میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال
پیکان سواری استقلال برای قهرمانی
پیکان سواری استقلال برای قهرمانی
 

هفته بیست و چهارم لیگ برتر با انجام ۸ دیدار فردا آغاز می‌شود. این هفته هم شاهد یک دربی دیگر این بار در گیلان هستیم. تک دیدار باقی‌مانده هفته بیست و چهارم روز چهارشنبه در ورزشگاه آزادی بین پرسپولیس و فولاد برگزار می‌شود.نگاهی به این ۸ مسابقه می‌اندازیم؛

پیکان - استقلال
پیکان که هفته‌هاست روی امتیاز ۲۰ باقی‌مانده و رنگ برد را ندیده است این هفته بازی سختی برابر تیم صدرنشین دارد. پیکان باید فردا برابر استقلال به میدان برود و مسئولان این باشگاه پس از چند هفته ناکامی تیم‌شان تصمیم گرفتند عبدا...‌ ویسی را از کار برکنار کنند. مدیریت باشگاه پیکان در میان گزینه‌هایی که برای جایگزینی ویسی وجود داشت فیروز کریمی را که در نیم فصل اول برای چند هفته هدایت تیم دسته اولی سنگ آهن بافق یزد را در دست داشت، برای سرمربی‌گری پیکان انتخاب کردند.
اين تيم ضعیف‌ترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد و بعید است بتواند استقلال را در ورزشگاه آزادی متوقف کند. امیرقلعه نویی و شاگردانش هم می‌خواهند با یک برد شیرین و پرگل با پیکان به سمت قهرمانی فرار کنند. ویسی در لیگ دوازدهم یک شکست خورده مطلق بوده و برای اعاده حیثیت تیمش را به میدان می‌فرستد تیمی که البته بی‌دفاع‌ترین تیم لیگ با ۴۴ گل خورده است. ویسی اگر بتواند از قلعه‌نویی امتیاز بگیرد تراکتورسازی، فولاد و سپاهان را خوشحال می‌کند.
این دو تیم در حالی برای بیستمین‌بار به مصاف هم می‌روند که در ۱۹ دیدار رو در رو در کارنامه بازی‌های این دو تیم در تاریخ ادوار لیگ برتر ۹ برد برای آبی‌پوشان، ۶ برد برای پیکانی‌ها و ۴ تساوی به ثبت رسیده است.
در این میان سهم آبی‌پوشان از ۵۵ گلی که در دیدارهای رو در روی استقلال - پیکان به ثمر رسیده ۳۱ گل و سهم پیکان هم ۲۴ گل است تا به این ترتیب علاقمندان به فوتبال فردا در انتظار به ثمر رسیدن گل شماره ۵۶ در این دیدار باشند. در این میان پیکان در فصل‌های پنجم و یازدهم در لیگ برتر حضور نداشته تا در تاریخچه دیدارهای استقلال - پیکان در این دو فصل خبری از بازی‌‌های این دو تیم نباشد. نکته قابل توجه اینکه پیکان تا پایان فصل هفتم لیگ برتر به میزبانی تهران بازی‌های خود را برگزار می‌کرد و تنها در ۳ فصل هشتم، نهم و دهم به دلیل انتقال به قزوین از حریفان خود در این شهر میزبانی کرد. بر همین اساس و چون دیدارهای رفت و برگشت دو تیم تا پایان فصل هفتم به میزبانی تهران برگزار می‌شد، خیلی نمی‌توان روی بازی‌های برگشت آنها تمرکز کرده و آمار بازی‌های برگشت را به تفکیک از مجموع بازی‌ها، محاسبه کرد.
برتری ۳ بر ۲ که یک بار برای استقلال و دو بار برای پیکان کسب شده به عنوان پرگل‌ترین و برتری ۳ بر صفر استقلال به عنوان مقتدرانه‌ترین پیروزی در تاریخچه دیدارهای دو تیم به ثبت رسیده است، ضمن اینکه در ۱۹ دیدار دو تیم هیچ‌گاه نتیجه تساوی بدون گل به دست نیامده است. به همین دلیل می‌توان از حالا با قطعیت روی رد و بدل شدن گل در دیدار فردا صحبت کرد.

ملوان - داماش
ملوان که در نیم فصل اول جز سه چهار تیم بالای جدول بود اکنون با یک بازی بیشتر نسبت به پرسپولیس در رده دهم است و داماش گیلان هم روی پله چهاردهم ایستاده است. دو تیم برای بقا و فرار از منطقه خطر می‌جنگند و این مسئله حساسیت‌های دربی را دو چندان می‌کند. داماش اگر در انزلی بازنده شود امکان دارد جایش با ذوب آهن پانزدهم عوض شود و ملوان هم در صورت باخت شرایط دشواری در جدول پیدا می‌کند. هر دو تیم هم هفته گذشته شکست خورده‌اند. داماش در خانه به مس کرمان بازی را واگذار کرد و ملوان هم در تهران سه امتیاز را به نفت داد.

