میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱
 
 
صدای «گاهِ فراموشی» شنیده شد
صدای «گاهِ فراموشی» شنیده شد
 
ساعت ۱۴:۳۰ روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱؛ تالار وحدت میزبان مراسم رونمایی از جدیدترین آلبوم همایون شجریان با نام «گاهِ فراموشی» بود. این آلبوم حاصل چندمین همکاری فردین خلعتبری با همایون شجریان است. گاه فراموشی هشت قطعه دارد که خلعتبری آهنگ‌ساز و شاعر همه‌ی آن‌ها است.
گروه صنعتی ایکس ویژن حامی جدیدترین اثر همایون شجریان بود که برای برگزاری این مراسم سعی کرده بود سنگ تمام بگذارد ولی با این وجود در ابتدای نشست خبری به مانند نشست قبلی آلبوم همایون شجریان بی نظمی هایی اعم از اعتراض خبرنگاران به نحوه چینش صندلی های سالن و جایگاه نامناسب عکاسان و تصویربرداران که مانع دید خبرنگاران می شد، می رفت که جو متشنج بشود که فردین خلعتبری از عکاسان و فیلمبرداران خواست تا نشسته کارشان را انجام بدهند. عکاسان نشستند و این قائله ختم به خیر شد و در نهایت نشست خبری رونمایی از آلبوم « گاهِ فراموشی » آغاز شد.
با شروع نشست خبری همایون شجریان و فردین خلعتبری به حاضران در مراسم خوش آمد گفتند و در ادامه خلعتبری گفت: این چهارمین همکاری من با همایون است. در واقع موسیقی سریال جیران و آلبوم گاه فراموشی سومین و چهارمین همکاری ماست و کیست که از همکاری با همایون شجریان رضایت نداشته باشد.
در ادامه نشست خبری همایون شجریان با اشاره به تلفیق موسیقی ایرانی و جَز در آلبوم «گاهِ فراموشی» گفت: این آلبوم هم‌آمیزی از موسیقی ایرانی و موسیقی جَز است. نقطه مشترک این دو موسیقی، بداهه ‌نوازی و بداهه‌خوانی است که در این آلبوم از این نقطه مشترک استفاده شده است. فردین خلعتبری موسیقی را روی سروده‌های خودش ساخته است.
در موسیقی ایران بزرگانی مانند عارف و شیدا را داشته‌ایم که خودشان آهنگ را ساخته و شعر را می‌سرودند. نوازندگانی که این کار را نواخته‌اند، بسیار چیره‌دست هستند؛ فردین خلعتبری برای اجرا توسط این نوازندگان آهنگ‌ها را نوشته است. این آلبوم تجربه‌ای تازه برایم به شمار می‌رود که غنیمت است.
درباره احتمال برگزاری کنسرت‌هایی با رپرتوار این آلبوم خیلی صحبت کرده‌ایم اما در حال حاضر باید بگویم که اجراهایی که قبل از کرونا برنامه‌ریزی کرده‌ام باید روی صحنه ببرم؛ این اجراها در ایران و خارج از ایران برگزار خواهد شد. بعدا درباره برگزاری کنسرت این آلبوم تصمیم‌گیری می‌کنیم.
فردین خلعتبری آهنگساز و شاعر این اثر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره چرایی استفاده نکردن از نوازندگان ایرانی گفت: این اثر مبتنی به موسیقی است که به نوازندگان خاصی نیاز داشت. او افزود: این اثر کوارتتی چهارنفره است و در آن رویکردی داریم که بداهه‌نوازی با یک گونه خاص بخشی از آن است. من با شیوه و آثار دوتا از نوازندگان آشنا بودم. دونوازنده دیگر هم در کارشان تبحر دارند. او ادامه داد: اگر نوازندگان دیگری قطعات آلبوم را می‌نواختند، اثر تمبر دیگری پیدا می کرد و اینی نبود که الان هست.
رضا موسوی مدیر هنری پروژه «گاه فراموشی» در ادامه نشست خبری گفت: بیست و پنج سال است با فردین خلعتبری همکاری دارم و درباره همایون شناختم کمتر بود و طی همکاری اخیر هربار با او صحبت می کردم شگفت زده می شدم. نمی خواهم تعریف کنم و حرفهایی که میزنم عین واقعیت است و همایون هنرمندی واقعی و ایده پرداز خوبی است. موسوی افزود: اینکه من اینجا هستم با هدف کمک کردن است.
همایون شجریان در ادامه برنامه عنوان کرد : آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» را به شخصه خیلی دوست داشتم؛ در دو سال گذشته این آلبوم بیشتر دیده و شنیده شد. باید بگویم که «گاه فراموشی» آلبومی پخته‌تر از آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» است.
