میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
افزایش بهای انرژی و مواد غذایی انگلیسی‌ها را با شعار سرنگونی نخست وزیر به خیابان‌ها کشاند
«تراس» نیامده باید برود
«تراس» نیامده باید برود
 
انگلیسی‌های خشمگین از افزایش سه برابری بهای انرژی در این کشور در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زده و قبوض خود را به نشانه اعتراض آتش زده و خواستار سرنگونی نخست وزیر تراس شدند.
معترضان از لندن تا بیرمنگهام، برایتون و کاردیف با سردادن فریادهای اعتراضی، حمل پلاکارد و شعارنوشته‌ به وضعیت بحرانی هزینه‌های زندگی در این کشور اعتراض کردند. در این حرکت اعتراضی که در ۱۸ شهر انگلیس برگزار شد اعضای گروه‌های زیست محیطی نیز مشارکت دارند.
قیمت حامل‌های انرژی از دیروز سه برابر شده و سقفی که سازمان ناظر بر عملکرد شرکت‌های توزیع کننده انرژی در انگلیس برای قبوض برق و گاز در نظر گرفته است از یک هزار و ۹۷۱ پوند به ۳ هزار و ۵۴۹ افزایش یافته است. دولت لیز تراس قصد دارد تا مازاد قبوض انرژی هر خانوار از مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ پوند را به عنوان سوبسید به شرکت‌های توزیع کننده انرژی پرداخت کند. او ۱۷ شهریور برنامه دولت در این زمینه را اعلام کرد اما به پرسش‌ها درباره نحوه تامین بودجه آن توضیحی نداد و موضوع را به جلسه دیگری موکول کرد.
۱۰ روز پیش وزیر دارایی انگلیس در جلسه اضطراری پارلمان حاضر شد تا برنامه اقتصادی جدید دولت را تشریح کند. او در سخنان خود بزرگترین بسته کاهش مالیات در ۵۰ سال اخیر را رونمایی و اعلام کرد که به عنوان بخشی از برنامه دولت برای ورود به «عصر جدید انگلیس»، ۴۵ میلیارد پوند درآمد از محل مالیات‌ها حذف خواهد شد.دولت تراس قصد دارد تا در کوتاه‌مدت با افزایش استقراض، و در میان‌مدت و بلندمدت کوچک کردن کابینه و افزایش درآمدها از طریق افزایش تولید ناخالص داخلی، اقتصاد انگلیس را متحول کند. اما نکته اینجاست که موفقیت این برنامه‌، در شرایط اقتصادی فعلی جهان، با چالش‌هایی جدی روبه‌رو است.
ساعاتی پس از سخنرانی وزیر دارایی، ارزش پوند به‌سرعت کاهش پیدا کرد و طی ده روز اخیر ۵ درصد از ارزش خود را دربرابر دلار از دست داد. برخی کارشناسان اقتصادی این شرایط را تاریخی ارزیابی کرده و پیش‌بینی می‌کنند که نرخ مبادله پوند و دلار در هفته‌های آینده برابری خواهد کرد.هم زمان بانک مرکزی انگلیس که هفته پیش نرخ بهره‌بین بانکی را از ۱.۷۵ درصد به ۲.۲۵ درصد افزایش داد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آشفتگی مالی در کشور را به‌دقت زیر نظر دارد و درصورت لزوم نرخ بهره را به ۶ درصد افزایش خواهد داد.تخمین زده می‌شود که این افزایش، اقساط وام مسکن میلیون‌ها خانوار انگلیسی را ۵ هزار پوند در سال افزایش دهد و منجر به بحران مسکن در این کشور شود.
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که برنامه جنجالی اقتصادی دولت و مقاومت نخست وزیر دربرابر جمع‌آوری مالیات‌های بادآورده از شرکت‌های توزیع کننده انرژی که در این مدت سود کلانی را کسب کرده‌اند می‌تواند منجر به بروز ناآرامی شود.نتایج یک نظرسنجی که به تازگی انجام شده حاکی است بیش از نیمی از انگلیسی‌ها از نخست‌وزیر کشورشان ناامید شده‌اند و معتقدند او باید از قدرت کناره‌گیری کند.
به نوشته «خبرگزاری فرانسه» سیاست‌های مالی غلط لیز تراس تا کنون آشوب در بازارهای مالی و تزلزل محبوبیت او در نظرسنجی‌ها را به همراه داشته است.در حالی که کمتر از چهار هفته از شروع نخست‌وزیری تراس می‌گذرد ۵۱ درصد از افرادی که در یک نظرسنجی مرکز افکارسنجی «یوگاو» شرکت کرده‌اند گفته‌اند که او باید از سمتش کناره‌گیری کند.تراس حدود یک هفته قبل از طرحی جنجالی رونمایی کرد که خواستار کاهش مالیات بر اقشار ثروتمند در بحبوحه افزایش هزینه‌های معیشتی است.بر اساس نتایج نظرسنجی شرکت یوگاو از ۴۹۱۸ فرد بزرگسال که روز جمعه برگزار شد، تنها یک چهارم از انگلیسی‌ها از باقی ماندن او در نخست وزیری کشورشان حمایت کردند. صدها هزار شهروند انگلیسی با امضای طوماری برگزاری انتخابات سراسری در این کشور را خواستار شدند.در پی استعفای «بوریس جانسون» نخست‌وزیر سابق انگلیس، ماه گذشته اعضای حزب حاکم محافظه‌کار در میان اعضای خود انتخابات برگزار کرده و تراس را برگزیدند.به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم انگلیس با امضای این طومار خواستار برگزاری انتخابات سراسری شدند تا همه مردم کشور و نه فقط اعضای حزب محافظه‌کار درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند.
کارکنان بخش ریلی انگلیس قصد دارند بزرگترین اعتصاب در یک دهه اخیر این کشور را عملی کنند. با اعتصاب بخش ریلی انگلیس این کشور شاهد توقف اغلب قطار‌ها و بزرگترین اعتصاب دیروز در بخش حمل و نقل در یک دهه گذشته بود. با همراهی اتحادیه‌هایی که برای اولین بار حضور دارند، قطاری در بسیاری از مناطق حرکت نخواهد کرد و هیچ سرویس مستقیمی در برخی از مسیر‌های بین شهری لندن به بیرمنگام، منچستر و ادینبورگ ارائه نخواهد شد.گفته می‌شود دیروز تنها ۱۱ درصد از خدمات در بخش ریلی انگلیس فعال بود و اعتصاب از اعتصاب‌های پیشین در سال جاری به مراتب فراگیرتر بود. پیش از این برای ماه گذشته میلادی نیز اعتصابی برنامه‌ریزی شده بود که به دلیل مرگ ملکه الیزابت لغو شد.
کد مطلب: 124040
 
Share/Save/Bookmark