میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
لاتاری!
این لغت غربی اولین رفتار مذموم برای ورود به حریم شخصی انسان‌هایی بود که همه ادیان الهی دوری و...
این لغت غربی اولین رفتار مذموم برای ورود به حریم شخصی انسان‌هایی بود که همه ادیان الهی دوری و حذر از آن‌ها تأکیدهای فراوان داشته و بعضی را به‌طور کل حرام کرده‌اند.
لاتاری یک قمار دو سر باخت است که پیشینه یک قرنی در آمریکا دارد و به‌مرورزمان یکی از پایه‌های استعمار شد تا کشورهای دیگر ازجمله جهان سوم را در استثمار خود قرار دهد. پهلوی دوم نیز پس از سقوط رضاخان و استقرار پرچم ایالات‌متحده در آن طالب ورود به جرگه لاتاری های غرب شد و حکومت اردشیر زاهدی را که از خواص دربار بود مأمور ایجاد باشگاهی بانام لاینز ایران کرد تا به جذب علاقه‌مندان غرب در داخل بپردازد و مراودات غیرشرعی و عرفی را گسترش دهد که ازجمله آن‌ها تأکید بر دکترین رضاخانی پیرامون ادامه کشف حجاب با حذف دیگر پوشش‌های زنانه بود اگرچه تا آخرین سال‌های ادامه هرزگی در سطح کشور اما اکثریت بالاتفاق جامعه نه‌تنها حاضر به ورود به این جرگه بانام لاینز نشدند و هزینه‌های این عدم پذیرش عضویت را پرداختند بلکه در حفظ عفت خانواده‌های خود خون دادند تا یکی از برنده‌های پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ همین حراست از ارزش‌هایی باشد که میراث زهرای اطهر است.
همچنانکه دکترین نیم‌قرنی آمریکا نتوانست پس از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه محکم خود را در ایران حفظ کند و حتی ابهت این رویداد دیگر کشورها را نیز به فکر تحول انداخت اما سعی کرد بعضی از رموز شیطانی را در زیر چترهایی چون حقوق بشر زنده نگه دارد و آتش‌هایی نه‌چندان شعله‌ور را زیر خاکستر نابخردان مخفی کند. البته آمریکا و اروپای نیابتی‌اش تا همین صدسال پیش به شهادت بعضی فیلم‌های سیاه‌وسفید به‌جامانده در آرشیوها، سطح قابل قبولی از پوشش زنان را همچون دامن‌های بلند ازنظر قد و آستین و پوشیدگی داشت اما از یک مقطعی هرچقدر پیش برویم با ورود فرهنگ برهنگی در آن‌ها نیز مواجه می‌شویم. انقلاب صنعتی در غرب سرآغاز تغییر در سبک زنگی مردم این سرزمین بود. انقلابی که سرمایه‌داران برنده اصلی آن بودند و برای تأمین نیروی کار ارزان درصدد برآمدند زنان را از کنج خانه‌ها بیرون بکشند، در دهه ۱۹۵۰ حدود ۶۰ درصد از زنان هنگام ازدواج باکره بودند و ۸۷ درصد زنان آمریکا اعتقاد داشتند رابطه جنسی قبل از ازدواج حتی با مردانی قرار بود با آن‌ها ازدواج کنند کاری نادرست و غیراخلاقی است اما این معیار دوگانه عملا و شاید کاملا از ذهن پسران نوجوان از بین رفته بود و تنها ۲۰ درصد این دختران تازمان ازدواج باکره ماندند بنابراین آزادی جنسی در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ در غرب که از آن به‌عنوان انقلاب جنسی یاد می‌شود، جنبشی اجتماعی بود که هنجارهای جنسی گذشته را به چالش می‌کشید زیرا روابط خارج از چهارچوب ازدواج، همجنس گرایی و پورنو گرافی گسترش یافته و بسیاری از رفتارهای جنسی که پیش از آن مذموم شمرده می‌شد، جنبه قانونی پیدا می‌کرد.
حالا با سپری شدن دهه‌ها از فاجعه انقلاب جنسی، عواقب و آثار آن هویداتر از قبل می‌شود تا نسل‌های مولد و فعال را با مشکلات عدیده‌ای چون بیماری‌های مقاربتی، روحی، روانی و در حقیقت بحران دار دنیای غرب روبرو سازد و اندیشمندان را به تفکر برای بازگشت از این مسیر وا دارد، مؤسسه‌ای تحت عنوان رشد جوان یکی از ده‌ها نهادی است تا در قالب استقلال به جنگ با پنج رفتار خطرآفرین مصرف الکل، مواد مخدر، روابط جنسی، استفاده از انواع دخانیات و درنهایت خشونت در ایالات‌متحده یعنی مکانی که سرچشمه این نابسامانی‌هاست برود اما آیا به این زودی و آسانی می‌توانند نسل‌های جدید را متقاعد نمایند تا به مسیر روشن زندگی برگردند و استعمار راه‌های تازه‌ای را جانشین این آشفتگی‌ها کند؟ نگاهی صبورانه به پشت شیشه بعضی از کافی‌نت‌ها و دفاتر خدماتی پستی شما را با اعلانی با عنوان «ثبت‌نام لاتاری» مواجه می‌سازد که یکی از سیاه‌بازی‌های دهه اخیر است تا نوجوانان و جوانان را جذب بهشت آرزوها کند اما آیا این قمار از پیش تعیین شده و برنده شدن در آن هیچ شرایط خاصی ندارد؟ یا تنها نگران تصویر برهنه زنی می‌شویم که به قول خودش برای بدنش می‌جنگد؟ آن هم با شعار پوچ «زن، زندگی، آزادی» که یکی از نمادهای بدهکاری غرب به فرهنگ و تمدن اسلامی در مسئله زن است زیرا تمدن غرب حداقل در یک قرن اخیر با نگاه ابزاری به زنان، جایگاه متعالی آنان را در حد وسیله‌ای برای ارضای نیازهای مردان و جلب‌توجه آنان سقوط می‌دهد تا ضمن تحریک احساساتشان به این شعار توخالی پناه ببرند! دشمنان امروز و پس از گذشت ۴۳ سال از انقلاب اسلامی به این نتیجه پوچ رسیده‌اند که تنها راهکار فروپاشی نظام خانواده فساد جامعه و بخصوص زنان آن است و اگر بنا باشد کشوری چون ایران را به زمین بزنند تا دیگر در برابر دنیای استکبار قد علم نکند، تنها وسیله موفقیت به ابتذال کشیدن این قشر است. درست همان تجربه‌ای که غرب در قرن بیستم با انقلاب جنسی رقم زد و حالا به دنبال جبران ناکامی‌های آن هستند درحالی‌که این مسیر عقبگرد ندارد که قماری جهانی به نام لاتاری پس از گذشت یک قرن به‌سوی بازنده اصلی یعنی مبتکر آن در غرب می‌رود تا در آتش ابداع خود بسوزد.

نویسنده: حسن روانشید - روزنامه نگار پیشکسوت
کد مطلب: 124284
 
Share/Save/Bookmark