میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
انگلیس همچنان کانون اسلام ستیزی
از پخش فیلم موهن تا تبعیض علیه مسلمانان
انگلیس که قرن‌هاست که محور اسلام ستیزی است که نمود آن پناه دادن به سلمان رشدی نویسنده آیات شیطانی است، این روزها ابعاد جدیدی از اسلام ستیزی را اجرا می‌کند که پخش فیلم ضد اسلامی در کنار سرکوب و تبعیض علیه مسلمانان بخشی از این رویکرد را تشکیل می‌دهد.
سینما و هنر در حالی از ارکان اسلام ستیزی انگلیسی‌هاست که اکران فیلم «بانوی بهشت» به کارگردانی «الی کینگ» که قرار بود در سینماهای انگلیس آغاز شود در پی اعتراضات گسترده مسلمانان در این کشور لغو شد.
فیلم «بانوی بهشت» به کارگردانی الی کینگ به بخشی از تاریخ اسلام پرداخته و آن را به وقایع امروز در صحنه جهان مرتبط کرده است.در این فیلم البته روایتی تفرقه انگیز از تاریخ اسلام ارائه شده که با واکنش مسلمانان در انگلیس در روزهای اخیر مواجه شده بود.در روزهای گذشته شمار زیادی از مسلمانان مقیم انگلیس در شهرهایی نظیر لندن، بیرمنگام، بردفورد، بولتون و شفیلد به خیابان‌ها آمده و محتوای این فیلم را توهین به مقدسات دانستند.در پی این اعتراضات شرکت سینیو ورلد که اصلی‌ترین پخش‌کنندگان فیلم در سطح انگلیس است، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در پی رخدادهای اخیر در ارتباط با اکران فیلم بانوی بهشت، تصمیم گرفتیم اکران این فیلم را در انگلیس لغو کنیم.گفتنی است، بانوی بهشت (The Lady of Heaven) یک فیلم سینمایی با محوریت وقایع تاریخی صدر اسلام است و با نگاهی انحرافی به این وقایع پرداخته است.
این فیلم، در مراحل پیش‌ساخت، مورد انتقاد و واکنش تعدادی از عالمان و مراجع تقلید شیعه قرار گرفت. برخی از عالمان شیعه، کمک به ساخت، پخش و دیدن این فیلم را حرام اعلام کرده و آن را عاملی تفرقه‌افکن بین شیعیان و اهل سنت دانسته‌اند.عنوان این فیلم در سال ۱۳۹۵ شمسی، یَومُ الْعَذاب (روز عذاب) اعلام شد و پس از تولید به بانوی بهشت تغییر نام یافت. بانوی بهشت از ۱۹ آذر ۱۴۰۰ (۱۰ دسامبر ۲۰۲۱) در سینماهای آمریکا اکران عمومی شد.
اما اسلام ستیزی انگلیسی‌ها به همین جا ختم نمی‌شود چنانکه نتایج یک نظرسنجی جدید در انگلیس نشان می دهد که از هر ۱۰ مسلمان شاغل در این کشور، ۷ نفر با پدیده اسلام هراسی روبرو شده‌ است.براین اساس، از هر ۱۰ مسلمان شاغل در انگلیس ۷ نفر با پدیده اسلام هراسی مواجه شده است. این نظرسنجی از ۲۲ آوریل و ۱۰ می ۲۰۲۲ انجام شده و در آن ۱۵۰۳ مسلمان بریتانیایی شرکت کرده اند.بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۶۹ درصد از مسلمانان در انگلیس در روابط کاری خود با نوعی اسلام هراسی مواجه می‌شوند.
لازم به ذکر است با اوج گرفتن اعتراضات مسلمانان علیه اسلام ستیزان به دنبال اعتراضات مسلمانان هند و برخی کشورهای اسلامی، پلیس هند یکی از رهبران جوان حزب حاکم این کشور را به دلیل اظهارات اهانت‌آمیز علیه اسلام بازداشت کرد.پلیس در شمال هند یک رهبر جوان از حزب حاکم ملی گرای «هندو»(بهاراتیا جاناتا) را به دلیل انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی ضد مسلمانان بازداشت کرد. این مساله چند روز بعد پس از اظهارات توهین آمیز یکی دیگر از مقامات حزب در مورد حضرت محمد(ص) که منجر به خشم کشورهای اسلامی و تنشهای دیپلماتیک با هند شد رخ داده است. فروشگاه کویتی در پاسخ به فراخوانهای تحریم فعالان شبکه های اجتماعی در واکنش به اظهارات توهین آمیز مقامات حزب حاکم هند به ساحت پیامبر (ص)، محصولات هندی را از قفسه های فروش جمع آوری کرد.سخنان و مطالب بیان شده توسط دو عضو حزب حاکم هند درباره پیامبر اسلام (ص) که حاوی پیام های اهانت آمیزی است، باعث خشم بعضی کشورهای مسلمان شده و دولت هند تلاش می‌کند مانع از بروز یک تنش دیپلماتیک با این کشورها شود.
کد مطلب: 122853
 
Share/Save/Bookmark