میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
سینمایی که دنیا را «به وقت غرب» می‌خواهد

سینما در اتمسفر مردم ایران سیر نمی‌کند دغدغه‌های این سینما با دردها و مشکلات واقعی مردمش متفاوت است. در این سینما خبری از کارگران معدن یورت نیست، از فقر، فساد و تبعیض به عنوان زخم‌های دشمن شادکن سخن نمی‌گوید.
اولویت این سینما به وقت مردم تنظیم نشده است چند سال است اطراف کشورمان را آتش فرا گرفته است. داعش با حمایت رژیم جعلی و کودک کش اسرائیل و پول‌های کثیف عربستان و برنامه‌ریزی آمریکا جان هزاران انسان را با وحشیانه‌ترین شیوه‌ها گرفته و امپراتوری رسانه‌ای دنیا در برابر این همه حقوق پایمال شده بشر سکوت می‌کند و سینمای‌های ما هم به وقت شام، یمن، عراق، بحرین، افغانستان، لبنان و حتی ایران نیستند.
پیشرفت‌ها را نمی‌خواهند ببینند و مردم کشورشان را شاد نمی‌خواهند، امنیت مردم برایش مهم نیست هر چند که خانواده شهید مدافع حرم میهمان این جشنواره باشد ولی ماهیت آثارش پشتیبان مدافعان حرم نیست.
گورخواب‌ها داستان تلخ بی‌عدالتی را نمی‌بیند وباید گفت لکه ننگ عقیم‌سازی گورخواب‌ها بر دامن روشنفکرنمای لیبرال سرمایه‌داری هنوز نمایان است تفکری که که از سگ‌کشی تنفر دارد ولی کاری به آدم کش‌ها ندارد نمایش حقوق بشری که تهوع‌آور شده، درد اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی را نمی‌بیند ولی برای عوارض خروج از کشور ماتم می‌گیرد.
البته هستند هنرمندانی که برخلاف جریان این رودخانه در حال تلاشند ابراهیم حاتمی‌کیا حرف دل مردم را زد که با دیکتاتوری رسانه‌ای و هیاهویی فضای مجازی عده‌ای سعی می‌کنند حرف آنها شنیده نشود.
برای سینمایی دل مشغول به نظام سرمایه‌داری فکری باید کرد سینمایی که دنیا را به وقت غرب می‌خواهد و از هیچ تلاشی برای سیاه نشان‌دادن وطن خود دریغ نمی‌کند باید برای این «مغزهای کوچک زنگ‌زده» فکری کرد و هنر و سینما را از دست آن نجات داد تا «لاتاری» حرف غیرت بزند «شعله‌ور» دردهای واقعی را بگوید و «تنگه ابوقریب» مظلومیت مردم ایران را در برابر شعارهای دروغین صلح طلبی علم نماید.
تا سینما در «جاده قدیم» حرکت می‌‌کند حرف‌های مردم را نخواهیم شنید و «امپراطور جهنم» همچنان حکومت خواهد کرد و به همین دلیل است که در شام پیروزی انقلاب اسلامی جشنواره دولتی برای آثاری بر علیه انقلاب خودش کف و سوت می‌زند و رسانه ملی هم چاره‌ای جز پخش آن ندارد. ولی خوش‌تر این بود که بعد از واقعیت حضور تماشایی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن پیام نهایی این چنین امید را در جان جامعه دمید «آینده متعلق به ملت بیدار و بصیر ماست، ما مسئولان باید بکوشیم از ملت عقب نمانیم.»

امین توکلی

کد مطلب: 103214
 
Share/Save/Bookmark