میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
هویت بخشی و آزادی خواهی
این روزها بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خروشی قابل تامل هستند و...
این روزها بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خروشی قابل تامل هستند و آن برگزاری مراسم‌های متعدد به یاد دومین سالگرد شهادت سردار دلها سپهید شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی در تروریسم دولتی آمریکا است.
۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ بود که تروریسم دولتی آمریکا به فرمان رئیس جمهور این کشور در فرودگاه بغداد جنایتی بزرگ را علیه تمام بشریت رقم زد و آن ترور فرماندهان مقاومت بود. اکنون دو سال از آن زمان می‌گذرد ولی ملت‌های بیشماری همچنان یاد آن سرداران بزرگ را گرامی می‌دارند و مطالبه آنها محاکمه و مجازات این جنایت بزرگ بدون هیچ گذشتی است. حال این سوال مطرح است که چرا پس از گذشت دو سال آن هم در شرایط سخت کرونایی همچنان جهان به تجدید پیمان با سردار دلها می‌پردازند و بر ادامه راهش تاکید دارد؟ هر چند که برخی مبارزه صادقانه و همه جانبه سردار با تروریسم و زمینه سازی برای امنیت جهانی را از دلایل این امر عنوان می‌کنند اما نگاهی ریشه‌ای به کارنامه سردار دلها حقیقتی بالاتر را آشکار می‌سازد و آن هویت بخشی و آزادی بخشی است که سردار برای ملت‌ها به ارمغان آورد.
استعمار و امپریالیسم با اصل ایجاد حقارت و هویت زدایی از ملت‌ها بر‌ان بوده‌اند تا سیاست‌های استعماری خویش را اجرایی سازند حال آنکه سردار سلیمانی این خط را شکسته و هویت غرور آفرین را برای بسیاری از ملت‌ها رقم زد. سردار این باور را در میان ملت‌ها ایجاد کرد که آنها نیز جایگاهی در این عرصه جهانی دارند و می‌توانند با هویتی ورای هویت تحمیلی نظام سلطه رویکردی تاثیرگذار در معادلات جهانی داشته باشند. شکل گیری گروه‌های مقاومت از افغانستان و پاکستان گرفته تا عراق، سوریه، لبنان و فلسطین و بسیاری از کشورها با هویتی مستقل زیر پرچمی واحد گردهم آمدند و ارتش بزرگ مقاومت را تشکیل دادند.
این هویت بخشی مولفه‌ای شد برای حرکت ملت‌ها به سمت آزادی خواهی و مقابله با نظام سلطه و عیادی آن. اخلاص در عمل و صداقت در گفتار و رفتار و داشتن وعده‌های صادق بر دل‌دادگی جهانی به سردار دلها افزود چنانکه امروز بسیاری از ملت‌ها به پاس رشادت‌ها و درسهای سردار فریاد مبارزه با تروریسم دولتی آمریکا را سرداده و مجازات عاملان ترور فرماندهان مقاومت را که همان ترور بشریت و انسانیت بود را با صدای بلند فریاد می‌زنند.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 121070
 
Share/Save/Bookmark