میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۳
 
 
هشدار پکن درباره زیاده‌گویی‌های بایدن در ژاپن
تمامیت ارضی چین قابل مصالحه نیست
پکن در واکنش به اظهارات تحریک‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا درباره تایوان تصریح کرد که به هیچ‌ عنوان در خصوص اراضی و قلمرو خود مصالحه نمی‌کند.
در پی اظهارات اوایل «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت نظامی از تایوان در صورت مواجهه با حملات نظامی، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنشی تند تصریح کرد که هیچ‌کس نباید عزم راسخ چین در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی را دست کم بگیرد.«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات بایدن گفت: «هیچکس نباید عزم راسخ، اراده راسخ و توانایی قوی مردم چین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را دست کم بگیرد».بایدن طی نشست خبری با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن در توکیو گفت اگر تهاجم نظامی علیه تایوان انجام شود، آمریکا نیز آماده‌ است که به‌شکل نظامی دخالت کند.
وی با ادعای اینکه آمریکا به سیاست «چین واحد» متعهد است اما مدعی شد دولت پکن در حال بازی‌کردن با آتش درخصوص تایوان است.شبکه ان دی تی وی گزارش کرد که پکن نیز در اعتراض به اظهارات بایدن مبنی بر محافظت از جزیره تایوان در مقابل هرگونه تهاجم پکن، تصریح کرد که از منافع ملی خود در مورد تایوان دفاع می‌کند. ونبین در واکنش به اظهارات بایدن تصریح کرد: «تایوان بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو چین است»
وی ادامه داد: «مسئله تایوان یک موضوع کاملاً داخلی چین است. در مورد مسائلی که به منافع اصلی چین یعنی حاکمیت و تمامیت ارضی مربوط می‌شود، چین جایی برای مصالحه یا امتیاز ندارد».وانگ گفت چین همیشه با نیروی ۱.۴ میلیارد جمعیت خود از منافع خود دفاع خواهد کرد و تأکید کرد: «هیچ کس نباید عزم راسخ، اراده راسخ و توانایی قوی مردم چین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را دست کم بگیرد».
در این میان در ادامه طراحی توکیو برای سوء استفاده از سفر بایدن برای کسب امتیازات نظامی، نخست‌وزیر ژاپن طی نشست خبری با رئیس جمهور آمریکا ضمن اشاره به حمایت واشنگتن از امنیت توکیو، گفت جهان با بحرانی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین روبروست که نظم بین‌المللی را تهدید می‌کند. «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن آمادگی کشورش برای افزایش هزینه‌های دفاعی را اعلام کرد.کیشیدا طی نشست خبری مشترک با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا که به توکیو سفر کرده، گفت: «بایدن به من گفت که از کرسی گرفتن ژاپن در شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کند».
نخست‌وزیر ژاپن اضافه کرد: «ما بر لزوم تقویت اتحاد ژاپن و آمریکا در زمینه بازدارندگی تاکید می‌کنیم. ما با تلاش برای تغییر وضعیت موجود در دریای چین با توسل به زور مخالفیم».بر این اساس، کیشیدا درباره جنگ اوکراین نیز اظهار داشت: «ما با بحرانی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین روبرو هستیم که نظم و قواعد جامعه بین‌المللی را تهدید می‌کند. ما باید با تجاوز روسیه به اوکراین که قواعد بازی را تغییر می‌دهد مقابله کنیم و متعهد هستیم که در گروه ۷ با قدرت پاسخ دهیم».کیشیدا درباره تنش‌های اخیر بر سر مسئله تایوان در شرق آسیا نیز گفت: «ما موضع واحدی در مورد تایوان داریم و از ثبات در آنجا حمایت می‌کنیم. ما بر رزمایش‌های نظامی چین نظارت خواهیم کرد».
وی همچنین افزود: «دیدگاه‌های خود را در مورد چالش‌های پیش روی جامعه بین‌المللی به بایدن ارائه کردم و بر نیاز به اصلاح سیستم سازمان ملل تاکید داشتم. ما از بمب هسته‌ای آسیب دیدیم و بر ضرورت دستیابی به صلح و جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای تاکید می‌کنیم». از سوی دیگر در حالیکه رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که از تایوان در مقابل هرگونه حمله، حمایت نظامی می‌کند، یک مقام کاخ سفید گفته است که ایالات متحده همچنان به سیاست چین واحد پایبند است.پس از آن‌که «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده تمایل خود برای استفاده از زور برای دفاع از تایوان در مقابل هرگونه حملات نشان داد، یک مقام کاخ سفید اعلام کرد که هیچ‌ تغییری در سیاست ایالات متحده در قبال تایوان به وجود نیامده است.
بنا بر گزارش روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل»، یک مقام کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، گفت: «همانطور که رئیس‌جمهور گفت، سیاست ما تغییر نکرده است. وی بر سیاست چین واحد و تعهد ما در قبال صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تأکید کرد».این مقام کاخ سفید در ادامه افزود: «وی (بایدن) همچنین بر تعهد ما طبق قانون روابط تایوان برای ارائه ابزار نظامی برای دفاع از خود، تأکید کرده است».
بایدن طی نشست خبری با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن در توکیو گفت اگر تهاجم نظامی علیه تایوان انجام شود، آمریکا نیز آماده‌ است که به‌شکل نظامی دخالت کند.وی با ادعای اینکه آمریکا به سیاست «چین واحد» متعهد است اما مدعی شد دولت پکن در حال بازی‌کردن با آتش درخصوص تایوان است. در این میان در ادامه رویکرد تقابلی چین با آمریکا، نماینده دائم چین در سازمان ملل از قزاقستان برای عضویت در "بریکس پلاس" دعوت کرد.«ژانگ جون»، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد پستی را در توییتر خود منتشر کرد که در آن از قزاقستان برای پیوستن به بریکس پلاس دعوت کرده است.نماینده دائم چین در ملل متحد در این راستا نوشت: ما صمیمانه از پیوستن قزاقستان، عربستان سعودی، آرژانتین، مصر، اندونزی، نیجریه، سنگال، امارات و تایلند به گفت و گوهای بریکس پلاس استقبال می‌کنیم. در ناکامی دیگر آمریکا ، تلاش تایوان برای شرکت در مجمع سالانه سازمان جهانی بهداشت رد شد.
«احمد روبله عبدالله» رئیس این مجمع که وزیر بهداشت جیبوتی نیز است، گفت پیشنهاد ارائه شده از سوی ۱۳ عضو سازمان جهانی بهداشت برای پیوستن تایوان به این مجمع به عنوان ناظر در دستورکار رسمی مجمع قرار نخواهد گرفت.تایوان به دلیل مخالفت های چین از بسیاری از گروه های جهانی حذف شده است. چین تاکید دارد که نباید با تایوان به عنوان یک کشور مستقل رفتار کرد، زیرا این جزیره را یکی از استان های خود می داند.تایوان اینگونه استدلال می کند که محرومیتش از سازمان جهانی بهداشت، تلاش های این جزیره برای مقابله با همه گیری کووید – ۱۹ را دچار مشکل می کند، اگرچه اجازه دارد در برخی جلسات فنی سازمان جهانی بهداشت شرکت کند.
کد مطلب: 122682
 
Share/Save/Bookmark