میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
از جیره‌بندی آب‌گرم در آلمان تا اعتصاب فرودگاه‌های پاریس
سناتور آلمانی: آب گرم خانوار‌ها جیره بندی می‌شود
سناتور آلمانی: آب گرم خانوار‌ها جیره بندی می‌شود
 
کشورهای بزرگ اروپایی در حالی همچنان به بحران و جنگ در اوکراین دامن می‌زنند که در ادامه پیامدهای این جنگ افروزی از یک سو گزارش‌ها از احتمال جیره بندی شدن آب گرم در آلمان حکایت دارد و از سوی دیگر در کشورهایی همچون فرانسه اعتراضات مردمی به تورم و گرانی به خیابان‌ها رسیدن است.
سناتور آلمانی هشدار داد که در صورت کمبود گاز، حداکثر دمای گرمایش، محدود و استفاده از آب گرم برای خانوار‌ها جیره‌بندی می‌شود.روزنامه آلمانی «ولت‌ام سونتاگ» به نقل از «ینس کرستان» سناتور محیط زیست از هامبورگ نوشت: در صورت تشدید بحران کمبود گاز، شهروندان فقط ساعات مشخصی از شبانه‌روز خواهند توانست از آب گرم استفاده کنند.به گزارش رویترز، او گفت: کاهش حداکثر دمای اتاق در شبکه گرمایش منطقه، از دیگر برنامه‌ها برای کاهش مصرف گاز در هامبورگ خواهد بود.به دنبال کاهش صادرات گاز روسیه به آلمان در ماه گذشته میلادی، این کشور برنامه‌های اضطراری کاهش مصرف انرژی را شروع کرده و از شهروندان آلمانی خواسته شده تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. بر اساس این طرح، بیمارستان‌ها و منازل در اولویت تامین گاز خواهند بود. همچنین آغاز فصل تعطیلات و افزایش تقاضاها برای سفرهای پروازی، فرودگاه‌ها در برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اسپانیا و فرانسه را تحت فشار قرار داده و اعتصاب‌هایی هم شکل گرفته که منجر به هرج و مرج بیشتر شده است. همزمان با آغاز فصل تعطیلات، اعتصاب های هشداردهنده‌ای در فرودگاه شارل دوگل پاریس برگزار شد. تظاهرات کارکنان بخش زمینی این فرودگاه به طور موقت از دسترسی به برخی پایانه ها جلوگیری کرد.هزاران مسافر سردر گم شدند. طبق اعلام این فرودگاه، ۱۷ درصد از پروازهای برنامه ریزی شده بین ساعت ۷ صبح تا ۱۴ بعد از ظهر لغو شده است. در کل روز هم ۱۰ درصد از برخاست ها و فرودها لغو شد. فرستنده اروپا ۱ گزارش داد که انتظار می رود اعتراضات بیشتری در آخر هفته برگزار شود.وضعیت برای کارکنان خطوط هوایی ارزان قیمت Ryanair و Easyjet در اسپانیا نیز بسیار جدی است. آنها حقوقی برابر با همکاران اروپایی خود می خواهند. پیر لوئیجی کوپلو، از اتحادیه USO اسپانیا در این باره گفت: ما خواهان آن هستیم که حقوق ما مطابق یا حداقل به حقوق همکارانمان در اروپا، به ویژه در فرانسه، ایتالیا و آلمان نزدیک شود.اما در کشورهای دیگر مانند فرودگاه هامبورگ نیز نارضایتی وجود دارد. به گفته اتحادیه صنفی ver.di در آلمان بیش از ۱۰۰ کارمند یک شرکت تعمیر و نگهداری در اعتصاب هشدار دهنده‌ای شرکت کردند. بر اساس اطلاعات این فرودگاه اما این مناقشات تعرفه‌ای هنوز تاثیری بر مسافران نداشته است.
در این میان شرکت مجری برنامه نگهداری و تعمیرات خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورداستریم اعلام کرد که عرضه گاز به اروپا به مدت ۱۰ روز به حالت تعلیق درمی‌آید.با فرمان نخست وزیر روسیه این کشور از چندین توافق با شورای اروپا خارج شد.بر اساس این دستور روسیه از گروه همکاری بین المللی شورای اروپا در زمینه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، توافقنامه همکاری برای پیشگیری و حفاظت در برابر بلایای طبیعی خارج می‌شود. همچنین معاون اول نماینده روسیه در سازمان ملل در پاسخ به درخواست‌ زلنسکی برای سلب عضویت دائمی روسیه در شورای امنیت گفت این سناریو تنها در صورتی امکان‌پذیر است که سازمان ملل منحل شود. خبر دیگر آنکه نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که افزون بر نیمی از فرانسوی‌ها عملکرد "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهوری این کشور را بر ریاست دوره‌ای شورای اروپا مثبت ارزیابی نمی‌کنند.رئیس‌جمهوری فرانسه دو روزر پیش ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را به شکل نمادین به پیتر فیالا نخست‌وزیر جمهوری چک سپرد و برای وی آرزوی موفقیت کرد.حال نتایج نظرسنجی روزنامه پرشمارگان لو فیگارو نشان می‌دهد که حدود ۵۹ درصد فرانسویان نسبت به عملکرد مکرون در این جایگاه، رضایت ندارند.
این در حالی است که بعد از فشارهای انگلیس برای ارائه پول جهت ارائه کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین، وزرای دولت‌های محلی اسکاتلند و ولز مجبور به تخصیص کمک مالی به خزانه‌داری لندن شدند.
از سوی دیگر یک مقام روسیه‌ای گفته ۹۷ سازمان بین‌‌المللی ورزشی اقدام به تحریم ورزشگاران روسیه بعد از جنگ اوکراین کرده است. در این میان وزیر خارجه فنلاند در مصاحبه‌ای هشدار داد احتمال گسترده شدن جنگ به اروپا وجود دارد. همچنین ارتش آمریکا، «کریستوفر کاولی» را به عنوان رئیس ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده و همچنین فرمانده عالی ائتلاف نظامی ناتو در اروپا منصوب نمود.پس از برگزاری نشست سران کشورهای عضو ناتو در شهر مادرید پایتخت اسپانیا و همزمان با ارسال تسلیحات بیشتر توسط واشنگتن و متحدان غربی اش به کی یف در بحبوحه پیشروی های روسیه در شرق و جنوب اوکراین، فرمانده جدید ائتلاف نظامی ناتو در اروپا معرفی شد.
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دو سامانه موشکی زمین به هوا، بخشی از دور جدید کمک‌های این کشور به اوکراین خواهد بود.پنتاگون اعلام کرد بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، دو سامانه موشکی «ناسامس»، چهار رادار ضد توپخانه‌ای ۱۵۰ هزار دور مهمات ۱۵۵ میلیمتری را شامل می‌شود.این بسته کمک نظامی به ارزش ۸۲۰ میلیون دلار، روز پنجشنبه در آخرین روز برگزاری نشست سران ناتو در شهر مادرید از سوی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعلام شده بود.وزارت دفاع آمریکا با اعلام جزئیات بیشتر درباره این کمک نظامی گفت، مهمات بیشتری برای سامانه‌های راکتی دوربرد (HIMARS) تحویل شده به اوکراین ارسال خواهند شد.
کد مطلب: 123123
 
Share/Save/Bookmark