میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶
 
 
حال بازار خودرو همچنان در وضعیت ناخوش است
از تغییر وضعیت ذخیره‌ها تا تعلیق عرضه در بورس کالا
بازار خودرو همچنان در وضعیت سردرگمی به سر می برد چنانکه پس از چند روز بلاتکلیفی اعلام شد که ذخیره‌های قرعه کشی نیز خودرو دریافت می کنند و از سوی دیگر از تعلیق عرضه خودرو در بورس خبر داده شده است.
معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: به‌دستور وزیر صمت مقرر شد به همه منتخبان اعم از منتخبان اصلی ‌و ذخیره که نام‌شان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شده است، خودرو تخصیص می‌یابد.
منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت اظهار داشت: ‌‌‌در پی افزایش تولید خودروهای کامل در خودروسازان داخلی و افزایش عرضه خودرو در سال ۱۴۰۱ به میزان بیشتر از ۲۰۰ درصد سال گذشته و در پی مباحث مرتبط با اعلام اسامی برندگان اولین مرحله تخصیص خودرو از طریق سامانه یک‌پارچه تخصیص خودرو، به‌دستور وزیر صمت مقرر شد به همه منتخبان که نام‌شان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شده است اعم از منتخبان اصلی ‌و ذخیره، خودرو تخصیص داده شود. ‌وی ادامه داد: در خصوص واگذاری خودرو به منتخبان فهرست ذخیره (رزرو) پس از اتمام مهلت ثبت نام منتخبان اصلی در روز ۲۵ خرداد، اطلاع رسانی تکمیلی انجام خواهد شد.
منطقی اضافه کرد: در این دوره ۱۲۵ هزار و ۳۸۱ نفر منتخب اصلی و ۶۶ هزار و ۲۲۵ نفر منتخب رزرو بودند که در مجموع ۱۹۱ هزار و ۶۰۶ نفر منتخب اصلی و رزرو داشتیم. معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت تصریح کرد: لازم به ذکر است که در پی استقبال هم‌میهمان از عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و رضایت بیش از۹۰ درصدی مخاطبان از این شیوه واگذاری، روند واگذاری خودرو همزمان با افزایش نرخ تولید خودروهای کامل، تداوم خواهد یافت و دور بعدی در تخصیص نیز در تیرماه انجام می‌‌شود.منطقی اظهار کرد: در خصوص طرح‌های فروشی که در همین دوره از قرعه کشی خارج شده اند به زودی اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.
به گفته آقای توکلی لاهیجانی مدیر دفتر خودرو وزارت صمت، در اولین دوره عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه، چهار میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۵۲ نفر ثبت‌نام کردند و قرار بود ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ خودرو به منتخبان قرعه کشی میان آن‌ها عرضه شود.در این مرحله از قرعه کشی، به گفته آقای صدیف بیک زاده معاون زیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، برای جلوگیری از قرعه‌کشی‌های دوباره در یک فرآیند تخصیص، حدود ۱۲ هزار نفر به عنوان منتخبان ذخیره مشخص شدند، اما این موضوع به‌صورت شفاف در سامانه یکپارچه فروش خودرو، مشخص نشد و ابهاماتی ایجاد کرد.
به گفته او، تعیین منتخبان ذخیره به این سبب بود که اگر به هر علتی منتخبان اصلی، فرآیند خرید خودرو را در زمان تعیین شده تکمیل نکرده یا وجه را واریز نکنند، این افراد جایگزین شوند؛ اما در سامانه یکپارچه، نفر اصلی یا ذخیره بودن مشخص نشد و متأسفانه اطلاع‌رسانی نادرست از سوی برخی خودروسازان نیز بر این ابهامات دامن زد و نگرانی‌ها را دوچندان ساخت.حالا با وجود رونمایی وزارت صمت از ۵۰ هزار خودروی جدید که قرار است حدود ۱۰ هزار عدد از آن‌ها به منتخبان رزرو اولین دوره قرعه کشی از طریق سامانه یکپارچه تخصیص یابد، باید دید تکلیف ۴۰ هزار خودروی مازاد دیگر چه خواهد شد؟!
