میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۰
 
 
۵۰ دقیقه جدال لفظی پوتین و بایدن
گفت و گوی تلفنی میان پوتین و بایدن در حالی صورت گرفت که طرفین درباره هرگونه اقدام خصمانه علیه کشورشان به طرف مقابل هشدار داده و تهدید به تحریم و واکنش نظامی کردند.
مشاور ارشد کاخ کرملین می‌گوید، رئیس‌جمهور روسیه در تماس با همتای آمریکایی خود ضمن هشدار درباره عواقبی که تحریم‌ها علیه مسکو برای واشنگتن دارد، چنین اقداماتی را اشتباهی بزرگ توصیف کرد.«یوری اوشاکوف» دستیار رئیس جمهور روسیه گفت که تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» با «جو بایدن» همتای آمریکایی او، معنادار و سازنده بود و نکته اصلی در آن تماس این است که «سازشی در کار نیست».به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وی با بیان اینکه گفتگوی ۵۰ دقیقه‌ای پوتین و بایدن به ابتکار طرف روسی انجام شد، گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا به درک منطق موضع مسکو در قبال تضمین‌های امنیتی تمایل نشان داد. البته این تماس و مذاکرات، یک امر رسمی نبود»..مشاور پوتین با مهم دانستن انجام شدن این تماس دقیقا یک روز قبل از سال نو میلادی، اظهار داشت: «بایدن بار دیگر بر امکان اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه تاکید کرد. در پاسخ، رئیس جمهور روسیه نیز تاکید کرد که چنین اقداماتی اشتباه بزرگی است که منجر به قطع کامل روابط خواهد شد».به گفته اوشاکوف، پوتین خطاب به بایدن هشدار داد که این محدودیت‌ها، «جدی‌ترین عواقب» را برای آمریکا در پی خواهد داشت و مسکو امیدوار است که این اتفاق رخ ندهد. «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا قبل از گفت‌وگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه گفته که مسکو در صورت انجام هر گونه اقدام نظامی در اوکراین با تحریم‌های سخت مواجه خواهد شد.
در این میان هم ناوگان شمالی نیروی دریایی روسیه از شلیک آزمایشی ۱۲ موشک کروز ابر فراصوت از یک ناوشکن و یک زیردریایی خبر داد.«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، موشکهای ابر فراصوت زیرکان را به عنوان بخشی از نسل جدید سیستمهای تسلیحاتی بدون رقیب ارتش روسیه خوانده است. از سوی دیگر وزیر خارجه روسیه از تحرکات نظامی کشورهای ناتو در اوکراین شدیدا انتقاد و تاکید کرد که غربیها اوکراین را به پایگاه نظامی علیه روسیه تبدیل کرده‌اند.وزیر خارجه روسیه با انتقاد از تداوم محدودیت صدور روادید برای دیپلمات‌های روس در آمریکا، گفت واشنگتن سعی می‌کند تا از کمبود پرسنل در دفاتر دیپلماتیک خود برای امتیازگرفتن استفاده کند.
لازم به ذکر است معاونان وزرای خارجه آمریکا و روسیه قرار است در اولین ماه از سال میلادی جدید با حضور در ژنو، گفت‌وگوهایی درباره تضمین‌های امنیتی مورد نظر دو طرف انجام دهند.
کد مطلب: 121089
 
Share/Save/Bookmark