میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
پس از کلمبیا این بار یک چپ‌گرای ضد آمریکایی در برزیل به قدرت رسید
داسیلوا نیز بایدن را خاک کرد
داسیلوا نیز بایدن را خاک کرد
 
هنوز چند ماهی از پیروزی چپ گرایان ضد آمریکایی در کلمبیا نمی‌گذرد که در شکستی سنگین برای بایدن در استانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره، لولا داسیلوا، رئیس جمهور اسبق برزیل توانست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ژایر بولسونارو، رئیس جمهور کنونی را شکست داده تا به عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شود.
«گوستاوو پترو» نامزد چپگرایان پس از به قدرت رسیدن در کلمبیا بر توسعه روابط منطقه‌ای و دوری از آمریکا تاکید کرد چنانکه اولین اقدام وی پایان دادن به اختلافات با ونزوئلا پس از ۷ سال بوده است. پیروزی چپ‌ها در کلمبیا در حالی است که چند ماه پیش رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان میزبانی از ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا در کاخ سفید گفته بود که تمایل دارد تا کلمبیا را به عنوان «متحد اصلی غیر عضو ناتو» معرفی کند. اکنون نیز برزیل زمینه ساز شکستی دیگر برای آمریکا شد و پس از شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا توانست ۵۰.۸۱ درصد آرا را بدست بیاورد و به عنوان رئیس جمهور بعدی برزیل انتخاب شود.ژایر بولسونارو نیز با به دست آوردن ۴۹.۱۹ درصد آرا، نخستین رئیس جمهور برزیل شد که نتوانست برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. از بولسونارو با عنوان ترامپ برزیل نیز یاد میشده است.دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل در حالی روز یکشنبه برگزار شد که در دور نخست آن که روز ۱۱ مهر ماه برگزار شده بود لولا داسیلوا رئیس جمهور سابق و چپ گرای این کشور با کسب ۴۶.۵ درصد آرا از ژائیر بولسونارو رئیس جمهور تندروی فعلی با ۴۴.۸ درصد به دور دوم رفتند.انتخابات برزیل در حالی انجام شد که براساس گزارش نیویورک تایمز، «برزیل طی دهه گذشته، از یک بحران به بحران دیگر گذر کرده است: تخریب محیط ‌زیست، رکود اقتصادی، استیضاح یک رئیس‌جمهور، زندانی شدن دو رئیس‌جمهور و یک بیماری همه‌گیر (کرونا) که بیش از هر جای دیگری در خارج از ایالات متحده باعث مرگ مردم شد».
به رغم تایید پیروزی لولا داسیلوا در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور فعلی این کشور هنوز واکنشی به شکست خود نشان نداده است.انتخابات جنجالی دور دوم ریاست جمهوری برزیل همچنان خبرساز است و نگرانی‌ها درباره احتمال عدم تمکین «ترامپ برزیل» به شکست خود در انتخابات تشدید شده است.شبکه «سی‌ان‌ان» در تازه‌ترین گزارش خود درباره دور دوم انتخابات حساس و جنجالی ریاست جمهوری برزیل از تشدید نگرانی‌ها در خصوص احتمال عدم پذیرش نتیجه انتخابات خبر داده است.
