میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۶
 
 
هشداری پیش دستانه
این روزها تنش‌ها میان لبنان و رژیم صهیونیستی وارد ابعاد جدیدی شده است که بخش محوری آن را جنگ پهپادی تشکیل می‌دهد...
این روزها تنش‌ها میان لبنان و رژیم صهیونیستی وارد ابعاد جدیدی شده است که بخش محوری آن را جنگ پهپادی تشکیل می‌دهد. مقاومت اسلامی لبنان با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد سه فروند پهپاد برای رساندن پیام خود ماموریت پرواز بر فراز میدان کاریش را به انجام رساندند. حزب الله ددر بیانیه ای اعلام کرد که ظهر شنبه ۲ جولای ۲۰۲۲ گروه شهیدان جمیل سکاف و مهدی یاغی سه فروند هواپیمای بدون سرنشین غیر مسلح و شناسایی را در حجم‌های مختلف به سوی منطقه مورد منازعه میدان کاریش به پرواز در آوردند.در این بیانیه تاکید شده است، هدف از پرواز این پهپادهای انجام ماموریت‌های شناسایی است که این ماموریت انجام و پیام مورد نیاز نیز رسانده شد. همزمان رسانه‌های رژیم صهیونیستی ادعا کردند، پدافند هوایی این رژیم موفق به سرنگونی سه پهپاد حزب الله بر فراز سکوی گازی اسرائیل در میدان کاریش شدند.
این تقابل‌ها در حالی روی داده است که در باب چرایی آن می‌توان این اقدام حزب‌الله را نوعی هشدار عملی به رژیم صهیونیستی در باب منابع انرژی لبنان دانست. صهیونیست‌ها طی ماه‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای برای سرقت منابع انرژی فلسطین، سوریه و مناطقی در مدیترانه صورت داده است تا به زعم خویش تامین کننده انرژی اروپا باشد. در این میان لبنان نیز تاکنون به دلیل فشارهای آمریکا نتوانسته از این منابع استفاده نماید که این کشور را با بحران انرژی مواجه ساخته است. حزب‌الله با استفاده از توان پهپادی در حالی موازنه قدرت را به رخ صهیونیست‌ها کشیده است که هشداری عملی در باب پیامدهای سرفقت منابع انرژی لبنان داده است.
اهمیت این موضوع چنان است که رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که سه پهپاد متعلق به مقاومت اسلامی بر فراز میدان گازی مورد مناقشه کاریش پرواز کردند. دشمن اعلام کرد به کمک جنگنده و موشک های زمین به هوا با این سه پهپاد مقابله و آنها را سرنگون کرده است.دبیر کل حزب الله پیشتر اعلام کرده بود که مانع این خواهد شد که دشمن از منطقه مورد مناقشه، نفت و گاز استخراج کند مگر پس از توافقی که طبق قوانین و مقررات بین المللی و ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی، به تایید دولت لبنان برسد.بر این اساس این اقدام حزب‌الله را می‌توان پاسخ عملی به تجاوزات اشغالگران صهیونیست دانست که می تواند موازنه ای جدید در معادلات منطقه ایجاد نماید.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 123140
 
Share/Save/Bookmark