داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۲
 
 
پشت پرده بازداشت خبرنگار تونسي- كانادايي شبكه العالم!
پشت پرده بازداشت خبرنگار تونسي- كانادايي شبكه العالم!
 
سياست روز آنلاين: "لطفي غرس" نام خبرنگار تونسي – كانادايي شبكه العالم است كه به تازگي از زندان‌هاي رژيم قذافي جان سالم به در برده است.
وي كه از بدو ورود به خاك ليبي توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شده بود، نزديك به 65 روز را در زندان‌هاي مختلف ليبي در شرايط سخت و انواع شكنجه‌هاي جسمي و رواني پشت سر گذاشته است.
وي كه اصالتا تونسي است و تابعيت كانادا را نيز داراست، طي هماهنگي به عمل آمده با مديران شبكه العالم براي پوشش اخبار ليبي، از كانادا عازم تونس شد تا از مرز زميني وارد خاك ليبي شود. نكته جالب در اين خصوص اين است كه تونسي ها براي ورود وي به خاك تونس و عزيمتش به ليبي گذرنامه كانادايي وي را مورد استناد قرار داده و مهر ورود و خروج بر آن زدند، امري كه به نظر مي رسد به عمد صورت گرفته باشد؛ چرا كه لطفي غرس داراي گذرنامه تونسي نيز بود ولي مقامات مسئول تونسي از مهر كردن گذرنامه تونسي وي امتناع كردند.
لطفي پس از ورود به خاك ليبي با نيروهاي امنيتي ليبي مواجه شد و علی رغم قوانين بين المللي موجود درباره مصونيت خبرنگاران و مسئوليت‌هاي بين المللي در زمينه حمايت از آنها بخصوص در هنگام انجام مأموريت، از سوي نيروهاي امنيتي با ادعاي انتقالش به محل اقامت بازداشت و روانه زندان شد؛ بازداشتي كه 65 روز به همراه شكنجه هاي مختلف جسمي و روحي به طول انجاميد.
لطفي كه شرح ماجراي دستگيري و مسائل بعد از آن را طي نشستي خبري در دفترشبكه العالم به اطلاع همكاران رسانه اي خود مي رساند اظهار داشت كه عمده ترين دليلي كه نيروهاي امنيتي ليبي مرا بخاطر آن بازداشت كرده بودند كار براي شبكه العالم و وابستگي رسانه اي من به ايران بود.
در اين ميان آنچه بايد گفت اين است كه اين اولين باري نيست كه شبكه العالم و خبرنگاران آن دچار تعرض، حمله و بازداشت مي شوند؛ آن هم از سوي رژيم‌هايي كه شاهد فروپاشي يكي پس از ديگري آنها هستيم، كما اينكه اين وضعيت درخصوص ديگر شبكه‌ها و خبرگزاري‌ها و رسانه‌ها نيز صادق است. به گونه اي كه خبرنگاران رسانه‌هاي ديگر نيز بارها مورد تهديد، تعرض، بازداشت و حتی تجاوز قرار گرفته اند و دفاتر متبوعشان بارها مورد هجوم قرار گرفته است و حتی فعاليت آنها قطع يا به حالت تعليق درآمده است.
نگارنده معتقد است كه علت اصلي اين اتفاقات، فقدان فرهنگ رسانه اي كارآمد و بي طرف در كل جهان است؛ چرا كه رسانه‌ها علی رغم تأثير شگرفي كه بر افكار عمومي جهان دارند اما متأسفانه از سوي جريان‌ها و قدرت‌هاي خاص با راهبردي تعريف شده مديريت مي شوند، امري كه سبب مي شود تا برخي رسانه ها محبوب جلوه كنند و برخي ديگر مغضوب.
در اين ميان رسانه‌هايي همچون العالم بخاطر رويارويي با رسانه‌هاي غربي در پيكاري نابرابر بارها مورد هجوم و تعرض قرار گرفته اند، چرا كه كشف حقايق توسط اين رسانه‌ها به هراندازه نمي تواند مذاق ديكتاتورها و رژيم‌هاي وابسته به غرب را شيرين نگاه دارد.

محمد امين بني تميم
کد مطلب: 66557
 
Share/Save/Bookmark