میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
آنها باید جبران کنند
مذاکرات روند کندی دارد، سرعت مذاکرات پایین است، ایران عامل کندی پیشرفت در مذاکرات است...
مذاکرات روند کندی دارد، سرعت مذاکرات پایین است، ایران عامل کندی پیشرفت در مذاکرات است. غرب برای رسیدن به نتیجه مذاکرات عجله دارد،عجله آنها برای چیست؟ چرا ایران را متهم به عامل کندی در مذاکرات می کنند؟
دور تازه مذاکرات احیای برجام در دولت تازه کار ایران و اعضای باقی مانده در برجام جریان دارد و از ۸ آذر تاکنون در چند مرحله برگزار شده است. جمهوری اسلامی ایران بر رسیدن به حقوق قانونی و مسلم خود باب مذاکره را حتی پس از خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپا نبست و آن را باز گذاشت تا متهم به نابودی برجام نشود.
مذاکراتی که اکنون جریان دارد، برای احیای برجام است به این معنی که توافق حاصل شده میان ایران و ۱+۵ از سوی آمریکا و اروپا اجرا شود و ایالات متحده اگر تمایل به بازگشت به توافق هسته ای دارد، باید رسماً و قانوناً به آن بازگشته و تعهدات خود را اجرا کند و از سوی ایران نیز راستی آزمایی شود و پس از دادن ضمانت های لازم، ایران نیز تعهدات برجامی خود را به طول کامل اجرا کند.
در حرف و عمل این فرایند بسیار ساده است و پیچیده به نظر نمی رسد.اما آنچه که روند مذاکرات را پیچیده کرده، رفتارهای اروپا و آمریکا است.
آمریکا و اروپا برای رسیدن به توافق عجله ای ندارند کُند بودن روند مذاکرات برای رسیدن به نتیجه، از سوی آنها پیگیری می شود چرا که غرب خواهان لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران نیست و جمهوری اسلامی نیز به خوبی به این امر واقف است.
لغو تحریم های غیر قانونی و باز شدن فضای مبادلات بانکی برای جمهوری اسلامی فرصتی است تا بتواند اندکی از بار فشارهای اقتصادی را بکاهد.
البته ایران راه خنثی سازی تأثیرات تحریم های اقتصادی را پیموده و اکنون در مرحله ای است که به آن می گویند گذر از تأثیر فشار تحریم ها، به همین خاطر اگر هم توافقی به دست نیاید، این اتفاق بار منفی برای ایران نخواهد داشت.
اما غرب سعی دارد ایران را مانعی بر سر راه احیای برجام معرفی کند و اگر توافقی به دست نیاید متهم این اتفاق ایران باشد. در حالی که موانعی موجود در روند مذاکرات احیای برجام، امریکا و اروپا است.
«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری،درباره روند مذاکرات رفع تحریمهای ایران با گروه ۱+۴ در وین و اینکه وضعیت در چه شرایطی است، گفت: «در مذاکرات وین درباره توافق هستهای با ایران پیشرفت اندکی وجود دارد».
وزیر خارجه فرانسه نیز با ادعای اینکه مذاکرات وین به آهستگی پیش میرود، گفت که هنوز تا تکمیل مذاکرات و احیای برجام فاصله است.
ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه ادعا کرد ایران و قدرتهای جهانی با وجود پیشرفتهایی که در پایان ماه دسامبر در مذاکرات رخ داد، هنوز از هرگونه توافقی برای احیای برجام دور هستند.
غرب به ظاهر از یاد برده است که عامل ناکارآمدی و اجرا نشدن برجام، آنها هستند نه ایران؛ امریکا و اروپا باید تفهیم اتهام شوند و از یاد نبردند که ایالات متحده با خروج از توافق هسته ای آن را نابود کرد و اروپا نیز با زیر پا گذاشتن تعهدات خود عملاً در مرگ این توافق با آمریکا شریک جرم است. جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که به تعهدات برجام پایبند باقی ماند.
اگر قرار بر فرافکنی های معمول غرب و جنگ رسانه ای و روانی آنها با جمهوری اسلامی ایران باشد، نمی توان امیدوار به احیای برجام بود. برای آن که توافق هسته ای احیا شود، کشورهای غربی باید انگیزه و اراده بازگشت و اجرای تعهدات خود را داشته باشند در غیر این صورت، صرفاً توقع داشتن از ایران راه بجایی نخواهد برد.
این توقعات همان شرایطی است که در زمان امضاء و اجرای برجام وجود داشت و مقرر شده بود نخست ایران باید تعهدات خود را اجرا و راستی آزمایی شود و آنگاه طرف های مقابل به اجرای تعهدات بپردازند اما در این مقطع، باید برعکس اتفاق بیفتد.
امریکا و اروپا باید به برجام بازگردند، تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو کنند، عملکرد آنها راستی آزمایی شود و ضمانت های لازم نیز ارائه شود. ایران نمی تواند به ایالات متحده و اروپا اعتماد و اطمینان کند و خود را همچون برجام سابق به دردسر بیندازد.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 121322
 
Share/Save/Bookmark