میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
نماینده اتحادیه اروپا با پرونده افغانستان و برجام امروز در تهران
سنجش عیار اصلاح رفتار اروپایی‌ها برای وین
سنجش عیار اصلاح رفتار اروپایی‌ها برای وین
 
معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی امروز با پرونده‌های افغانستان و برجام با مقامام جمهوری اسلامی دیدار می‌کند که می‌توان آن را سنگ محکی برای سنجش عیار تغییر رفتارهای اروپا برای آغاز مذاکرات وین دانست.
در روزهای اخیر وزیر امور خارجه ایران از جمع بندی نهایی مذاکرات و چگونگی ورود ایران به وین، خبر داده است. در همین حال ایران تاکید دارد که رویکردی واقع گرایانه و عملگرایانه در قبال برجام و مذاکرات دارد و در کنار گره نزدن اقتصاد کشور به برجام، خواستار مذاکراتی است که به لغو تمام تحریم‌ها و حقوق ایران منجر شود. تهران خواستار تغییر رویکرد منطقی و سازنده اروپایی‌ها نسبت به برجام شده و جدایی راه اروپا از آمریکا را مولفه‌ای برای احیای نقش جهانی اروپا و به نتیجه رسیدن وین عنوان می‌داند. در ادامه همین رویکرد سازنده از سوی جمهوری اسلامی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در توئیتی با اعلام این‌که پنجشنبه میزبان انریکه مورا خواهم بود، گفت که مسائل دوجانبه، منطقه‌‌ای از جمله افغانستان و مذاکرات برای برداشت تحریم‌های ظالمانه در دستورکار این سفر است. علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیترش به سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اشاره کرد و نوشت: در ادامه رایزنی‌های اخیر منطقه‌ای و بین‌المللی، امروز میزبان آقای انریکه مورا، معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا، خواهم بود.
وی افزود: تبادل نظر درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای از جمله افغانستان و نیز مذاکرات برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه در دستورکار این سفر است.سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص سفر «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اظهار داشت: مطابق هماهنگی‌های صورت پذیرفته قبلی این سفر در روز پنجشنبه انجام خواهد شد.وی افزود: این سفر در ادامه رایزنی‌های دو طرف در خصوص موضوعات مورد علاقه فیمابین از جمله روابط ایران و اتحادیه، افغانستان و برجام صورت می‌پذیرد. سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین اظهار داشت: رایزنی‌ها و تماس‌های دو طرف هیچگاه قطع نبوده و به صورت مستمر حول موضوعات مختلف در جریان است و این سفر نیز در همین چارچوب صورت می‌پذیرد.
در این میان بسیاری تاکید دارند که وضعیت درونی و عدم استقلال اروپا مانع از اتخاذ سیاست‌های درست از سیو اتحادیه شده است. به گفته تحلیلگر آرژانتینی، اگرچه اروپا نسبت به لغو تحریم‌های علیه ایران ابراز تمایل بسیاری کرده است، با این وجود یکی از بزرگترین موانع موجود در مسیر مذاکرات وین برای لغو تحریم ها، وجود ناهماهنگی میان طرف‌های اروپایی و ساز ناکوک سیاست خارجی آنها است.
ایران ابراز امیدواری کرده است که در ازای لغو همه تحریم ها، به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای ۲۰۱۵ بازگردد و خواستار گام‌های عینی و قابل راستی‌آزمایی برای تضمین منافع ملت خود شده است.«پائولو بوتا» استاد دانشگاه آرژانتینی و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با برنامه تلسکوپیو روسیه(که به زبان اسپانیولی پخش می شود) درباره دشواری های طرف ایرانی گفت: مسئله ای که بیش از همه تهران را نگران می کند، این است که چطور این توافق نامه تضمین شود، به نحوی که آنچه در سال ۲۰۱۸، با نقض توافق و خروج یکجانبه آمریکا از برجام پیش آمد، دیگر تکرار نشود و با اراده یکی از طرفین توافق از بین نرود.بوتا نیز مانند «گوادی کالوو» دیگر تحلیلگر بین المللی اهل آرژانتین معتقد است که حضور کشورهای اروپایی در مذاکرات و میانجیگری احتمالی آنها بین ایران و آمریکا، نقش فعالی در روند مذاکرات ایفا نمی کند. زیرا یکی از بزرگترین مشکلات اروپا در روند مذاکرات برجام، ناهماهنگی در سیاست خارجی آنهاست. اروپا توافق های ناموفقی با ایران بین ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰، و سپس بین ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ داشت.گوادی کالوو همچنین گفت: طرف های اروپایی در جهت لغو تحریم ها و توافق هسته ای ابراز تمایل بسیاری کرده اند. این موضوع نه تنها به خاطر منافع خود آنهاست بلکه کشورهای اتحادیه اروپا را قادر به تجارت با ایرانی می کند که می تواند بازاری ۸۵ میلیون نفری برای عرضه محصولات آنها باشد.
آمریکا و پنجره مذاکرات

نکته قابل توجه آنکه دیدار امروز در حالی صورت می‌گیرد که «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی آمریکا در روز سه‌شنبه بر پایبندی به دیپلماسی برای تعامل با ایران تاکید کرد.
ساکی در عین حال در سخنانش درباره ایران اضافه کرد که پنجره دیپلماسی برای تعامل با ایران برای همیشه باز نخواهد ماند.به گفته سخنگوی کاخ سفید، «ایران» از جمله موضوعاتی بوده است که درباره آن با تیم اسرائیلی به سرپرستی «یائیر لاپید» وزیر خارجه، در واشنگتن بحث و گفتگو صورت گرفته است.جن ساکی همچنین مدعی شد که واشنگتن آماده بازگشت فوری به دور جدید مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران است.
از سوی دیگر مشاور امنیت ملی آمریکا با تکیه بر ادعاهای همیشگی واشنگتن علیه برنامه هسته ای کشورمان، تاکید کرد که رئیس جمهور بایدن متعهد به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.در این میان پومپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که باید علیه ایران فشار اعمال کرد نه اینکه با آنها مذاکره کنیم.
در همین حال وزیر خارجه قطر با اشاره به این‌که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران به نفع همه است، گفت که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید به دور از هرگونه دخالتی با ایران ارتباط برقرار کنند.«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطردر خصوص شرایط جاری در افغانستان، میانجیگری دوحه در این کشور، روابط مهم دوحه با واشنگتن، مذاکرات میان ایران و عربستان، ضرورت اقدام کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای برقراری ارتباط با ایران به دور از هرگونه دخالتی، مهم بودن بازگشت به برجام و ...توضیح داد.وزیر خارجه قطر در ادامه تصریح کرد: «سوء تفاهم با کشورهای همسایه دلایلی داشت که امیدواریم دوباره ظاهر نشوند. ما شاهد حرکت مثبتی بین عربستان سعودی و ایران هستیم و این را تشویق می‌کنیم».وی در خصوص برجام و توافق هسته‌ای با ایران نیز گفت: « بازگرداندن توافق هسته‌ای به نفع ما است و ما هر گونه حمایت لازم برای تحقق این امر را ارائه خواهیم داد. کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس] باید به دور از هرگونه دخالتی با ایران ارتباط برقرار کنند».
کد مطلب: 120017
 
Share/Save/Bookmark