مس - آلومینیوم
مس کرمان هفته گذشته با بوناچیچ اولین برد را دشت کرد و خودش را به رده نهم رساند. آلومینیوم هرمزگان هم با تک گل ایمون زاید سه امتیاز شیرین خانگی از سایپا گرفت تا به بقا امیدوارتر شود. در این مسابقه شاهد نبرد دو مهاجم سرخابی هستیم.رضا عنایتی و ایمون زاید. زاید در اولین حضورش در آلومینیوم ۲۰ ثانیه بعد از ورودش گلزنی کرد. نبرد تاکتیکی میثاقیان و لوکا بوناچیچ را این دو بازیکن می‌توانند جذاب‌تر کنند.

راه آهن - سایپا
راه آهن ۳۲ امتیازی که در رده هشتم جدول است میزبان سایپایی است که با ۲۹ امتیاز در مکان دوازدهم قرار دارد. سایپا در نیم فصل دوم روند نزولی داشته و بعد از هر باخت هم مجتبی تقوی گفته است که شایسته شکست نبوده‌اند و داور با تیمش نامهربانی کرده است. علی دایی هم معمولا بعد از باخت‌ها از داوری گلایه می‌کند او در اهواز هم وقتی بازی را به فولاد واگذار کرد گفت اگر داوران خوب قضاوت کنند خود تیم‌ها نتیجه را تعیین می‌کنند! باید دید در جدال دو سرمربی ناراضی از شرایط داوری کدام پیروز می‌شوند. مساوی هم برای هر دو تیم نتیجه بدی محسوب نمی شود.

نفت آبادان - گهر
نفت آبادان هفته گذشته اگر چه سه گل از صبا در قم خورد اما در نیمه دوم ۲گل زد تا علی فیروزی بگوید به آینده تیمش امیدوار است. آن‌سوی میدان هم گهر در دورود سه بر صفر به فجر باخت تا جدال تیم‌های هفدهم و هجدهم جدول حساسیت زیادی پیدا کند. گهر اگر پیروز شود از رده هفدهم بالاتر نمی‌رود اما نفت در صورت پیروزی برابر این تیم می‌تواند یک پله در جدول صعود کند. فینال ته‌جدولی‌ها دیدنی است.

صبا- تراکتورسازی
صبای قم با مرفاوی خوب نتیجه گرفته است و استقلالی‌ها امیدوارند سرمربی سابق‌شان بتواند تراکتورسازی را شکست بدهد و خیال آبی‌پوشان را در صدر جدول راحت کند. مرفاوی قبل از دربی ۷۶ در تمرین استقلال هم حاضر شد و با قلعه‌نویی گفت و گوی دوستانه‌ای داشت. بعید نیست که قلعه‌نویی سرمربی فصل گذشته تراکتورسازی از نظر فنی توصیه‌هایی دوستانه به مرفاوی بکند تا دستیار سابقش تراکتورسازی را شکست بدهد. تراکتورسازی هفته گذشته در خانه نتوانست ذوب آهن را شکست بدهد. این تیم اگر می‌خواهد همچنان در کورس قهرمانی با استقلال باقی بماند باید صبا را شکست بدهد و در صورت رخ دادن چنین اتفاقی تراکتورسازی می‌تواند دوباره مزه صدرنشینی را بچشد به شرطی که پیکان در تهران از استقلال امتیاز بگیرد.

ذوب آهن - نفت
فرهاد کاظمی دوست ندارد در کارنامه‌اش سقوط یک تیم دیده شود به همین دلیل تلاش می‌کند که از این بازی خانگی سه امتیاز را بگیرد تا امیدوارانه لیگ برتر را تا انتها دنبال کند. هدایت نفت تهران بر عهده منصور ابراهیم‌زاده است مربی‌اي که سال‌ها سرمربیگری ذوب آهن را برعهده داشته و به خوبی این تیم را می‌شناسد. ابراهیم‌زاده باید در شهر زادگاهش تیم سابقش را شکست بدهد. این بازی هم جذابیت‌های زیادی برای اصفهانی‌ها خواهد داشت. زیرا در تهران به جز مسئولان باشگاه بعید است که نفت طرفدار دیگری داشته باشد. نفت سه برد متوالی داشته و نمی‌خواهد نوار بردهایش قطع شود.

فجرسپاسی- سپاهان
فجرسپاسی با سه گلی که به گهر زد دوباره به شرایط خوبش بازگشته است و این بار باید از قهرمان فصل گذشته در شیراز و روی زمین چمن مصنوعی پذیرایی کند. سپاهان این شانس را دارد که در صورت پیروزی و شکست استقلال به صدر جدول هم برسد. مسئله‌ای که بعید به نظر می‌رسد با این حال زردپوشان اصفهانی روی کاغذ شانس صدرنشینی دارد به شرط آنکه بتواند از سد تیم جوان و دونده فجرسپاسی بگذرد.

کد مطلب: 79752
 
Share/Save/Bookmark