میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
وقتی هم‌قطاران بایدن نیز چوب لای چرخ احیای برجام می‌گذارند
جمهوریخواه و دموکرات سر و ته یک کرباس
جمهوریخواه و دموکرات سر و ته یک کرباس
 
در حالی بایدن تاکنون ادعا می‌کرد که جمهوریخواهان با رویکرد تخاصمی مانع توافق هستند و ایران برای جلب رضایت آنها باید امتیاز بدهد که مخالفت اخیر دموکرات‌ها با احیای برجام، واهی بودن ادعای بایدن و سر و نه یک کرباس بودن جمهوریخواه و دموکرات را نشان داد.
دولتمردان امریکا همواره بر آن بوده اند تا توافق با دولت دموکرات‌ها را آخرین فرصت ایران معرفی نمایند و چنان القا می کردند که در انتخابات میان دوره‌ای کنگره احتمالا جمهوریخواهان پیروز و دسترسی به توافق غیر ممکن می شود حال آنکه رفتار دموکرات‌ها نشان داد که تفاوتی میان طرفین وجود ندارد و لذا تنها گزینه برای احقاق حقوق ایران حفظ خطوط لغو تمام تحریم‌ها، راستی ازمایی این لغو از سوی ایران و تضمین غرب مبنی بر تکرار نشدن بدعهدی‌های گذشته است. این امر زمانی اشکارتر می‌شود که گروهی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا نسبت به تلاش‌های مداوم دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کردند.به نوشته وبگاه «میدل ایست آی» پنج نماینده دموکرات آمریکا نشست مطبوعاتی برگزار کردند و ۱۳ نماینده دیگر نیز بیانیه مطبوعاتی را امضا کردند که در آن تردیدها نسبت به هرگونه توافق با ایران اعلام شد.«الین لوریا » قانونگذار اهل ایالت ویرجینیا، گفت: «ما نگرانی‌های مختلفی در مورد مذاکرات و ورود مجدد به توافق داریم.»به نوشته این وبگاه، در حالی که این قانونگذاران نگرانی‌های متفاوتی دارند، اما عمده نگرانی آن‌ها خروج نام سپاه از فهرست سیاه است.
«جاش گاتهایمر» از دیگر قانونگذاران آمریکایی در این نشست مطبوعاتی گفت: «باهم باید به تهدید ایران هسته‌ای رسیدگی و با فعالیت‌های تروریستی آن‌ها علیه آمریکا و متحدانمان مقابله کنیم.»لوریا و گوتهایمر بخشی از گروهی متشکل از ۱۲ دموکرات مجلس نمایندگان و ۹ جمهوریخواه بودند که ماه گذشته نامه‌ای به دولت بایدن ارسال کردند و گفتند احتمالاً با توافق هسته‌ای ایران که در حال حاضر در حال مذاکره است، مخالفت خواهند کرد.
ایران و آمریکا اواخر سال گذشته در شهر «وین» در اتریش وارد هشتمین دور مذاکرات با هدف احیای برجام شدند. در چند ماه گذشته، هر دو طرف اعلام کرده بودند که یک توافق قریب الوقوع است، با این حال هنوز چند اختلاف باقی مانده است. در این میان در ادامه جوسازی رسانه‌ای سخنگوی کاخ سفید درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین مدعی شد که خواسته‌های ایران مانع اصلی بر سر راه بازگشت به این مذاکرات است.
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره اظهارات روز گذشته نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره مذاکرات وین و اینکه “آیا مسکو مانع از سرگیری این گفت‌وگوهاست؟” همچون سایر مقامات آمریکایی تلاش کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و خواسته‌های مشروع ایران را مانعی برای ادامه مذاکرات برشمرد.بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، جن ساکی در این باره گفت: دیدگاه ما درباره توافق این است که ایران باید تصمیم بگیرد که آیا همچنان می خواهد بر شرایط خارج (از برجام) خود پافشاری کند یا آماده امضای یک توافق است.وی در ادامه بدون اشاره به زیاده‌خواهی‌های واشنگتن در مذاکرات مدعی شد: ما همچنین بر این باوریم که امضای یک توافق منافع تمام طرف‌ها را تامین خواهد کرد. اگرچه ما اقدامات روسیه در اوکراین و جنگ ‌و تجاوز علیه اوکراین را محکوم کرده‌ایم اما بزرگ‌ترین مانع بر سر راه پیشرفت در توافق، ایران است.جن ساکی در آخرین نشست خبری خود در این سمت در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت شهروندان دوتابعیتی بازداشت شده در ایران در شرایطی که مذاکرات وین متوقف شده است، تصریح کرد: تیم مذاکره کننده ما از وزارت امورخارجه در حال تلاش برای بازگرداندن تمام آمریکایی های بازداشت شده در کشوری دیگر به خانه خود است.
