میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
قدرت نمایی پوشالی
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از حمله دیروز رژیم صهیونیستی به شهرستان الحمیدیه در جنوب طرطوس خبر داد...
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از حمله دیروز رژیم صهیونیستی به شهرستان الحمیدیه در جنوب طرطوس خبر داد. این رژیم دیروز با چند موشک از فراز دریای مدیترانه در غرب طرابلس، چند مرغداری در اطراف شهرستان الحمیدیه در جنوب طرطوس را هدف قرار داد و این حمله به مجروح شدن دو غیرنظامی از جمله یک زن منجر شد و خسارت مالی نیز بر جا گذاشت.جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به صورت متناوب با نقض حریم هوایی لبنان یا از طریق بلندی‌های اشغالی جولان به سمت اهدافی در شرق و شمال غرب سوریه حملات موشکی انجام می‌دهند.
هر چند که این حملات به صورت متناوب از سوی صهیونیست‌ها صورت می‌گیرد اما حملات اخیر با توجه به شرایط جدیدی صورت می‌گیرد که از چند بعد قابل توجه است. نخست آنکه پس از ماه‌ها سرانجام بنت نخست وزیر صهیونیست‌ها نتوانست قدرت را حفظ نماید و مجبور به کناره گیری از قدرت و انحلال کنست شد. هر چند لاپید نخست وزیر توافقی برای اداره امور شده است اما بحران سیاسی این رژیم تا انتخابات ادامه دارد لذا لاپید با تهاجم به سوریه از یک سو سعی دارد تا اقتدار خود را به نمایش گذارد چنانکه وی جمعه نیز کار خود را با حضور در وزارت جنگ و جاسوسی صهیونیست ها آغاز کرد. از سوی دیگر وی به دنبال انتقال بحران از درون اراضی اشغالی به خارج از مرزهاست تا شاید بتواند شرایط را برای کسب دوباره قدرت فراهم سازد.
نکته دیگر آنکه صهیونیست ها طی روزهای اخیر با بحران‌هایی مواجه شده اند. از یک سو طراحی آنها برای برهم زدن روابط ایران و ترکیه ناکام ماند و سفر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به ترکیه معادلات این رژیم را برهم زد و از سوی دیگر روسیه نیز در سازمان ملل اعتراض و مخالفت خود را رفتارهای بحران ساز این رژیم در سوریه اعلام داشت. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که صهیونیست‌ها با حمله به سوریه در حالی سعی در پنهان سازی شکست سناریوی ضد ایرانی ضد ترکیه‌ای خود می باشند و از طرفی نیز این پیام را به روسیه دارند که پذیرنده هیچ هشداری نبوده و به سیاست‌های خود ادامه می‌دهند. نکته قابل توجه دیگر تقارن این حملات با ادعای غرب در شورای امنیت منبی بر شکست مذاکرات با ایران در قطر است که می‌توان از آن با عنوان بازی پلیس بد و خوب و قدرت نمایی پوشالی یاد کرد که صهیونیست‌ها با ادعای آمادگی تقابل نظامی با ایران برانند تا افکار عمومی ایران را گرفتار اشتباه محاسباتی مذاکره با غرب نمایند. رویکردی که البته تاکید وزیر امور خارجه ایران بر کوتاه نیامدن از خطوط قرمز و حمایت از باقری مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات از پیش شکست خورده شده است.

نویسنده: مهسا شاه محمدی
کد مطلب: 123122
 
Share/Save/Bookmark