میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
در آیین راه‌اندازی رادیو کتاب مطرح شد
درصدد انجام اقدامات جدیدی در حوزه کتاب هستیم

آیین راه‌اندازی رادیو کتاب روز گذشته در ساختمان شهدای رادیو با حضور مدیران رادیو و برخی مسئولان برگزار شد.
مدیر تولید چند رسانه‌ای و فضای مجازی معاونت صدا در ابتدای مراسم راه‌اندازی رادیو کتاب در سخنانی گفت: امروز مخاطبان در فضای مجازی سهم زیادی دارند.
مهدی شاملو ادامه داد: ایران‌صدا زیرمجموعه فضای مجازی رادیو است که در فصل جدید فعالیت‌های خود پایگاه جامع کتاب گویا نیز به آن اضافه شده است. دست‌اندرکاران رادیو نمایش در فعالیت‌های این پایگاه نقش به سزایی دارند و این پایگاه در چند روز گذشته به صورت آزمایشی افتتاح شده که استقبال خوبی هم از آن صورت گرفته است.
محمد سرشار نویسنده و گوینده قدیمی رادیو نیز با تبریک سالگرد تاسیس رادیو بیان کرد: امیدوارم رادیو به وظیفه اصلی خود که آگاهی‌بخشی و سرگرمی است، ادامه دهد و هر سال بهتر از گذشته عمل کند.
در ادامه مراسم رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: خیلی خوشحالم که می‌بینم امکان دیگری برای فارسی‌زبانان برای استفاده بیشتر به کتاب فراهم شده است. چون همه ما علاقمندیم کتاب‌های بیشتری در کشورمان خوانده شود.
غلامعلی حدادعادل ادامه داد: آغاز به کار پایگاه کتاب گویا و رادیو کتاب مرا خیلی خوشحال کرد. از زمانیکه فناوری‌های ارتباطی افزایش یافته همراه شدن صدا و کتاب بیش از گذشته ترویج پیدا کرده است، به این دلیل که چاپ نوشته از انتقال احساس شاعر و نویسنده ناتوان است، اما صدا می‌تواند این حس را به مخاطب منتقل کند. بنابراین اهتمام رادیو به این کار قابل ستایش است.
وی طی درخواستی از مسئولین، گفت: به ما گفته‌اند که در ایام نمایشگاه کتاب از رادیو کتاب بهره می‌بریم، اما من پیشنهاد می‌کنم این اتفاق موقتی نباشد و دوستان بیایند و رادیوی دایمی درباره کتاب راه بیندازید. اگر رادیوی دایمی داشته باشیم فواید کتاب خوانی به شیوه سنتی فراهم شده و کمک خوبی هم برای نابینایان است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: بسیاری افراد شرایط زندگیشان اجازه نمی‌دهد که کتاب را مطالعه کنند و اگر رادیوهایشان باز باشد و کتاب به صورت صوتی بخواند بهتر می‌توانند از این روش بهره ببرند. مردم از طریق رادیو کتاب می‌توانند درست خواندن را یاد بگیرند. اگر ما رادیویی داشته باشیم که متون کهن فارسی در آنجا درست خوانده شود حتی افراد بی‌سواد نیز در جامعه دشوارترین متن‌ها را به راحتی متوجه می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به شبهاتی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، بیان داشت: اگر تلاش شود تا افراد را تربیت کرده و به آنها نحوه درست و بی غلط خواندن کتاب را بیاموزیم، می‌توان گفت خدمت بزرگی به زبان فارسی کرده‌ایم. کاری که شما شروع کرده‌اید به پشتوانه نیاز دارد و آن هم یک کتابخانه خوب و روزآمد است. بسیاری از شایعات و شبهاتی که در فضای مجازی مطرح می‌شود با کمک کتاب‌ها رفع خواهند شد و شما در مسیر راه‌اندازی کتاب به کتابدار و کتاب‌شناس نیاز دارید.
در بخش دیگری از این مراسم پایگاه جامع کتاب گویا افتتاح شد و همچنین رضا سرشار، جواد پیشگر هنرمند و کارگردان رادیو نمایش، بهروز رضوی گوینده، میکاییل شهرستانی کارگردان رادیو نمایش و امید زندگانی بازیگر رادیو نمایش تجلیل شدند.
محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی بیان کرد: کشور ما زمانی نامش با نام کتاب و شاعران و نویسندگان پرآوازه مطرح بود و امیدوارم با گشایش چنین برنامه‌هایی دوباره نام کتاب مطرح شود. رادیو کتاب کمک می‌کند که بتوانیم به مسایل چاپ و نشر کتاب و ترویج کتابخوانی بپردازیم به ویژه که باید بازار بین‌المللی کتاب را هم فراهم کنیم.
حمید شاه‌آبادی معاون صدای رسانه ملی، در این مراسم ضمن تبریک روز رادیو گفت: فراز و فرودها باعث شده تا امروز رادیو رسانه‌ای موفق باشد و ما باید از فرهنگ صیانت کنیم. کوچک انگاری فرهنگ غفلتی است که ناگزیر وارد آن شده‌ایم و نباید فرهنگ زیرمجموعه اقتصاد قرار بگیرد.
معاون صدای رسانه ملی همچنین بیان داشت: مرجعیت دادن به حوزه فرهنگ است که بسیاری از این مشکلات را حل می‌کند و باید دست به دست هم دهیم تا هنر را اعتلا ببخشیم. اگر امروز رادیو کتاب راه افتاده به دلیل اعتلا بخشیدن به فرهنگ است و نمایشگاه کتاب را دستاویز قرار می‌دهیم و امیدوارم رادیو کتاب ازحالت فصلی خارج شده و دایمی به کار خود بپردازد.
شاه آبادی ادامه داد: درصدد هستیم اقدامات جدیدی در حوزه کتاب انجام بدهیم و توسعه حوزه کتاب منحصر به این موضوع نباشد و الان برنامه‌های ١٠٠ ثانیه‌ای داریم که هرکدام یک کتاب را معرفی کنند و از شبکه‌های دیگر نیز پخش شود.
وی در پایان نیز بیان داشت: آن چیزی که رادیو به آن افتخار می‌کند حضور فرهیختگان است. آرشیو رادیو مملو از آثار ارزشمندی است که فرهیختگان ما انجام داده‌اند و امروز دسترسی به ٧٠٠ عنوان کتاب فراهم شده است.
مخاطبان می‌توانند این رادیو را بر روی طول موج اف‌ام ردیف ۵/۹۵ مگاهرتز دریافت کنند.

کد مطلب: 104105
 
Share/Save/Bookmark