میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۳
 
 
پینگ در سخنرانی سال نو میلادی استراتژی آینده چین را اعلام کرد:
رسیدن به قدرت جهانی
رسیدن به قدرت جهانی
 
همزمان با تشدید تنشها میان چین و آمریکا، شی جین پینگ در سخنرانی سال نوی میلادی گفت که پکن قدم‌های مثبتی برای تبدیل شدن به یکی از رهبران جهانی تا سال ۲۰۴۹ برداشته است.
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت آغاز سال جدید میلادی گفت: ما باید همیشه یک چشم اندازی بلندمدت داشته باشیم. ما باید در آینده مواظب خطرات بالقوه باشیم.هم اینک قدم های بزرگی برای تبدیل شدن به یکی از رهبران جهانی تا سال ۲۰۴۹ برداشته ایم. رییس جمهور چین ادامه داد: ما باید تمرکز استراتژیک خود را حفظ کنیم تا بتوانیم به اهداف گسترده و عالی خود در آینده برسیم. اتحاد با سرزمین مادری آرزوی مشترک همه ما در هر دو طرف تنگه تایوان است. ما جزیره تایوان را سرزمینی مقدس می‌دانیم.برخلاف رسم هر سال چین در سخنرانی سال جدید میلادی خود به مناسبت سال ۲۰۲۲ هیچ مطلبی درباره تولید ناخالص داخلی چین عنوان نکرد.وی در این سخنرانی خواستار اتحاد تمام احاد مردم کشورش برای رسیدن به اهداف میان مدت و بلند مدت در عرصه داخلی و بین المللی شد و گفت: اتحاد ما می‌تواند آینده‌ای روشن برای همه رقم بزند.شی جین پینگ همچنین بر اهمیت ثبات و صلح در منطقه هنگ کنگ نیز تاکید کرد.
در این میان اما رئیس جمهور تایوان در سخنرانی سال نو، از مقامات پکن خواست تا از گسترش ماجراجویی نظامی در صفوف خود جلوگیری کنند.تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان در سخنرانی سال نو خود اعلام کرد که استفاده از ابزار نظامی مطلقاً گزینه‌ای برای حل اختلافات بین دو طرف نیست و از مقامات چینی خواست تا از ماجراجویی نظامی دست بردارند. در این میان در ادامه مقابله چین با آمریکا پکن در پی اقدام نیکاراگوئه در قطع روابط با تایوان و به رسمیت شناختن چین واحد، سفارت خود در این کشور را بازگشایی کرد.چین برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ سفارت خود را در نیکاراگوئه افتتاح کرد.اقدام مذکور تنها سه هفته پس از این اتفاق می افتد که دولت «دانیل اورتگا» رئیس جمهور این کشور روابطش با تایوان را قطع کرد.«دنیس مونکادا» وزیر خارجه نیکاراگوئه در این باره گفت که بین دو کشور قرابتی ایدئولوژیک وجود دارد. مونکادا همچنین از چین برای اهدای یک میلیون دوز واکسن «سینوفارم» تشکر کرد.اورتگا در سال ۱۹۸۵ با چین روابط برقرار کرد، اما پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۹۰، دولت «ویولتا چامورو» رئیس جمهور نیکاراگوئه در آن زمان، تایوان را به رسمیت شناخت. در همین حال رئیس‌جمهور چین در پیام تبریک به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ خطاب به ولادیمیر پوتین همتای روس درباره وضعیت جاری روابط و دوستی دو کشور ابراز خرسندی کرد.
منابه رسانه‌ای خبر دادند، «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در پیام تبریک به مناسبت سال جدید میلادی از روابط پکن و مسکو تمجید کرد.به روایت وزارت خارجه چین، در پیام شی جین پینگ به ولادیمیر پوتین آمده است: «من عمیقا از نتایج توسعه روابط بین چین و روسیه راضی هستم».
کد مطلب: 121106
 
Share/Save/Bookmark