میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
آتش‌بس از کجا آمد؟
سرانجام پس از هشت سال جنگ و کشتار سعودی ادعای آتش بس دو ماهه با یمن را مطرح کرد...
سرانجام پس از هشت سال جنگ و کشتار سعودی ادعای آتش بس دو ماهه با یمن را مطرح کرد هر چند که دیروز نیز به حملات پراکنده به این کشور ادامه داد.
در باب چرایی این‌ آتش بس هر چند که سران عربستان برآنند تا آن را اقدامی در جهت صلح و خواست شورای همکاری خلیج فارس عنوان نمایند که اتخاذ این تصمیم هم زمان با عملیات اخیر انصارالله یمن بر علیه تاسیسات نفتی و اقتصادی عربستان سعودی که توازن قوای نظامی را به صورت قابل توجهی به نفع یمنی ها تغییر داده این ظن را تقویت می کند که تصمیم سعودی برای برگزاری نشست ریاض و توقف موقت عملیات نظامی بیش از آن که حاصل اراده این کشور برای پایان دادن به ۸ سال جنگ ویرانگر بر علیه مردم مظلوم یمن باشد ناشی از تنگناهای سیاسی،اقتصادی و نظامی تحمیل شده به این کشور و به بن بست رسیدن در برابر اراده مردم یمن است.
در شرایط موجود،نشست ریاض و تصمیم جدید سعودی برای توقف جنگ تنها درصورتی می تواند موجبات شکل گیری شرایطی قابل اتکا برای پایان دادن به حنگ ۸ ساله را فراهم کند که طرف عربستانی به درخواست یمن مبنی بر پایان حملات و محاصره که تاکنون ریاض از پذیرش آن خودداری کرده است،پاسخ مثبت بدهد.
بررسی تحولات نظامی یمن از این امر حکایت دارد که عربستان و متحدین این کشور علی رغم تحمل هزینه های هنگفت نظامی و انسانی نتوانسته اند در برابر ارتش و مقاومت مردمی یمن به اهداف خود دست یابند و در باتلاق خود ساخته گرفتار شده اند. بر این اساس سعودی و متحدانش عملا توانایی ادامه جنگ را نداشته و در برابر گزینه اجباری پذیرش عقب نشینی قرار گرفته اند تا شاید از تلفات و هزینه‌های بیشتر جلوگیری نمایند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122124
 
Share/Save/Bookmark