سران کشورهای مختلف جهان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برزیل واکنش نشان داده و درخصوص تغییرات مثبت در سیاست‌های این کشور ابراز امیدواری کردند.شمار زیادی از سران کشورهای جهان، پیروزی «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» در انتخابات ریاست جمهوری برزیل و کنار زدن رئیس جمهور راست افراطی این کشور را تبریک گفتند.نتیجه انتخابات برزیل از این رو اهمیت بالایی دارد که «ژایر بولسونارو» رئیس جمهور سابق این کشور و معروف به «ترامپ برزیل»، با اتخاذ مواضعی افراطی، مسائل زیادی را داخل این کشور و در عرصه جهانی ایجاد کرده بود. برای مثال، بولسونارو از مخالفان واکسن کرونا بود و در دوره ریاست جمهوری او بخش عظیمی از جنگل‌های آمازون که به «ریه‌های زمین» معروف هستند، از بین رفته و زمین آن‌ها برای کشاورزی و ساخت‌وساز تصاحب شدند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تبریکات صمیمانه مرا پذیرا باشید. نتیجه این انتخابات قدرت سیاسی تحسین‌برانگیز شما را تأیید کرد. امیدوارم بتوانیم با تلاش مشترک، توسعه روابط سازنده روسیه و برزیل را در تمام حوزه‌ها دنبال کنیم».«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در پیامی توئیتری، پیروزی لولا داسیلوا را «برگی جدید» در تاریخ ملت برزیل توصیف کرد و نوشت: «در کنار یکدیگر نیرویی برای مقابله با بسیاری از چالش‌های مشترک ایجاد کرده و روابط دوستانه بین دو کشور را احیا می‌کنیم».«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، پیروزی لولا داسیلوا، در انتخاباتی «آزاد، منصفانه و معتبر» رقم خورد.
بایدن ضمن تبریک به رئیس جمهور جدید برزیل نوشت:‌ «همکاری با یکدیگر برای ادامه دادن به همکاری بین کشورهایمان در ماه‌ها و سال‌های آینده را پیگیری خواهیم کرد».
«آلبرتو فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین نیز نتیجه انتخابات برزیل را «آغازگر عصری جدید در تاریخ آمریکای لاتین» توصیف کرده و می‌نویسد: «دوران امید و آینده از امروز شروع می‌شود».«گوستاوو پدرو» اولین رئیس جمهور چپ‌گرا در کلمبیا که تابستان امسال در توئیتی کوتاه نوشت: «زنده باد لولا».«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا نیز در پیامی جداگانه نوشت:‌‌ «زنده باد مردمی که تصمیم گرفتند آزاد، مقتدر و مستقل باشند! امروز در برزیل دموکراسی پیروز شد».«آندرس مانوئل لوپر اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک نیز در پیامی توئیتری نوشت: «لولا پیروز شد. بر مردم برزیل مبارک باشد. در این کشور برابری و انسانیت برقرار خواهد شد».«جاستین ترودو» رئیس جمهور کانادا نیز گفت، همکاری با لولا به منظور تقویت همکاری بین دو کشور را دنبال خواهد کرد تا «اولویت‌های مشترک از جمله محافظت از محیط زیست» را پیش ببرند.
«اولاف شولتز» رئیس جمهور آلمان نیز در پیام تبریکی به لولا داسیلوا، در پیامی توئیتری تمایل برای همکاری با او به‌ویژه در حوزه تجاری و تغییرات اقلیمی را ابراز کرد و پیروزی او را «پیروزی برای دموکراسی و محیط زیست» توصیف کرد.«پدرو سانچز» رئیس جمهور اسپانیا نیز در پیامی توئیتری نوشت: «آقای لولا پیروزی شما را تبریک می‌گویم. بیایید در زمینه عدالت اجتماعی، برابری و مقابله با تغییرات اقلیمی تلاشی مشترک را رقم بزنیم. موفقیت شما موفقیت برزیل است».«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در نشست خبری روز دوشنبه ضمن آرزوی «موفقیت‌های جدید» برای لولا گفت: «مشتاق هستیم با دولت جدید برزیل تحت رهبری لولا همکاری داشته باشیم تا شراکت جامع راهبردی چین-برزیل را به سطح جدیدی برسانیم».«اورسولا فون در لین» رئیس کمیسیون اروپا نیز در پیام تبریکی نوشت: «به‌دنبال همکاری با شما جهت رسیدگی به چالش‌های جهانی بغرنج از امنیت غذایی تا مسائل تجاری و تغییرات اقلیمی هستیم».
کد مطلب: 124275
 
Share/Save/Bookmark