میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۶
 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سیاست روز:
افغانستان بخش جدایی ناپذیر صلح و امنیت منطقه است
افغانستان بخش جدایی ناپذیر صلح و امنیت منطقه است
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان به دقت توسط دستگاه دیپلماسی بیان شده است. آن‌چه تا به امروز گفته‌ایم کاملا روشن است.
سعید خطیب‌زاده دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال سیاست روز درباره سیاست ایران در قبال افغانستان و طالبان و به رسمیت شناختن طالبان نیز گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان به دقت توسط سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان شده است. آن‌چه تا به امروز گفته‌ایم کاملا روشن است.خطیب‌زاده ادامه داد: هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به عنوان مسئول وضعیت مردم موظف است تمام تلاش خودش را بکند که امنیت، صلح و ثبات و تامین نیازهای اولیه مردم اتفاق بیفتد و جمهوری اسلامی ایران هم با همین رویکرد حفظ و صیانت از مردم افغانستان، مراوداتی با همه اطراف از جمله هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان داشته که در سفر هفته گذشته کاظمی قمی نماینده رئیس جمهور تشکیل دولت فراگیر به شمول همه گروه‌ها که بازتاب دهنده تنوع قومیتی و جمعیتی افغانستان باشد، مورد تاکید دوباره قرار گرفته است.وی تصریح کرد: افغانستان بخش جدایی ناپذیر صلح و امنیت این منطقه است و همه در منطقه تلاش کردیم خواست و اراده مردم افغانستان برای آینده این کشور محقق شود.
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین افزود: سفر گروسی را به تهران داریم. همواره سعی شده روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همواره به آژانس توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و براساس شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر گروسی عنوان کرد: این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود و قطعا دستورکاری از سوی آژانس وجود دارد. موضوعاتی بین ایران و آژانس است که سعی کرده‌ا‌یم در چارچوب فنی انجام شود. از آژانس در همان چارچوب خواستیم کار را جلو ببرد. هیچ سفری انجام نمی‌شود مگر این‌که دستورکار مشخصی دارد.وی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران صورت گرفته که متاسفانه با سکوت برخی کشورهای مدعی همراه بوده است، تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته و بین ما و آژانس این موضوع در سطح چارچوب خود پیگیری شده و هم در این سفر پیگیری می‌شود.
خطیب‌زاده درباره مواضع این روزهای فرانسه درباره ایران نیز گفت: مواضع رسانه‌ای برخی کشورها به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مذاکرات وین، برخی اشتباهات محاسبه‌ای دارند که فکر می‌کنند با ادعاهای رسانه‌ای جای مجرم و متهم را عوض کنند. بهتر است همه متمرکز شویم بر این‌که گفت‌وگوهای وین جدی باشد. طرف‌های مقابل به خوبی می‌دانند و باید باز هم بدانند که تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یکجانبه، فراسرزمینی و غیرقانونی است که بر ضد ایران اعمال شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر این‌که گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای عرب خلیج فارس به نتیجه نمی‌رسد، اظهار داشت: این اظهارات را ندیدم، ولی موضع ما کاملا روشن است. آن‌چه در وین انجام می‌شود تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که به صورت یکجانبه، فراسرزمینی، ظالمانه و غیرقانونی بر علیه ایران اعمال شده است.وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مباحث مطرح شده در رسانه‌ها درباره توافق موقت بین ایران و ۱+۴ نیز اظهار داشت:درباره اظهارات مبهم و گمانه زنی رسانه‌ای موضع نمی‌گیرم. آنچه باید بر آن متمرکز شویم گفت‌وگوهای ما در وین است.وی درباره اخذ تضمین‌ها از آمریکا در مذاکرات وین که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز خاطرنشان کرد: هم ما و هم ۱+۴ تضمین‌های عینی لازم داریم و بهتر است وقتی آمریکا به وین می‌آید متوجه شوند این تضمین‌های عینی باید داده شود. این‌که تضمین‌های عینی چیست، اجازه دهید در اتاق گفت‌وگوها مثل ۶ دور قبلی ادامه یابد.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات هماهنگ کننده شورای امنیت کاخ سفید در منامه مبنی بر این‌که رویکرد آمریکا به بحران هسته‌ای ایران همچنان با فرض این است که ایران کشوری متخاصم باقی خواهد ماند، اظهار داشت: درباره اظهارات برخی مقامات آمریکایی در منطقه فکر می‌کنم صورت حساب گرانی را برای برخی کشورهای منطقه می‌فرستند و الا ارزش دیگری ندارد و احتمال دارد آمریکا باز هم به دنبال فروش سلاح‌های بیشتر باشد. این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: به کشورهای منطقه نصیحت می‌کنم که محل این چنین داد و ستدهایی نشوند، مردم این کشورها بیش از این پول‌هایی که خرج این صحبت‌ها می‌کنند، به آن پول‌ها مستحق هستند.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان
کد مطلب: 120576
 
Share/Save/Bookmark