داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۵۳
 
 
نگاهي به زندگي ميت رامني ، رقيب رياست جمهوري اوباما
نگاهي به زندگي ميت رامني ، رقيب رياست جمهوري اوباما
 
سياست روز آنلاين : «ويلارد ميت رامني» يكي از سياستمداران جمهوريخواهي است كه اخيرا كانديداتوري خود را براي انتخابات رياست جمهوري امريكا در سال 2012 اعلام كرده. در زير نگاه مختصري مي اندازيم به زندگي سياسي او.

فرماندار ماساچوست و پسر فرماندار
ويلارد ميت رامني (متولد1947)، از سال 2002 تا 2006 فرماندار ايالت ماساچوست بود. او در سال 2008 هم كانديداي رياست جمهوري شد كه البته در نهايت مورد اقبال واقع نشد و سرانجام جان مك كين كانديداي حزب جمهوريخواه شد.
به گزارش سياست روز آنلاين رامني در خانواده يك سياستمدار متولد شد. پدرش، جورج دبليو رامني، فرماندار ايالت ميشيگان و از سياستمداران كهنه كار امريكايي بود. رامني در ايالت ميشگان بزرگ شد، در رشته بازرگاني تحصيل و دكترايش را در اين رشته از دانشگاه هاروارد دريافت كرد. رامني يكي از بنيانگذران و مديران شركت مالي «بِين كپيتال» است. او در انتخابات سنا در سال 1994 از ايالت ماساچوست كانديدا شد اما رقابت را به ادوارد ام.كندي باخت. او در سال 2002 جزو برگزاركنندگان المپيك زمستاني در امريكا بود و مديريتش اين رويداد ورزشي را به تورنمنتي پرسود بدل كرد. او در سال 2002 در انتخابات فرمانداري در ماساچوست پيروز شد ولي در سال 2006 ديگر كانديداي اين پست نشد. او در دوران فرمانداري، از برخي هزينه ها كاست و قيمت برخي خدمات را افزايش داد و توانست از اين طريق وضعيت اقتصادي ايالت را بهبود ببخشد.
رامني پس از آنكه نتوانست در انتخابات رياست جمهوري سال 2008 توفيقي به دست آورد، شروع به نگارش كتابي كرد تحت عنوان:«پوزشي در كار نيست: سرگذشت عظمت امريكا». او در 11 آوريل سال 2011 اعلام كرد مي خواهد كانديداي رياست جمهوري سال 2012 شود.

مبلغ مذهبي
رامني در سال 1966، به عنوان مبلغ مذهبي فرقه مورمون(يكي از فرق مسيحيت) به فرانسه رفت و 30 ماه در اين كشور به تبليغ فرقه مورمون پرداخت. در واقع او به تاسي از پدر و ديگر اعضاي خاندانش به اين ماموريت مذهبي رفت، زيرا تبليغ فرقه مورمون از جمله كارهاي موروثي خانواده رامني بود. او در فرانسه دچار يك حادثه تصادف شد. در اين حادثه، سرنشين كناري او جان باخت. البته طبق نظر پليس، فرد خاطي اين تصادف، راننده اتومبيل مقابل بود.

فعاليت اقتصادي
رامني كه تحصيلاتش در زمينه تجارت بود، كارش را به عنوان مشاور مديريتي در شركت «بوستون كانسالتيگ گروپ» آغاز كرد و در سال 1977 به استخدام شركت «بِين اند كامپاني»، كه يك شركت مشاوره مديريت بود درآمد. او پله هاي ترقي را به سرعت در اين شركت پيمود و در سال 1978 به سمت معاون مديرعامل شركت انتخاب شد. او در سال 1984، شركتي جديد به نام «بين كپيتال» را تاسيس كرد. اين شركت خصوصي در عرض چند سال به سودي عظيم دست يافت و توانست نام خود را به عنوان يكي از موفقت ترين واحدهاي مالي كشور مطرح كند. رامني از طريق اين شركت به ثروتي عظيم دست يافت. در سال 2007، دارايي هاي او و همسرش بالغ بر 250 ميليون دلار بود.

ستاره اقتصادي محافظه كار
رامني در سال 2008، به عنوان يك تاجر و مدير موفق وارد كارزار انتخابات شد. او مي گفت قصد دارد با برنامه هاي مديريتي جديد، اقتصاد امريكا را ترميم كند. ولي مشكل حزب جمهوريخواه اين بود كه ميت رامني در كل خاك امريكا چهره اي چندان شناخته شده نداشت. شايد همين موضوع باعث شد سران حزب جمهوريخواه در نهايت تصميم بگيرند كه جان مك كين را كانديداي مبارزه با باراك اوباما معرفي كنند.
رامني در سال 1994، با كانديداتوري در سنا از ايالت ماساچوست وارد كار سياست شد. او در طول اين سال ها، رويه اي محافظه كارانه داشته و با افزايش سن، بر محافظه كاري اش افزوده شد. مثلا او زماني از طرفداران سقط جنين بود، ولي پس از چند سال نظرش را تغيير داد و به صورت تلويحي با اين امر مخالفت كرد.
همچنين زماني از طرفداران حقوق همجنس گرايان بود، ولي اين موضع اش به تدريج تعديل شد و از برخي از مواضع گذشته اش در اين باره كوتاه آمد. به طور كلي ميت رامني سياست مداري است كه خود را با شرايط اجتماعي سياسي تطبيق مي دهد و به جاي آنكه روي مواضعي خاص پافشاري كند، اهل تغيير است و نظرش را هر جا حس كرد به نفعش است، تغيير مي دهد. از اين نظر برخي او را به فرصت طلبي و نداشتن مرام سياسي مستحكم متهم كرده اند.

پدر پنج فرزند
رامني در سال 1969 با «آن ديويس» ازدواج كرد.همسر رامني برخلاف همسر اكثر سياستمداران، زني خانه دار بوده و داراي پنج فرزند است.
کد مطلب: 61705
 
Share/Save/Bookmark