داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۲۲
 
 
نگاه نظامي تركيه به جهان
نگاه نظامي تركيه به جهان
 
سياست روز آنلاين: تركيه كه در حوزه اقتصادي و سياسي فعاليت‌هاي بين‌المللي گسترده‌اي داشته در حوزه نظامي نيز به دنبال ايفاي چنين نقشي است كه نتيجه‌ آن حضور روبه افزايش نظاميان اين كشور در سراسر جهان است.
تركيه كه با برخورداري از توان نظامي قابل توجه توانسته به يكي از اعضاي مهم ناتو مبدل شود، در كنار برگزاري مانورهايي مانند رزمايش بزرگ عقاب آناتولي، فعاليت‌هاي نظامي در سراسر جهان را نيز در پيش گرفته است. نقش تركيه تا بدان جا پيش رفته كه ناتو بخشي از طرح سپر موشكي خود را در تركيه آن هم با نظارت خود تركيه برگزار مي‌كند.

ورود به آبهاي پاكستان
تركيه در چارچوب توسعه ناوگان دريايي حضور در برخي مناطق جهان را در پيش گرفته است. يك شنبه 12تير ماه 1390 يك ناوگروه دريايي تركيه متشكل از سه فروند ناوچه جنگي و يك فروند كشتي لجستيك كه روز سي‌ام مي از بندر مارماريس تركيه حركت كرده بود، در بندر كراچي پاكستان پهلو گرفت.
خبرگزاري اخلاص تركيه، سفر دريايي ناوگروه تركيه به منطقه را اولين مورد مشابه در تاريخ تركيه ارزيابي كرد. ناو گروه مذكور كه پيش از اين به بنادر مسقط در عمان، بندر منامه در بحرين، بندر دوبي در امارات متحده عربي و بندر دوحه در قطر سر زده بود، در چهارم ژوئيه از بندر كراچي پاكستان جدا شده و به سوي بندر بمبئي در هندوستان، بندر هديده در يمن، بندر جده در عربستان سعودي و بندر عقبه در اردن عزيمت و در 8 اوت به تركيه باز مي گردد.

فرماندهي نيروي زميني ناتو
بعد ديگر فعاليت تركيه در قالب ناتو است. وزيران دفاع کشورهاي عضو سازمان پيمان آتلانتيک شمالي ( ناتو) در نشست اواخر خرداد ماه مرکز فرماندهي نيروهاي زميني اين تشکل غربي را به شهر "ازمير" ترکيه انتقال دادند."آندرس فاگ راسموسن"، دبير کل ناتو در اطلاعيه کتبي با اعلام اين مطلب افزود: ناتو تصميم دارد در عين صرفه جويي پايگاه‌هاي خود را بيش از پيش فعال کند. بر پايه اين گزارش، پايگاه هوايي ناتو در شهر ازمير ترکيه به مرکز فرماندهي نيروي زميني ناتو تبديل خواهد شد.
سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) چندين پايگاه نظامي در خاک ترکيه مستقر کرده است که زير آمده است:
1- پايگاه اينجرليک ناتو ، پايگاه هوايي بسيار مهم منطقه اي ناتو و پايگاه لجستيک و پشتيباني ناتو است. اينجرليک در 10 کيلومتري شهر آدانا و در 56 کيلومتري ساحل درياي مديترانه واقع شده است . پايگاه دهم جت نيروي هوايي ترکيه و پايگاه سي و نهم جت نيروي هوايي آمريکا در پايگاه واقع شده است.
2- پايگاه هوايي ازمير در هفده کيلومتري شمال شرقي در منطقه چيغلي واقع شده و وابسته به فرماندهي نيروهاي هوايي آمريکا در اروپا USAFE است.
3- پايگاه هوايي شيله داراي استانداردهاي بين المللي براي پرتاب موشک هاي استينگر stingerاست .
4- فرماندهي پايگاه اصلي جهت سوم قونيه.
5- پايگاه هوايي نهم جت "باليک اسير". در اين پايگاه 6 سيستم موشکي vault مستقر شده است .
6- پايگاه اختلاطي بل در آنکارا.
7- پايگاه هوايي مرزيفون در استان آماسيا.
8- پايگاه هوايي بارتن.
9- پايگاه هوايي و دريايي چاناک قلعه.
10- پايگاه هوايي پرينجيک در ديار بکر.
11- پايگاه هوايي اسکي شهير.
12- پايگاه هوايي بورناوا در ازمير.
13- پايگاه هوايي ازميت.
14- پايگاه هوايي کوتاهيا.
15- پايگاه هوايي لوله بورگاز.
16- پايگاه هوايي شارکيش لا در سيواس.
17- پايگاه هوايي چورلو.
18- پايگاه هوايي باندرما.
19- پايگاه هوايي دريايي اسکندرون.
20- پايگاه هوايي پرشمبه در استان اردو.
21- پايگاه هوايي پازار در شهر ريزه.
22- پايگاه هوايي استان ارضروم.
23- پايگاه هوايي "افيون کارا حيصار" كه دومين پايگاه بزرگ ناتو و مرکز نيروي عملياتي در ترکيه و بزرگترين پايگاه هوايي ترکيه است.
24- مراکز متحد عمليات هوايي ناتو CAOC6در استان ماردين.
ترکيه با پيش شرط شرکت در جنگ شبه جزيره کره در 8 سپتامبر 1952 به عضويت ناتو درآمد.
در سال 1966 ناتو 112 مرکز جمع آوري و ارزيابي و شنود اطلاعاتي در ترکيه تأسيس کرد . در اوايل سال 1980، 12 پايگاه نظامي ترکيه تحت پوشش ناتو به آمريکا واگذار شد.

مشاركت در ليبي
تركيه كه ابتدا با اقدام نظامي در ليبي مخالفت مي‌كرد سرانجام با اين اقدام موافقت كرده و در اواسط فروردين ماه نيروهاي خود را به اين كشور اعزام كرد. رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا خواستار مشاركت هواپيماهاي جنگي تركيه در بمباران‌هاي هوايي نيروهاي ائتلافي عليه مواضع معمر قذافي در ليبي شده بود كه پس از مدتي از سوي ترك‌ها مورد موافقت قرار گرفت. بسياري كسب منافع نظامي در قبال ناتو و نيز افزايش نفوذ در آفريقا را از دلايل اين رويكرد عنوان كرده‌اند.
دولت ترکيه اداعا كرده كه خواستار توقف حملات معمر قذافي به مردم ليبي است و در اين راه نيز طرح‌هايي ارائه كرده كه هرگز مورد پذيرش قرار نگرفت.

جنگ افغانستان
از جمله مهمترين اقدامات تركيه را مي‌توان مشاركت در اشغال افغانستان در سال 2001 دانست. تركيه آن زمان در قالب نيروهاي ايساف سازمان ملل و ناتو به نام مقابله با تروريسم وارد افغانستان شد و هم اكنون به عنوان يكي از اصلي‌ترين نيروهاي خارجي در آن كشور فعاليت مي‌كند.
تركيه 750 نيروي نظامي در افغانستان داد. البته در كنار نظامي‌گري ترك‌ها با رويكرد سياسي و بازي ميان طالبان و دولت افغانستان به دنبال تامين منافع خود هستند. مردم تركيه بارها از اين حضور ابراز نارضايتي كرده و خواستار پايان جنگ شده‌اند كه دولتمردان تركيه تاكنون به آن پاسخ نداده‌اند.
کد مطلب: 67187
 
Share/Save/Bookmark