میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۳
 
 
کلاهبرداری از اروپا
اتحادیه اروپا این روزها با بحران‌های دوگانه غذایی و انرژی مواجه شده است بگونه‌ای که از یک سو...
اتحادیه اروپا این روزها با بحران‌های دوگانه غذایی و انرژی مواجه شده است بگونه‌ای که از یک سو تورم افسارگسیخته بسیاری از این کشورها را فراگرفته و از سوی دیگر ناتوانی دولت‌ها در تامین نیازهای مردم موجب خیابانی شدن اعتراض‌های مردمی شده است.
این وضعیت در حالی بر اروپا حاکم شده است که نگاهی به روند تحولات اروپا و جنگ اوکراین بیانگر نکته‌ای کلیدی به نام کلاهبرداری آمریکا از اروپاست. کشورهای اروپایی در حالی با طناب آمریکا وارده چاه جنگ با روسیه شدند که از همان روزهای نخست جنگ واشنگتن به آنها وعده تامین نیازهای غذایی و انرژی به صورت مستقیم و یا از طریق کشورهای جایگزین را دارد. اکنون در حالی ماه‌ها از این جنگ می گذرد که آمارها از منافع اقتصادی گسترده آمریکا از این جنگ با سرکیسه کردن کشورهای اروپایی حکایت دارد.
نخست آنکه اروپا در حالی واردات گاز و نفت از روسیه را قطع کرد که به دلیل ناتوانی کشورهای عربی، آفریقایی در تامین نیازهای اروپا، آمریکا به دنبال تبدیل شدن به منبع اصلی تامین انرژی اروپا شده است هرچند که توان تامین نیازهای گسترده اروپا را ندارد اما در ازای همان میزان انرژی صادراتی به اروپا مبالغ هنگفتی دریافت می‌کند.
دوم آنکه اروپا با تحریم روسیه عملا در حوزه مواد غذایی نیز با خود تحریمی مواجه شد و امروز این آمریکاست که به دنبال سلطه بر بازار غذایی اروپا می‌باشد. به عبارتی دیگر آمریکا با سلطه بر منابع انرژی اروپا سران این کشورها را مطیع خود می‌سازد و با در دست گرفتن غذا اروپا، مردم اروپا را به همراهی با خود سوق می‌دهد.
سوم آنکه هر چند که اروپایی‌ها از تولید کنندگان سلاح می‌باشند اما به اذعان بورل انبارهای تسلیحاتی این قاره توان تامین نیازهای جنگ اوکراین را ندارد لذا اجبارا باید بازار مصرفی باشد برای تسلیحات آمریکایی. به عبارتی آمریکا در کنار فروش تسلیحات به اوکراین، سلاح‌ها را به اروپا نیز می‌فروشد تا به نام آنها در اختیار اوکراین قرار گیرد. به عبارتی دقیق تر آمریکا در یک کلاهبرداری آشکار در سه حوزه انرژی، غذایی و تسلیحاتی در حال سرکیسه کردن و کلاه‌برداری از اروپا می باشد در حالی که در ظاهر ادعای مقابله با روسیه و چین را سر می‌دهد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123780
 
Share/Save/Bookmark