سخنگوی کاخ سفید افزود: این موضوع، همواره یک مسئله جدا از مذاکرات هسته‌ای با ایران بوده است، آنها در یک کانال نیستند. اما رئیس جمهور آمریکا متعهد است و تمام اقدامات لازم را برای آزادی این افراد در ایران انجام خواهد داد. در این میان قطر نیز تلاش کرده تا نقش میانجی را ایفا نماید چنانکه وزیر خارجه قطر پس از رایزنی با رابرت مالی، با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز درباره ایران به صورت تلفنی رایزنی کرد.
در ادامه رایزنیهای طرف قطری با کشورهای غربی درباره مسائل مختلف از جمله مساله هسته‌ای ایران، منابع قطری از رایزنی تلفنی «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه این کشور با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده‌اند.
براساس گزارش رسانه‌های قطری، محور این مذاکرات روابط دوجانبه میان دوحه و بروکسل و همچنین آخرین تحولات مربوط به توافق هسته‌ای ایران و برخی مسائل دوجانبه مشترک بوده است.پس از سفر هیأت قطری به تهران، وزیر امور خارجه قطر و نماینده آمریکا در امور ایران، در تماسی تلفنی به آخرین تحولات مربوط به توافق هسته‌ای پرداختند.وزارت امور خارجه قطر، اعلام کرد که «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه این کشور با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران تلفنی گفت‌وگو کرده است.وزارت امور خارجه قطر بدون ذکر جزئیات بیشتر خبر داد که دو طرف در این تماس تلفنی درباره روابط دوجانبه، جدیدترین تحولات مربوط به توافق هسته‌ای و پاره‌ای از مسائل مورد اهتمام مشترک رایزنی کرده‌اند.
شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از منابع نزدیک به هیات ایرانی در مذاکرات وین تاکید کرد : پرونده مذاکرات در وین بار دیگر فعال شده است.به گفته المیادین منابع مزبور درعین حال گفتند: هنوز زود است از دستیابی به توافق در آینده نزدیک سخن به میان آوریم و این موضوع نیازمند بحث و بررسی بیشتری است .آنان ابراز داشتند: اروپایی ها بخاطر بحران فراروی شان به دلیل جنگ در اوکراین و نیاز شدیدشان به نفت و گاز ایران عجله دارند تا هر چه زودتر در مذاکرات وین با تهران به توافق برسند.
بر اساس این گزارش، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دیروز ازسرگیری مذاکرات در خصوص احیای توافق هسته ای را اعلام کرد.بورل گفت : مذاکرات متوقف شده بود اما دوباره از سرگرفته شده است . من تصور می کنم سفر انریکه مورا هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین به تهران باعث حل و فصل موضوع شده است.هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین چهارشنبه گذشته در تهران با علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین دیدار و گفت وگو کرد.
از سوی دیگر بر پایه همین گزارش ، حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران از امکان دستیابی به توافق خوب سخن به میان آورد البته به شرط آنکه واشنگتن تصمیم سیاسی خود را اتخاذ کرده و به تعهداتش عمل نماید. عبداللهیان خاطرنشان کرد که سفر انریکه مورا به تهران و گفت وگوهایش فرصتی دیگری برای تمرکز یافتن بر ابتکارات جهت حل و فصل مسائل لاینحل مانده در مذاکرات فراهم آورد. در همین حال دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشت: ‎مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده است که گره آن تنها با پایبندی طرف خاطی به راهکارهای منطقی و اصولیِ ایران باز می‌شود. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در توییتی نوشت: مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده که گره آن تنها با پایبندی طرف خاطی به راهکارهای منطقی و اصولی ایران باز می‌شود. آمریکا با بدعهدی و اروپا با بی‌عملی، فرصت بهره‌مندی از حسن‌نیت اثبات شده ایران را به نابودی کشاندند. اگر اراده‌ای برای بازگشت دارند، ما آماده‌ایم و توافق در دسترس است.
کد مطلب: 122556
 
Share/Save/Bookmark