داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۵۴
 
 
5 ساعت عمليات نفسگير براي مهار آتش در سوله‌ اوراقچيان
5 ساعت عمليات نفسگير براي مهار آتش در سوله‌ اوراقچيان
 
شعله هاي سركش سوله‌ 800 متري اوراقچيان «شوش» تهران با تلاش پنج ساعته آتش نشانان 11 ايستگاه مهار شد.
به گزارش خبرنگار ما ، ساعت 19:28 پنجشنبه از طریق سامانه 125 به مركز فوريت هاي ستاد فرماندهی آتش نشانی پایتخت اعلام شد يك مركز خريد و فروش قطعه هاي بدنه خودرو در خیابان شوش شرقی- پشت میدان تره بار- به شدت شعله ور شده است.سپس گروه های عملیاتی ایستگاه های شماره يك ، 3 ، 4 ، 5 ، 13 ، 14 ، 21 ، 24 ، 37 ، 79 و 83 با خودروهای حامل تانكر 30 هزار لیتری آب ، دستگاه‌های تنفسی و پخش کننده نورهای ضد دود به سرعت دست به کار شدند.
آتش نشانان ، همزمان با قطع جریان برق و گاز ، از چند جهت به وسیله لوله هاي سيار آبدهی به مهار شعله‌های سرکش سوله‌ 800 متر مربعي اوراقچيان پرداختند و از گسترش دامنه خسارتها جلوگيري كردند.
در همين رابطه فرمانده عملیاتی ایستگاه 13 آتش‌نشانی گفت : دود زيادي سوله‌ فرسوده را فرا گرفته بود و همين معضل ، عملیات را دشوارتر مي كرد.همچنين در كنار اين سوله ، پاركینگی به وسعت 1000 مترمربع قرار دارد كه مملو از خودرو و لوازم اوراقي مانند صندلی ، گلگير و سپر بود.
«علی شریفی» افزود: در كنار همين سوله ، یك انبار بزرگ كارتن رنگ و تینر نيز وجود دارد كه با كوچك ترين ناشي گري ، شعله ور مي شد.آتش‌نشانان حرفه اي و بي باك اما با سرعت عمل خود نگذاشتند به پاركینگ ، انبار و ساير مغازه هاي خيابان «شوش» خسارتی برسد.عمليات نفسگير تا 30 دقيقه بامداد جمعه ادامه داشت و در شرايطي با لكه گيري و ايمن سازي محيط پايان يافت كه به جان هيچكس آسيبي نرسيد.
وي اضافه كرد : هنوز علت اصلي بروز آتش سوزي و ميزان دقيق خسارتها مشخص نيست و بررسي هاي كارشناسان ادامه دارد.در اينجا يك بار ديگر توصیه می شود مالکان چنین مغازه و سوله هايي برای جلوگیری از بروز آتش سوزی و ساير رخدادهاي ناگوار ، از نظرها و تجربه هاي کارشناسان سازمان آتش نشانی به خوبي بهره بگبرند.
در اين عمليات نفسگير با توجه به افزايش تردد در شب عيد ، آتش نشانان با مشکل هاي زیادی رو به رو بودند که مهم ترین آنها ترافیک بود.همچنین جمعیت زیادی تماشاگر آتش سوزی و مزاحم آتش نشانان بود كه مي رفت سرعت روند عمليات را بگيرد.
از سوي ديگر مرد 41 ساله اي به هنگام ساخت مواد محترقه در خیابان یکم كوی «شهران» تهران به شدت آسيب ديد.وي بر اثر انفجار در بالکن طبقه سوم یك ساختمان مسکونی زخمي شد اما آتش نشانان ایستگاه 74 و تكنسين هاي اورژانس به موقع به دادش رسيدند.بر اثر اين رخداد مهيب ، شیشه‌ آپارتمان‌های همسایه شكست و اتاق يك ديوار نیز تخریب شد.
كارشناسان آتش نشاني پايتخت به مردم و به ويژه نوجوانان و جوانان هشدار مي دهند: با توجه به نزدیك شدن به چهارشنبه سوري از نگهداری و ساخت هرگونه مواد محترقه كه باعث بروز انفجار و حتی مرگ می‌شود جدا خودداري كنيد.
همچنين آتش‌سوزی در انباری برج 17 طبقه در بلوار «فرحزادی» تهران - انتهای خیابان طاهرخانی- با سرعت عمل آتش‌نشانان مهار شد.در اين انباري ، پشم شیشه ، گونی و کارتن نگهداری می ‌شد كه بر اثر رسيدن شعله ، آتش گرفته بود.هنوز عمدي يا غير عمدي بودن آتش سوزي معلوم نيست.
آتش‌نشانان ایستگاه‌های 77 و 80 تهران نيز از گسترش آتش‌سوزی در اتاق عمل یکی از بیمارستان‌های غرب پايتخت جلوگیری کردند.اين بيمارستان در ابتدای بلوار «فردوس» قرار دارد و اتاق عمل آن در طبقه چهارم به خاطر اتصالی برق دستگاه بیهوشی شعله ور شد اما به جان جراحان و بيماران آسيبي نرسيد.
کد مطلب: 58592
 
Share/Save/Bookmark