میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۰
 
 
از ماشین برقی سواری تا همایش در پارک پردیسان؛
نمایش هوای پاک
نمایش هوای پاک
 

در سالروز جهانی هوای پاک باید دلمان به ماشین برقی سواری در حیاط هیات دولت خوش باشد و همایش‌ها و نمایش‌هایی که مسئولان تدارک دیده‌اند و در عین حال با جمله خانم مسئول مبنی بر اینکه خدا را شکر آلودگی هوا در کشور ما اندازه پکن نیست خود را دلگرم کنیم. با هم برخی از مراسم‌های این روز را مرور می‌کنیم.

ماشین برقی سواری رئیس‌جمهور
اولین و تاثیرگذارترین اتفاق این بود که در روز هوای پاک رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت از خودروهای برقی ساخت داخل در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت بازدید و کمی در حیاط هیات دولت ماشین سواری کردند، البته درباره پرداخت معوقات شهرداری‌ها در زمینه توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی و اینکه آیا این ماشین برقی‌ها قرار است عمومی شود یا خیر خبری نبود!

زنگ هوای پاک در مدارس
زنگ هوای پاک در مدارس اغلب استان‌ها به صدا درآمد. و در اغلب شهرها همایش‌های پیاده‌روی صورت گرفت البته جالب توجه است که شهرهای آلوده از این همایش پیاده‌روی نمایدن مصون نبودند و علی‌رغم توصیه‌های پزشکی برای تحرک نداشتن در هوای آلوده مراسم روز هوای پاک را در روزی که آلودگی زیادی داشت تام و کمال انجام دادند.

تنظیم موتور رایگان تاکسی‌های تهران
سازمان خدمات پس از فروش یکی از شرکت‌های خودرو ساز به مناسبت روز هوای پاک با همکاری شهرداری تهران خدمات عیب‌یابی و تنظیم موتور رایگان تاکسی‌های تهران را در پایانه تاکسیرانی ونک ارائه داد.

پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری
همزمان با ۲۹ دي ماه روز هواي پاک، همايش پياده‌روي خانوادگي با حضور مسئولان شهري و ۳۰۰۰ نفر از شهروندان اين منطقه از چهارراه شهدا در محله رضويه تا زمين چمن مسعوديه در ناحيه شش برگزار شد. اين همايش که با حضور طلايي نایب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، دبير و اعضاي شوراياري محلات منطقه، پرسنل کلانتري، مسئولين و جمعي از پرسنل شهرداري و حضور پرشور شهروندان و به ويژه دانش‌آموزان برگزار و بر لزوم جلوگيري از آلودگي هوا تأکيد شد.
برگزاري همايش ديگري به همين مناسبت در پارک آموزش ترافيک منطقه در قالب برنامه‌هاي مختلف شامل نمايش عروسکي، آموزش‌هاي تئوري و عملي فرهنگ ترافيکي، برپايي ورک‌شاپ نقاشي و اهدای جوايز و پکيج‌هاي آموزشي ترافيکي به شرکت کنندگان و همچنين راهپيمايي نمادين کودکان تحت عنوان "من هواي پاک مي‌خواهم" و "آسمان آبي هواي پاک حق من است" از جمله برنامه‌هايي بود که از سوي حوزه حمل‌ونقل و ترافيک منطقه اجرا شد.
دوچرخه‌سواران آستارایی و برخی از استان‌های دیگر نیز به منظور گرامیداشت روز هوای پاک و فرهنگ‌سازی در زمینه حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا در جاده سلامت این شهر رکاب زدند.

تجمع اعضاي کانون‌هاي محیط‌زیست
به مناسبت روز هواي پاک، اعضاي کانون‌هاي محیط‌زیست با تشکيل کمپين هواي پاک و تجمع در سه نقطه از منطقه، خواستار رعايت الزامات زيست‌محيطي و اجراي تمهيدات مناسب براي کاهش آلودگي هوا شدند.
همزمان با روز ۲۹ دي اعضاي کانون‌هاي محیط‌زیست به صورت داوطلبانه در حمايت از هواي پاک در ۳ نقطه از منطقه واقع در تقاطع خيابان آزادي و خيابان اسکندري، خيابان آزادي روبروي ساختمان ستادي منطقه و چهارراه امام خميني(ره) تقاطع جيحون تجمع کردند و با در دست داشتن پلاکارد با مضمون شعار "اينجا هوا به ميل تو تغيير مي‌کند" شهروندان را به پذيرش مسئوليت و رعايت الزامات زيست محيطي و انجام اقدامات براي کاهش آلودگي هوا دعوت کردند. 

هوای ناسالم البرز در روز هوای پاک
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان البرز اعلام کرد که کیفیت هوای ۲ شهرستان بزرگ استان البرز ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

کاشت نهال در گلستان و برنامه‌های آموزشی آذربایجان غربی
کاشت ۲۰ هزار اصله نهال چنار در معابر عمومی شهر ستان گنبدکاووس و۲۰۰ اصل نهال هم در جنگل النگده دره گرگان بخشی از برنامه‌های هوای پاک این استان بود.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط‌زیست آۀذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به اینکه شعار امسال هفته‌ هوای پاک "با هم به سوی هوای پاک" است، گفت: اداره کل محیط‌زیست استان در هفته‎ هوای پاک اقدام به برگزاری ویژه برنامه‌های مختلفی در جهت فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در این راستا می‌کند. برگزاری کارگاه آموزشی برای مربیان بهداشت مدارس، برگزاری همایش بزرگ دوچرخه‌سواری، برگزاری همایش هوای پاک به صورت پایلوت در مدرسه امام‌علی(ع) رشدیه با حضور مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان و روسای آموزش و پرورش نواحی و... از جمله‌ این برنامه‌هاست.