نکته مهم در آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» شعرهای افشین یدالهی بود. ایده آلبوم «گاه فراموشی» ایده‌ای جدید و جالب است؛ فردین طی سال‌های زیادی شعرهایی سروده و سعی کرده این شعرها را پخته‌تر کند؛ برای خودم پیش می‌آمد که در این کار مفهوم شعر و موسیقی سنگین به نظر می‌رسید اما کنار هم قرار گرفتن موسیقی و شعرها روان بود و با چند بار شنیدنش می‌توان ارتباط خوبی با آن برقرار کرد.
همایون شجریان همچنین در پاسخ خبرنگاری درباره اجرای کنسرت و فعالیت‌های آینده اش در داخل کشور گفت: کنسرتی برای تیرماه داریم که در تهران برگزار می‌شود و سالنش قطعی شده است و برگزار خواهد شد.
همچنین ثقفی مدیرعامل مادیران که به عنوان حامی مالی این اثر در نشست خبری حضور داشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ناهماهنگی ها و ازدحام پیش آمده در نشست خبری این رویداد اعلام کرد: برای ما مغتنم است که ناممان در کنار هنرمندان و بزرگان باشد و مشکلاتی هم اگر هست از بی تجربگی و نادانی ماست.
در ادامه برنامه همایون شجریان در پاسخ به یکی از سوال‌های جالب این نشست خبری که مربوط به کنسرت اخیر همایون در دوبی بود و شجریان در این کنسرت برخلاف یکی از خواننده‌های لس آنجلسی که با فشار مقامات اماراتی از ایران قطعه‌ای را اجرا نکرده بود، آوازی در ستایش کشورمان ایران خوانده بود، گفت: من در جریان اتفاقات رخ داده قبلی بودم اما کار خودم را انجام می دهم و به حواشی و اخبار کاری ندارم خواندن برای ایران در دوبی خواست خودم بود و کشور دوبی برای نخواندن از ایران محدودیتی نگذاشته بود و ما هم در این رابطه با مورد یا فردی برخورد نداشتیم.
همایون شجریان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اوضاع اقتصادی و تاثیر آن بر گرانی بلیط کنسرت‌ها افزود: درباره گرانی بلیت کنسرت‌ها چیزی نگویم بهتر است و ماهم تلاش می کنیم مشکلی به مشکل مردم اضافه نکنیم و حداقلها را در نظر بگیریم. همیشه سعی کرده‌ام راه متعادل را انتخاب کنم. او افزود: کنسرت‌هایی که طی ماه‌های گذشته در اروپا برگزار کردم به یاد پدر و پرویز مشکاتیان بوده است و تلاش کردم طی اجرای قطعاتی یاد پدر را زنده نگه دارم.
همایون در ادامه درباره پیشنهادی که طی سال‌های گذشته در رابطه با برگزاری کنسرت‌های رایگان مطرح کرده بود گفت: برای برگزاری کنسرت‌های رایگان سر حرف چند سال پیشم هستم. قبلا گفتم کنسرت رایگان خیابانی و بدون محدودیت، اما این کار باید مدیریت شود و پیشنهاد می‌دهم در مکانی چند هزارنفری این اتفاق بیفتد. خیلی ها گفتند چند شب کنسرت رایگان برگزار کن اما به نظرم این کار دردی دوا نمیکند و منظورم طیف خیلی وسیع از مخاطبانی بود که امکانات ندارند به کنسرت بروند.
در پایان نشست خبری ثقفی مدیر عامل مادیران اعلام کرد : مخاطبان از هفته آینده می توانند برای کنسرت رایگان در سایت مادیران ثبت نام کنند.
نشست خبری رونمایی از آلبوم گاه فراموشی با امضای پوستر این آلبوم از سوی عوامل تهیه کننده به پایان رسید و آلبوم نیز در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. همچنین پس از پایان نشست خبری و مراسم پذیرایی از مهمانان، در بخش اصلی تالار وحدت از ساعت ۱۸ مراسمی با اجرای آوا مشکاتیان ، دختر مرحوم پرویز مشکاتیان و سخنرانی فردین خلعتبری و همچنین بداهه نوازی تنبور انجام شد و در پایان مراسم با اجرای یکی از قطعات این آلبوم به صورت زنده توسط همایون شجریان، این رویداد به پایان رسید.

نویسنده: علی کلانتری
کد مطلب: 122538
 
Share/Save/Bookmark