میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
مداحان، بایدها و نبایدهایشان
در آستانه ماه محرم قرار داریم ماهی که شیعیان با عزاداری در زنده نگه داشتن قیام عاشورا تلاش می‌کنند...
در آستانه ماه محرم قرار داریم ماهی که شیعیان با عزاداری در زنده نگه داشتن قیام عاشورا تلاش می‌کنند. برای پاسداشت چنین ماهی به ویژه روز تاسوعا و عاشورا نیازمند آگاهی و روشنگری همراه با درایت و کیاست هستیم.
مداحان اهل بیت در این زمینه نقش زیادی دارند به همین خاطر است که حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدارهای متعددی که مداحان با ایشان داشته‌اند توصیه‌های کاربردی دقیقی را مطرح کرده‌اند که از سوی مداحان و واعظان لازم الاجرا و اطاعه است. اگر یک خواننده در هر سبک موسیقی، که مجوز برگزاری کنسرت هم دارد خطایی مرتکب شود، با او برخورد قانونی می شود. یا از برگزاری کنسرت محروم می شود یا این که دیگر نمی تواند خوانندگی کند.
اما این طیف اگر تخلفی کنند برای اسلام و انقلاب بدنامی به بار نمی آورد چرا که خوانندگان آهنگ های مذهبی نمی خوانند که بخواهند در آن به مسائلی بپردازند که باعث وهن دین و تشیع شود.
اما در مقابل برخی مداحان و واعظان هستند که دانسته یا ندانسته با غرض یا بدون غرض که به نظر عمدی در کار است در نوحه ها و مداحی های خود حتی در مولودی ها که فرصتی برای شادی شیعیان است، اشعاری را می خوانند که بوی تفرقه و اختلاف از آن به مشام می‌رسد.
قانون و رعایت و اجرای آن برای همه لازم و واجب است و با توجه به بیراهه هایی که برخی مداحان رفته‌اند زمان آن است تا برای این قشر نیز قوانینی وضع شود تا با تبعیت از آن از رفتارهای ناهنجار و مداحی های مخرب پرهیز کنند.
طرح مسائل شیعه و سنی در مداحی‌ها و مولودی خوانی برخی مداحان که همراه با اهانت به هموطنان اهل سنت است چیزی جز پاشیدن بذر نفاق و اختلاف نیست. چنین اتفاقاتی در راستای سیاست هایی است که رهبر معظم انقلاب آن را شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی نام نهادند. چنین تعبیری را می توان برای مداحانی که در سخنان خود به هموطنان اهل سنت اهانت می کنند و اعتقادات آنها را به سخره می گیرند به کار برد.
مداحی که در اشعار خود به دیگر مذاهب اسلامی توهین می کند، در واقع شیعه را تخریب می کند در حالی که بزرگان مذهبی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران چنین رویه‌ای را رد و با آن مخالفت ورزیده و می‌ورزند.
شاخص، حضرت آیت الله خامنه‌ای هستند و هر یک از مداحانی که خلاف اوامر و توصیه های ایشان عمل کند، به واقع مصداق ضد ولایت فقیه است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنانی درباره مداحی فرموده‌اند: «بارها ما گفته‌ایم، برای آدمهای آگاه و مطّلع از اوضاع جهان و جهان اسلام هم این مثل روز روشن است که امروز اختلافات مذهبی در میان مسلمانان، یک وسیله و برگه‌ای است در دست دشمنان ما. یک شمشیر در دست دشمنان ما، همین اختلافات مذهبی است. علنی کردن اختلافات، صریح کردن مخالفتهای اعتقادی، به زبان آوردن مطالبی که کینه‌ها را برمی‌افروزد، یکی از وسایلی است که دشمن ما از آن بیشترین استفاده را دارد میکند. حالا [اگر] ما جوری عمل بکنیم که این مقصود دشمن برآورده بشود، این بَدَّلوا نِعمَتَ اللهِ کُفراً است. در جلسات نباید کینه‌ورزیهای مذهبی را زیاد کرد؛ این را چقدر باید تکرار کرد؟ بارها تکرار کرده‌ایم؛ بعضی حاضر نیستند [گوش کنند ]. شما بیش از دیگران باید مراقب باشید. کاری نکنیم که دشمن را در مقصودی که دارد، موفّق بکند؛ شمشیر دشمن را تیز بکند. بزرگان ما، علمای ما، مراجع ما، شخصیّت‌های بزرگ دنیای اسلام همیشه ما را توصیه کردند به همین معنا. این یک نکته است؛ نکته‌ی بسیار اساسی است.»۱۳۹۳/۰۱/۳۱
از این دست سحنان از رهبر معظم انقلاب بسیار است. به تازگی نیز یکی از مداحان در یک مراسم مولودی اشعاری را خوانده که با منویات رهبری در تضاد است. باید با اینگونه مداحان برخورد قانونی شود و حتی برای این قشر مراحل گزینش و ضوابط قانونی اعمال شود و مجوز مداحی صادر شود تا از تأثیر مخرب برخی از آنها که باعث وهن اسلام و تشیع می شوند جلوگیری کرد.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 123348
 
Share/Save/Bookmark