میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۲
 
 
ادعای ترکیه مبنی بر مبارزه با تروریسم در دهوک عراق فاجعه رقم زد
از بغداد اصرار، از آنکارا انکار
از بغداد اصرار، از آنکارا انکار
 
روز خونین دهوک عراق با ده‌ها کشته و زخمی در حالی رقم خورد که از یک سو ترکیه نقش خود در این فاجعه را انکار و حملات خود را علیه تروریست‌ها نامید و از سوی دیگر بغداد همچنان به متهم سازی ترکیه اصرار دارد.
خطر تروریسم که تهدیدی برای همه منطقه است در حالی از سوی بازیگران فرامنطقه‌ای همچنان تقویت می‌شوند که این مسئله تنشها و چالشهایی را در روابط همسایگان ایجاد کرده است که نمود آن را در روابط اخیر ترکیه و عراق می‌توان مشاهده کرد. دولت عراق از آنکارا به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و خواهان رسیدگی به جرایم جنگی ترکیه در کشتن ۱۰ غیرنظامی عراقی در استان دهوک شد.
حملات سنگین توپخانه ارتش ترکیه به یک روستای توریستی در زاخوی اقلیم کردستان عراق و در نزدیکی مرز ترکیه، جان ۱۰ تن از غیرنظامیان را گرفت و بیش از ۲۵ نفر نیز مجروح شدند. افرادی که در این حملات جان خود را از دست دادند، از گردشگران بغداد و دیگر استان های عراق بودند که برای تفریح به دره زی پرخ رفته بودند. اما واحد توپخانه ای ترکیه با شلیک چندین راکت و خمپاره انداز، تفریح آنان را به مصیبتی بزرگ تبدیل کرد و دولت عراق نیز در سراسر این کشور، یک روز عزای عمومی اعلام کرد. مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در فرودگاه بغداد، همراه با اعضای خانواده های قربانیان، به استقبال اجساد قربانیان رفت. او اعلام کرده که عراق حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می داند.
آنکارا در کنار اعلام تاثر، توصیه حکیمانه ای به دولت بغداد کرده که «بدون آنکه تحت تاثیر تبلیغات گروه تروریستی پ.ک.ک قرار بگیرید، تلاش کنیم تا برای شناسایی عاملین حمله، همکاری کنیم.»مقامات ترکیه در مورد کشته شدن ۱۰ غیرنظامی در زاخو، راه انکار را در پیش گرفته اند و بغداد نیز به دنبال طرح شکایت در شورای امنیت سازمان ملل است.
معترضین در نجف و موصل، در برابر ساختمان کنسولگری و اداره ویزای ترکیه تجمع کرده و علیه اردوغان شعار دادند. همچنین تجمع اعتراض آمیز مردم عراق در برابر سفارت ترکیه در بغداد، موجب ‌آن شد که یکی از کارمندان سفارتخانه ترکیه، پرچم کشورش را پایین بیاورد تا مردم را آرام کند. اما در تصاویر دیگری، به آتش کشیده شدن پرچم ترکیه در دست معترضین مشاهده می شود.
آمریکا، انگلیس و عربستان سعودی از کشورهایی بودند که کشته شدن غیرنظامیان در پرخ زاخو را محکوم کردند. همچنین حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق، گلوله باران شهر زاخو از استان دهوک در شمال اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد.نخست وزیر عراق در همان ساعات نخست حمله، به سه زبان عربی، کُردی و انگلیسی، پیامی مشترک صادر کرده و اقدام ترکیه را محکوم کرد.
نیچیروان بارزانی در مراسم بدرقه اجساد قربانیان حمله ترکیه به زاخو در فرودگاه اربیل، همراه با فواد حسین وزیر امور خارجه، جسد یکی از اطفال را به داخل هواپیما حمل کرد.سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی، حمله ترکیه استان شدیداً محکوم کرد.
هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد:«این فاجعه تنها یک حلقه از زنجیره حملات مستمر ترکیه به خاک عراق بود. ما نباید همانند گذشته، در برابر این رفتار خصمانه و رو به گسترش تنها به محکومیت این جنایت بسنده کنیم. باید موضعگیری ملی را برای حمایت از حاکمیت کشور و حفاظت از جان مردم در پیش بگیریم.»قیس الخزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل حق عراق ضمن مسئول دانستن دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان در حفظ جان غیرنظامیان و دفاع از حاکمیت عراق در برابر حملات مکرر ترکیه، از پارلمان عراق خواست به مسئولیت خود در ممانعت از نقض حاکمیت عراق عمل کرده و بدون در نظر گرفتن منافع محدود گروهی و طایفه‌ای، از حاکمیت، جایگاه، امنیت و آرامش عراق حفاظت کند.مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد:«ترکیه بر میزان وقاحت خود افزوده است. به این دلیل که گمان می‌کند عراق توانایی پاسخگویی ندارد و تنها به صدور بیانیه از سوی وزارت امور خارجه کفایت می کند.»حمله ترکیه به زاخو، یادآور کشتار ۳۱ غیرنظامی کُرد ترکیه در منطقه مرزی بین اقلیم کردستان و ترکیه موسوم به روبوسکی یا اولودره است که با حملات نیروی هوایی ترکیه کشته شدند. اردوغان، همسر و دخترش را برای عرض تسلیت فرستاد و قول داد که ابعاد سانحه را بررسی کند. اما پس از چند سال، این موضوع به دست فراموشی سپرده شد.
حضور پ.ک.ک در مناطق مختلفی از شمال عراق، مناطق کوهستانی ترکیه و چندین منطقه سوریه، یکی از مهمترین مشکلات امنیتی منطقه است و تحرکات تروریستی این گروه، لطمات فراوانی به امنیت منطقه زده است. حضور پ.ک.ک، بهانه به دست ترکیه داده تا با نادیده گرفتن حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق و سوریه، هر از چندگاهی به این کشورها حمله کند و در این میان، نظامیان بیگناه نیز قربانی شوند. این در حالی است که کشورهای منطقه از جمله ایران بارها آمادگی خود را برای کمک به ترکیه برای مبارزه با تروریسم اعلام کرده‌اند.
کد مطلب: 123302
 
Share/Save/Bookmark