میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۱
 
 
غرب در ماموریت نیروهای حافظ صلح پیمان امنیت جمعی کارشکنی می‌کند
ویران‌سازی قزاقستان برای فرار ناتو
ویران‌سازی قزاقستان برای فرار ناتو
 
در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که رهبری نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان را فرمانده نیروهای هوابرد این کشور بر عهده خواهد داشت که کشورهای اروپایی و آمریکایی برای جلوگیری از فروپاشی جایگاه ناتو پس از رسوایی فرار از افغانستان، به دنبال استمرار بحران در قزاقستان و ناکام ساختن پیمان امنیت جمعی در این کشور است.
پیمان امنیت جمعی که تا حدودی یادآور پیمان ورشو در زمان اتحاد جماهیر شوروی است تلاش دارد تا با حضور فعال در ایجاد امنیت در آسیای میانه و قفقاز ضمن جلوگیری از ورود نیروهای غربی به نقش آفرینی منطقه‌ای نیز دست یابد حال آنکه این روند مغایر با اهداف غرب برای معرفی ناتو به عنوان تنها نیروی نظامی جهانی است لذا برای به شکست کشاندن پیمان امنیت جمعی به هر اقدامی از جمله دامن زدن به بحران قزاقستان می‌پردازد.
فرماندهی نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان به «آندرئی سردیوکوف» فرمانده نیروهای هوابرد فدراسیون روسیه واگذار شد.وی گفت: گروه‌هایی که توسط وزارت دفاع روسیه متشکل از ۷۰ فروند هواپیمایی ایل – ۷۶ و ۵ فروند آن-۱۲۴ ایجاد شده‌اند، یگانه‌های نیروهای روسی حافظ صلح پیمان امنیت جمعی را به صورت شبانه روزی به قزاقستان منتقل می‌کنند. نقش غرب در ناآرامی‌های قزاقستان زمانی آشکارتر می‌شود که پاتریک آرمسترانگ عضو سابق وزارت خارجه کانادا اعتراضات خشونت آمیز ضد دولتی قزاقستان را الگویی کلاسیک از «انقلاب رنگی» با هدایت غرب عنوان کرد.در همین حال در ادامه رویکرد تقابلی غرب با روسیه، «تونی راداکین» عالی‌ترین مقام نظامی انگلیس اعلام کرد که این کشور برای رقابت با روسیه، برنامه‌هایی برای ساخت موشک‌های اَبَر فراصوت دارد. همچنین وزارت خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای به شهروندان و دیپلمات‌های خود توصیه کرد که این کشور آسیای مرکزی را ترک کنند. در این میان از قزاقستان خبر می‌رسد «کریم ماسیم اف رئیس سابق کمیته امنیت ملی قزاقستان به اتهام خیانت به کشور بازداشت شد.
همچنین در نشست مشترک مجلس ملی و مجلس نمایندگان تاجیکستان مسئله استفاده از نیروهای مسلح این کشور در خارج از کشور تصویب شد. غرب در حالی به دنبال توسعه نظامی‌گری در آسیای میانه است که مردم منطقه «سئونگ جو» در جنوب شرقی سئول خواستار برچیده شدن سامانه‌های پدافندی موشکی آمریکا از این منطقه کوهستانی شدند. خبر دیگر آنکه مقامات آلمان به طور موقت قراردادهای صادرات تولیدات دفاعی به قزاقستان را امضا نخواهند کرد. در این میان کاخ کرملین از گفتگو تلفنی روسای جمهور روسیه و قزاقستان با محوریت تحولات اخیر «آلماتی» خبر داد. همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین حمایت "قاطعانه" خود را نسبت به رئیس جمهوری قزاقستان که با شورش سراسری مواجه شده است، نشان داد.
کد مطلب: 121205
 
Share/Save/Bookmark