یابد. با این حال این امر احتمالا قبل از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در بهار اتفاق نخواهد افتاد. این رفتار از سوی فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که چرایی چنین طرحی می‌تواند برگرفته از موقعیت جدید این کشور در اتحادیه اروپا باشد چرا که فرانسه بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تنها قدرت اتمی باقی مانده در اتحادیه اروپا است. مکرون این پیشنهاد خود را در یک سخنرانی درباره استراتژی دفاعی و بازدارندگی فرانسه در تاریخ ۷ فوریه سال ۲۰۲۰ به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه داد.
شاید به همین دلیل است که فرانسه مدت‌هاست که خواستار تشکیل ارتش مستقل اروپایی شده است که با توجه به موقعیت برتر فرانسه می‌تواند زمینه ساز بازگشت آن به دوران دوگل و برتری نظامی فرانسه بر اروپا گردد. مکرون بارها شرکای خود را به مذاکرات استراتژیک درباره نقش بازدارندگی هسته‌ای برای امنیت مشترک همه اعضاء دعوت کرده و به دیگر کشورهای عضو این اتحادیه پیشنهاد داد تا در رزمایش های جنگ هسته‌ای فرانسه مشارکت کنند. نکته قابل توجه آنکه اخیرا فرانسه از افزایش بودجه هسته‌ای خبر داده و خواستار نوسازی مراکز هسته‌ای خود شده است. البته آمریکا نیز ۷۰۰ میلیارد دلار و انگلیس نیز میلیاردها پوند برای این کار اختصاص داده‌اند. در این میان رویکرد هسته ای فرانسه در حالی به سمت اروپایی شدن پیش می‌رود که این کشور عملا در دست یابی سایر کشورها به بهانه اصل منع اشاعه مخالفت کرده است که می‌توان آن را برگرفته از انحصار طلبی غربی‌ها برای بهره گیری از توان هسته‌ای برای برتری جهانی و تهدید سایر کشورها دانست.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 121296
 
Share/Save/Bookmark