ابتکار مسئولان نهاوند در روز هوای پاک
رئیس اداره محیط‌زیست نهاوند گفت: برای نخستین‌بار به مناسبت روز هوای پاک و به منظور فرهنگ‌سازی برای کاهش آلودگی هوا آزمایش خودروهای انژکتوری بوسیله دیاگ و همچنین معایته فنی خودروهای سبک و سنگین درون‌شهری به صورت رایگان به اجرا درآمد.
عباس نجاری افزود: اجرای این برنامه به منظور جلب توجه افکار عمومی و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری آنان در قبال محیط‌زیست و جلوگیری از افزایش آلودگی هوا می‌باشد. در این برنامه شهروندان استقبال خوبی به عمل آورده و وسیله نقلیه خود را به صورت رایگان آزمایش کردند که اجرای این برنامه باعث فرهنگ سازی در زمینه سالم‌سازی هوا می‌شود.

معدوم شدن بیش از ۱۵۰۰ قلیان
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان فردیس گفت: بیش از ۱۵۰۰ قلیان به منظور شعار سلامت جامعه در شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس معدوم شد.
وی با گله‌مندی از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی سیمین دشت افزود: علی‌رغم پیگیری و هماهنگی صورت گرفته متاسفانه در این برنامه هیچ‌کدام از واحدهای صنعتی در این پیاده‌روی حضور نداشتند. براساس داده‌های ایستگاه سنجش درصد هوای پاک نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است طبق شاخص هوا زیر ۵۰ روز هوای سالم در فردیس وجود داشت.
شکوری پور گفت: علت اصلی آلودگی هوای شهرستان فردیس به منابع متحرک شامل خودروها و منابع سیار مانند ریز گردها و معادنی که در شرق فردیس واقع شده با وزش باد باعث افزایش آلودگی هوای در بعضی از روزهای این شهرستان می‌شود.
اقداماتی که صورت گرفته در نوع خود جالب توجه است اما دردی از حال بد امروز هوا برطرف نمی‌کند. البته از مسئولان و مردمی که در این همایش‌ها شرکت کردند باید متشکر بود خصوصا مردم که نشان دادند هوای پاک برایشان چقدر مهم است اما همان مردم از مسئولنشان اقدامی عملی می‌خواهند که منجر به بهبود حال بد هوا شود. نباید اینطور باشد که رئیس و معاونان محیط‌زیست مشغول کارهای نمایشی چون برگزاری همایش روز هوای پاک باشند و حال هوا همچنان بد باقی بماند.
روز هوای پاک از راه رسید. هوای پایتخت هم پس از یک روز استراحت بازهم به وضعیت هشدار بازگشت و نفس شهر به شماره افتاد. پیش‌بینی شده تا دو روز آینده نیز همین وضع تداوم داشته باشد، اما گویا آن بالاترهای شهر جایی نزدیک به طبقه‌ نهم برج پردیسان هوا بهتر است. شاید همین موضوع سبب شده که اظهارات و موضع‌گیری‌های این روزهای خانم رئیس در مورد وضعیت هوای تهران با اظهاراتش در روزهایی که عضو شورای شهر بود متناقض باشد.
این روزها آلودگی هوا چماقی شده بود بر سر دولت و سازمان محیط‌زیست و این عضو سابق شورای شهر در آن شورا گفته بود: «پزشکان از من بار‌ها خواسته‌اند تا این مسأله را اعلام کنم و بگویم هزینه درمان مردم در این بخش افزایش یافته است». اتفاقا این روزها پزشکان بیشتر منتظر شنیدن این صحبت‌ها از زبان رئیس محیط‌زیست هستند، اما چرا اعلام نمی‌کند؟ ابتکار از عملکرد کمیته اضطرار آلودگی هوا انتقاد کرده و گفته بود: «اگر از طریق تعطیلی می‌توان بر مشکل آلودگی هوای تهران غلبه کرد، بهتر است کلاً تهران را تعطیل کنیم.»
خب این گوی و این میدان. اکنون هم وضع همین است. کمیته اضطرار آلودگی هوا در طول این چهار سال به جز تعطیلی مدارس چه اقدام مثبتی برای کاهش آلودگی هوا انجام داد؟ شاید بهتر است به همان توصیه خود عمل کنید و تهران را تعطیل کنید؟!
امیدواریم دولت فکری اساسی به حال هوا داشته باشد فکری که به راحتی تبدیل به عملی موثر شده و با هر عینکی بتوان آن را مشاهده کرد.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98246
 
Share/Save/Bookmark
 


صالحه
۱۳۹۸-۱۱-۲۲ ۱۱:۰۴:۱۵
مطالب خوبی داشت .ممنون
11 ساله ازکلاله