میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
واکنش فلسطینی‌ها به یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی با ادعای روز پرچم
انتقامی‌ سخت‌تر از شمشیر قدس در انتظار اشغالگران
انتقامی‌ سخت‌تر از شمشیر قدس در انتظار اشغالگران
 
رژیم صهیونیستی، بی توجه به همه هشدارها درباره «راهپیمایی پرچم» دیروز شهرک‌نشینان را به مسجدالاقصی فرستاد در حالی که فلسطینی‌ها ضد ایستادگی در برابر این تجاوز بر پاسخی سخت تر از شمشیر قدس به اشغالگران تاکید کردند.
مسجدالاقصی همزمان با یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی شاهد تنش بود.صدها فلسطینی در داخل مسجدالاقصی معتکف شدند تا آماده مقابله با یورش شهرک‌نشینان باشند. از سوی دیگر صحن‌های مسجدالاقصی شاهد استقرار گسترده نظامیان رژیم اشغالگر برای حمایت از شهرک‌‌نشینان است.بر اساس گزارش «عرب ۴۸»، نظامیان رژیم درهای مصلای «القبلی» را با زنجیر بستند و معتکفان فلسطینی در داخل آن را محاصره کردند.
«راهپیمایی پرچم» یا «رقص پرچم» در تقویم عبری برابر است با سالروز اشغال قدس شرقی به دست رژیم صهیونیستی. این رژیم در هفتم ژوئیه ۱۹۶۷ قدس شرقی را اشغال کرد و آن روز را «روز اورشلیم» (روز قدس) نامیده اما بر اساس تقویم عبری، این روز امسال برابر است با ۲۹ می. راهپیمایی مذکور از قدس غربی آغاز می‌شود اما موضوعی که سال‌هاست بر سر آن اختلاف وجود دارد مسیر عبور این راهپیمایی در بخش قدیمی قدس تا رسیدن به «دیوار ندبه» است.پلیس رژیم صهیونیستی برای راهپیمایی دو مسیر مشخص کرده و شهرک‌نشینان صهیونیست را برای انتخاب هر کدام از این دو مسیر مختار گذاشته است. مسیر اول که کوتاه‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و پس از عبور از «باب الخلیل» -یکی از دروازه‌های تاریخی بخش قدیمی قدس- و سپس عبور از مقابل «الحی الارمنی» به دیوار ندبه یا براق می‌رسد. مسیر دوم که طولانی‌‌تر است از قدس غربی آغاز و با عبور از «باب العامود» و «طریق الواد» به دیوار ندبه ختم می‌شود.مسیر دوم بویژه برای فلسطینی‌ها مشکل‌ساز است زیرا این راهپیمایی را به دلیل عبور از باب العامود و طریق الواد در بخش قدیمی قدس، تحریک‌آمیز می‌دانند. این راهپیمایی اغلب شاهد درگیری میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان و پلیس رژیم صهیونیستی از سوی دیگر است.
جنگنده‌های رژیم صهیونیستی نیز از بیم هرگونه واکنش موشکی مقاومت فلسطین به هتک حرکت به مسجدالاقصی، بر فراز آسمان نوار غزه به پرواز درآمدند. عضو ارشد جنبش «جهاد اسلامی» فلسطین در سخنانی اعلام کرد که «راهپیمایی پرچم» آخرین میخ را بر تابوت کابینه «نفتالی بنت» خواهد کوبید.
«محمد شلح» عضو ارشد جنبش «جهاد اسلامی» تصریح کرد: «راهپیمایی پرچم» آخرین میخ را بر تابوت کابینه «نفتالی بنت» خواهد کوبید. اوضاع جاری در قدس را پیگیری می‌کنیم و ساعات پیش رو تعیین کننده خواهد بود.این شخصیت برجسته فلسطینی در ادامه اظهاراتش در این زمینه عنوان کرد: در صورت برگزاری راهپیمایی پرچم، نفتالی بنت بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد و این میخ آخر بر تابوت کابینه وی خواهد بود.پیش از این، شیخ عکرمه صبری خطیب مسجدالاقصی و رئیس شورای عالی اسلامی در قدس اشغالی در باره شرایط حاکم بر مسجد الاقصی هشدار داد. وی با اشاره به تجاوزات گسترده شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی که با حمایت شدید نظامیان صهیونیست صورت می‌پذیرد، تاکید کرد: رژیم صهیونیستی، مسجدالاقصی را به پادگان نظامی تبدیل کرده است.
در تظاهراتی که در حمایت از مسجدالاقصی در شهر صیدا در جنوب لبنان برگزار شد، شرکت کنندگان پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را آتش زدند.مردم فلسطین در واکنشی اعتراضی به برگزاری راهپیمایی «پرچم» در غزه تظاهرات کرده و مسجدالاقصی را خط قرمز خود عنوان کردند.سخنگوی جنبش حماس با بیان اینکه قدس و مسجدالاقصی خط قرمز محسوب می‌شوند، گفت که تمامی فلسطین میدان یکپارچه نبرد برای دفاع از قدس شده است.
«فوزی برهوم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس در واکنش به تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی در آستانه مراسم موسوم به «راهپیمایی پرچم» گفت که تمامی فلسطین به صحنه نبرد یکپارچه در دفاع از مقدسات اسلامی تبدیل شده است.او به شبکه المیادین گفت که مردم فلسطین امروزه نبرد مقدسی را در مسجدالاقصی آغاز کرده‌اند تا نظامیان اشغالگر و شهرک‌نشینان نتوانند در آن رسوخ کنند و می‌بایست نبرد با اشغالگران در تمامی محور مقاومت و در تمامی سطوح جریان داشته باشد.
سخنگوی حماس، افزود: «رژیم اشغالگر تلاش دارد خواسته خود را تحمیل کرده و مسجدالاقصی را از لحاظ زمانی و مکانی تقسیم کند، در حالی که تمامی مسجدالاقصی متعلق به فلسطینی‌ها است.» در این میان در خیانتی دیگر به فلسطین رسانه‌های رژیم صهیونیستی از سفر محرمانه یک هیأت عالی‌رتبه سودان به فلسطین اشغالی برای بررسی فرصت‌های تقویت روابط دوجانبه خبر دادند. با این وجود همزمان با ورود صدها شهرک نشین صهیونیست به بخش قدیمی قدس اشغالی، مقاومت فلسطین آخرین اخطارهای خود درباره عواقب خطرناک برای رژیم صهیونیستی را صادر کرد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم‌زمان با اقدامات صهیونیست‌ها در برگزاری راه‌پیمایی پرچم در قدس اشغالی اعلام کرد: در این روز تعهد می‌دهیم که "اورشلیم" هیچگاه تقسیم نخواهد شد.نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: در "روز اورشلیم" نه تنها وحدت "پایتخت"، بلکه وحدت مردم خود را نیز زنده می‌داریم.نفتالی بنت گفت: برافراشتن پرچم‌های‌مان در پایتخت ما امری طبیعی است و ما خواهان برگزاری مراسم با احساس مسئولیت و احترام هستیم.
کد مطلب: 122736
 
Share/Save/Bookmark