در این میان اما معاون بورس کالا گفت: اگر شورای عالی بورس به عنوان نهاد مقررات گذار بازار سرمایه، بررسی کنند و به این نتیجه برسند که بورس کالا می‌تواند عرضه خودرو را انجام دهد قطعا شاهد عرضه خواهیم بود. سید جواد جهرمی ضمن عذرخواهی از مردم و کسانی که در فرآیند عرضه دو خودرو در بورس کالا شرکت کرده بودند، در تشریح دلایل توقف این فرآیند از سوی وزارت صمت، اظهار کرد: نامه‌هایی که از سمت وزارت صمت برای بورس کالا ارسال شده بود وجاهت قانونی لازم را نداشت.
معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران افزود: ما طبق دستورالعمل‌های بازار سرمایه ماده ۳۶ قانون احکام دائمی و ماده ۱۸ توسعه ابزارها، کالاها را در بورس کالا پذیرش کردیم و همانطور که در نامه‌ای که وزارت صمت اعلام کرده درباره کالای مشمول قیمت گذاری تاکنون مصوبه‌ای درخصوص اینکه کالاهای خودروهای کم پرتیراژ مشمول قیمت گذاری هستند ارائه نشده بود.
جهرمی اضافه کرد: اگر این موارد از سوی وزارت صمت به عرضه کننده قبلاً اعلام می‌شد که خودروهای مشمول قیمت گذاری کدام هستند قاعدتاً در همان ابتدای پذیرش می‌توانستیم جلوی عرضه را بگیریم. وی باشاره به عرضه خودروی شاهین که پذیرش شد، گفت: این موضوع به خودروسازی سایپا اعلام نشد و سایر خودروسازان هم در مورد خودروهایی که مشمول قیمت گذاری هستند مصوبه‌ای به ما اعلام نکردند.
جهرمی با اشاره به نامه روز سه شنبه وزارت صمت که به استناد مصوبه سران قوا به بورس کالا ارسال کرد، گفت: جایگاه قانونی مصوبات سران قوا از مقررات و مصوبات قبلی وزارت که ابلاغ کرده بود بالاتر بود، چون طبق نامه‌های قبلی قوانین حاکم بر بورس کالا طبق قانون مقررات مصوب مجلس است و ما نمی‌توانستیم اجرا کنیم.معاون بورس کالا ادامه داد: اما موردی که روز سه شنبه به ما اعلام شد و مصوبه شورای هماهنگی سران قوا بود و طبق آن اقدامات حقوقی پیش آمد و ما باید بر اساس آن مصوبه عمل می‌کردیم و برای رفع ابهام باید شورای عالی بورس تصمیم گیری می‌کرد.
جهرمی با تاکید بر اینکه این مصوبه از آبان ماه سال گذشته تاکنون ابلاغ نشده است، گفت: نه وزارت اقتصاد و نه سایر دستگاه‌های متولی در این زمینه اقداماتی انجام ندادند. حتی بورس کالا از وزارت صمت شفاهی هم پیگیری کرد و خواستیم مصوبات قانونی که اعلام می‌کنند را ارسال کنند.معاون عملیات و نظارت بورس کالا تاکید کرد: اگر مصوبه‌ای که از آبان ماه دست دوستان وزارت صنعت بوده و به دستگاه‌های متولی ابلاغ و حدود اختیارات مشخص می‌شد، قاعدتاً این مشکلات پیش نمی‌آمد.
جهرمی گفت: نکته مهمی که الان وجود دارد این است که با توجه به شوراهای متعددی که در کشور شکل می‌گیرد و در حوزه‌هایی تصمیم گیری می‌کنند که بعضی حدود و اختیارات این تصمیم گیری مشخص نیست، لذا ستاد اقتصادی دولت و سایر دستگاه‌ها که متولی هستند باید در این مورد رسیدگی کنند.معاون عملیات و نظارت بورس کالا درباره واریز پول خریداران هم گفت: تمام پول‌ها در حساب خود افراد مسدود می‌شود و در معاملات بورس کالا این طور نیست که پول به حساب بورس یا خودروساز یا جای دیگری واریز شود، زیرا در ابتدای معاملات حساب وکالتی که افراد دارند به نام خودشان است و پول در حساب خودشان است.
کد مطلب: 122862
 
Share/Save/Bookmark