میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۹
 
 
با ادعاهای پهپادی و کتمان تلاش‌های ایران برای برقراری صلح صورت گرفت
تقلای ناشیانه سالیوان برای گره‌زدن ایران به جنگ اوکراین
تقلای ناشیانه سالیوان برای گره‌زدن ایران به جنگ اوکراین
 
در جوسازی ناشیانه‌ای برای گره زدن ایران به جنگ اوکراین با هدف توجیه تشدید تحرکات نظامی آمریکا در اوکراین و فروش تسلیحات در سفر بایدن به منطقه، جیک سالیوان مدعی شد روسیه برای جنگ اوکراین از ایران پهپاد می‌خرد.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که این روزها به شدت به دنبال توجیه نظامی گری آمریکا در اوکراین و نیز سفر بایدن به رژیم های ضد بشری همچون رژیم صهیونیستی و سعودی است در ادعایی تازه و مضحک گفت ایران به زودی «به روسیه چند صد پهپاد تحویل می‌دهد».سالیوان در کنفرانس خبری در واشنگتن گفت «اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ایران خود را آماده می‌کند، تا در فرصتی بسیار کوتاه، تا چند صد پهپاد و از جمله پهپاد‌هایی که قابلیت حمل سلاح داشته باشند را تحویل روسیه دهد».وی افزود «این اطلاعات همچنین بیانگر آن است که ایران برای آموزش نیرو‌های روسیه به منظور استفاده از این پهپاد‌ها آماده می‌شود و نخستین جلسات آموزشی قرار بود از اوایل ژوئیه آغاز شود».سالیوان تأکید کرد معلوم نیست آیا تهران پیش از این (تاریخ) پهپاد‌ها را تحویل داده است یا خیر؟این مقام آمریکایی در ادامه با اشاره به صادرات پیشین تسلیحات تهران مدعی شد: پهپاد‌های ایران پیش از این توسط انصارالله در یمن «برای حمله به عربستان سعودی» استفاده شده بود.«لورا روزن»، خبرنگار «المانیتور» در حساب توئیتری خود نوشت: «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره اینکه احیای توافق هسته‌ای ایران چقدر طول خواهد کشید؟، گفت: ما برای این کار تاریخی را در تقویم مشخص نکرده ایم. توافقی روی میز قرار دارد که در دسترس ایران است و ایران باید پا پیش بگذارد و آن توافق را انجام دهد.سالیوان افزود: ایران یک انتخاب دارد و آن اینکه می‌تواند به پایبندی در پایبندی بازگردد یا با فشار فزاینده‌ای از سوی آمریکا و افزایش انزوای (دیپلماتیک جهانی) رو به رو شود؛ همان طور که ۳۰ کشور از قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت کردند.مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین اعلام کرد، بایدن می‌خواهد به اسرائیل کمک کند تا به یکپارچگی عمیق تری در منطقه خاورمیانه دست یابد. هرگونه روند عادی سازی روابط با عربستان احتمالا زمان طولانی نیاز خواهد داشت.مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تکرار ادعاهای مقامات برخی کشورهای منطقه‌ای مبنی بر تهدید بودن ایران، مدعی شد: «بایدن در سفر خود به خاورمیانه درباره هماهنگی در مورد تهدید چندجانبه ناشی از ایران گفتگو خواهد کرد».پیش از این، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار یک یادداشت در «واشنگتن پست» مدعی شد تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای برنگردد، فشار اقتصادی و دیپلماتیک واشنگتن ادامه می‌یابد
در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای سالیوان مبنی بر فروش فناوری‌‌های نوین ایرانی به روسیه گفت که همکاری ایران و روسیه در حوزه فناوری‌های نوین به قبل از جنگ اوکراین برمی‌گردد.ناصر کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اظهارات «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا درباره فروش فناوری‌های نوین ایرانی به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین بر می‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است. سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است. کنعانی در ادامه افزود: ادعای مقام آمریکایی در حالی است که آمریکا و اروپایی‌ها سال‌ها است کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده‌اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ممکن نبود.
جمهوری اسلامی ایران همواره با جنگ در هر نقطه‌ای از جهان از جمله در اوکراین، یمن، سوریه، افغانستان و دیگر نقاط مخالفت کرده است. در همین خصوص نیز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه چندی پیش در گفت‌وگویی با یک روزنامه چاپ کرواسی اظهار داشت: ما ریشه این جنگ را در گسترش ناتو و تحریکات آن علیه روسیه می‌دانیم. اما در عین حال جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و معتقد هستیم که از مسیر گفت‌وگو و مذاکره سیاسی بایستی بحران اوکراین مورد حل و فصل قرار بگیرد. من در ماه‌های گذشته حداقل سه بار با وزیر خارجه اوکراین به صورت تلفنی گفت‌وگو داشتم. در دو مرحله وزیر خارجه اوکراین از من درخواست کرد که با توجه با روابط خوبی که بین ایران و روسیه وجود دارد، از مقامات مسکو بخواهم که هم آتش بس برقرار بشود و هم گفت‌وگوهای سیاسی شکل بگیرد. در مرحله اولی که موضوع را مطرح کردم، آقای لاوروف از گفت‌وگوی سیاسی استقبال کرد. در مرحله دوم هم گفت من از گفت‌وگو استقبال می‌کنم. اما هریک از طرفین همدیگر را متهم می‌کنند به این که در میز مذاکره اقدامات و توافقات جدی صورت نمی‌گیرد.
خبر دیگر آنکه در شرایطی که آمریکا به عنوان مقصر اصلی اخلال در اجرای برجام همچنان نسبت به برداشتن گام‌های ضروری، معتبر و اعتماد ساز برای رسیدن به توافق تعلل می‌کند، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار سرعت بخشیدن به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و از سرگیری اجرای توافق هسته‌ای شد.پیتر استانو در نشست با خبرنگاران در مقر اتحادیه اروپا اشاره کرد که تلاش‌های دیپلماتیک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تیم او در زمینه توافق هسته‌ای ایران ادامه دارد.وی افزود: ما امیدواریم که بتوانیم مذاکرات وین را در اسرع وقت از سر بگیریم زیرا زمان به نفع ما نیست. استانو ادامه داد: ما باید خیلی سریع حرکت کنیم تا به اجرای کامل برجام بازگردیم. همچنین وزیر خارجه فرانسه در دیدار با همتای قطری خود ضمن تقدیر از تلاش‌های دوحه در چارچوب مذاکرات بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر اهمیت گفت‌وگوی منطقه‌ای برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه تاکید کرد.کاترین کولونا و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در یک ناهار کاری که روز گذشته در پاریس برگزار شد، بر ضرورت تقویت مجدد تلاش‌ها برای تحقق صلح در خاورمیانه و تعهد دو کشور به یافتن راه‌حل دو دولتی تاکید کردند.
کد مطلب: 123212
 
Share/Save/Bookmark