میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۳
 
 
نقدی بر رفتن یک نماینده ایران به ورزشگاه سانتیاگو برنابئو
آقایان! گزک دست کسی ندهید
هیئت سیاسی، پارلمانی، اقتصادی یا هر هیئت دیگری در قالب مأموریت به سفر خارجی که می‌رود، مأموریت و وظیفه آن هیئت و تک تک اعضای آن مشخص است، برای دقیقه به دقیقه آن برنامه ریزی باید شود تا بهره برداری مفیدی از آن صورت گیرد. برای مأموریت‌های خارجی از بیت المال هزینه می‌شود و هر تعداد که کمتر باشد از هزینه‌ها نیز کاسته خواهد شد. در دولت گذشته و دولت‌های پیشین برای مأموریت‌های خارجی سر و دست می‌شکستند و اغلب نیز پر تعداد بود، چرا که حق مأموریت دلاری و یورویی پرداخت می‌شود ضمن آن که گشت و گذاری هم صورت می‌گیرد.
برای یادآوری باید گفت که تیم مذاکره کننده سابق در زمانی سعید جلیلی در سفرهای خارجی که برای مذاکرات به مأموریت می‌رفت سعی می‌کرد با کمترین هزینه انجام شود. سفرها با هواپیمای عادی بود و تیم مذاکره کننده در سفارت ایران در کشوری که مذاکرات برگزار می‌شد اقامت می‌کردند که نشان از حساسیت نسبت به بیت االمال و جلوگیری از حیف و میل بود. اما در دولت تدبیر و امید سفرهای پر تعداد چه در سفر به نیویورک و چه در جریان مذاکرات هسته‌ای انتقادات زیادی را به همراه داشت. حتی اعضای تیم مذاکره کننده در دوره گذشته در گرانترین هتل‌ها اقامت می‌کردند. هتل کوبورگ که اکنون محل برگزاری مذاکرات احیای برجام است به پاتوق اعضای تیم هسته‌ای تبدیل شده بود! اکنون که یک هیئت پارلمانی از ایران برای شرکت در اجلاسی، در اسپانیا به سر می‌برد، یکی از نمایندگان حاضر در این مأموریت با حضور در استادیوم سانتیاگو برنابئو و تماشای بازی رئال مادرید، عکس را از حضور خود به همراه یک همکار و سفیر ایران در مادرید باعث واکنش‌هایی شده است. البته که گذران چند ساعت در استادیوم با هزینه بیت المال غیر قابل قبول است چرا که کشور هم اکنون با مشکلات اقتصادی روبرو است و مردم نیز در شرایط سختی به سر می‌برند جز آنهایی که سرمایه دار هستند و از این فضای اقتصادی نیز بیشترین سود را برده و می‌برند.
احمد نادری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی با انتشار تصویری از خود در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو،‌ نوشته بود: ‏امشب از نزدیک‌ و‌ در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، برد زیبای رئال مادرید در مقابل سویا را شاهد بودم. مدتهای مدید بود که ورزشگاه نرفته بودم. کاش وقت بود تا مردم نگاری طرفداران رئال را انجام‌ می‌دادم. بسیار منظم، جدی، متعصب و خونگرم بودند. هیچ نشانه‌ای از وندالیسم ندیدم. این نوشته و عکس با واکنش‌های زیادی همراه بود که بیشترین واکنش‌ها به هزینه‌ای که این سفر داشته و نادری با حضور در ورزشگاه رئال مادرید و تماشای بازی فوتبال چند ساعتی را به تفریح گذرانده، باز می‌گردد.
احمد نادری درباره حضور خود در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در حاشیه سفر مربوط به اتحادیه بین المجالس جهانی توضیحاتی ارائه داد و حتی عذرخواهی کرد اما پاسخ انتقادات را نداد. این نماینده در مطلبی که پاسخ به منتقدین محسوب می‌شود نوشت؛ «بنده به‌عنوان رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی مجلس، در این سفر هر روز ساعت هشت صبح تا هشت شب در پنل‌ها و نشست‌های مختلف حضور داشتم که گزارش آن‌ها در توییت‌های قبلی قابل مشاهده است. بارها موضوعات مختلف را همینجا به مردم توضیح داده‌ام؛ درخصوص توئیت قبلی هم طبق همین رویه عرض می‌کنم که بنده به‌عنوان رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی مجلس، در این سفر هر روز ساعت هشت صبح تا هشت شب در پنل‌ها و نشست‌های مختلف حضور داشتم که گزارش آن‌ها در توییت‌های قبلی قابل مشاهده است.دیشب ساعت ۹ شب و بعد از اتمام جلسات باتوجه به اینکه در دوره دانشجویی در آلمان هم بعضا بازی‌های لیگ اروپا را باتوجه به رویکردهای مردم شناختی دنبال می‌کردم، از این فرصت در پایان برنامه کاری روزانه استفاده کردم و طبق گزارش‌های قبلی از جلسات و برنامه‌ها که منتشر کردم، این مورد را هم به اشتراک گذاشتم چرا که مسئله‌ای برای پنهان کردن از مردم وجود ندارد.این برنامه و بازدید از شهر در شب قبل از آن تنها برنامه جانبی بود که در این سفر داشتم و در عین‌حال اگر باعث رنجش مردم عزیزمان شده عذرخواهم؛ از این به بعد هم همچنان خود را مقید به ارائه گزارش فعالیت‌ها و برنامه‌ها می‌دانم.»
آنچه که آقای نادری برای رفتار نگاری مردم از آن سخن گفته وظیفه او نیست، اگر این نماینده مجلس با هزینه شخصی خود به این سفر رفته بود می‌توانست روزها به گشت و گذار در اسپانیا بپردازد و به نگارش سفرنامه‌ای در همین باب اقدام کند. اکنون مردم می‌پرسند حضور هیئت ایرانی در اجلاس مجالس جهانی در مادرید با چه تعداد نماینده و چه مقدار هزینه انجام شده و چه دستاوردی خواهد داشت؟
کد مطلب: 120666
 
Share/Save/Bookmark