میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
پیام نهایی یک سفر
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا سفری چهار روزه به غرب آسیا با محوریت سرزمین‌های اشغالی فلسطین، عربستان و ...
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا سفری چهار روزه به غرب آسیا با محوریت سرزمین‌های اشغالی فلسطین، عربستان و نشست با سران شورای همکاری خلیج فارس بعلاوه مص، اردن و عراق در جده داشت. این سفر در حالی به پایان رسید که به رغم جوسازی‌های کسترده رسانه‌های امریکایی و نیز سران رژیم صهیونیستی مبنی بر اقدام بایدن برای تسریع در روند سازش عربی با رژیم صهیونیستی، اجماع سازی منطقه‌ای علیه ایران و افزایش تولید نفت توسط کشورهای عربی، در نهایت هیچ کدام از این موارد روی ندارد.
در بیانیه پایانی نشست جده سخنی از سازش به میان نیامد و کشورهای عربی ادعای اتحاد با صهیونیست‌ها و حتی با آمریکا علیه ایران را مطرح نکردند و در باب افزایش تولید نفت نیز آن را اوپک واگذار کردند. جالب توجه آنکه فضای نشست جده چنان بود که حتی بایدن نیز جرات طرح چنین موضوعاتی را نداشته و صرفا بر اصل توسعه و امنیت تاکید نمود. این نوع رفتاها در نشست جده و حتی در بیانیه مشترک عربستان و آمریکا که در آن نیز از این موارد خبری نبود، حکایت از یک اصل مهم دارد و آن اینکه دیگر آمریکا تصمیم گیر نهایی نمی‌باشد و حتی متحدانش نیز به سمت نظام چند جانبه گرایی سوق یافته اند.
سخنان مقامات سعودی که چین را شریک بزرگ تجاری عربستان معرفی کرده و در جنگ اوکراین نیز از محکوم سازی روسیه خودداری و در قبال ایران نیز بر دیپلماسی تاکید کردند گواهی بر این امر است. این امر زمانی بیشتر نمود می یابد که جو بایدن در سخنرانی جده عنوان می‌کند که آمریکا از منطقه خارج نخواهد شد تا چین، روسیه و ایران بخواهند که جایگاه خود را تقویت نمایند. این سخنان حکایت از ان دارد که آمریکا نیز به زوال جایگاه خود آگاه شده است و سفر بایدن به منطقه نیز تقلایی ناکام برای مقابله با چند جانبه گرایی در جهان بوده است چند جانبه گرایی که دامنه آن به غرب اسیا نیز رسیده است و متحدان واشنگتن نیز دیگر حاضر به پذیرش رویکرد یک جانبه آمریکا نمی باشد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123258
 
Share/Save/Bookmark