میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
هراس آمریکا و اروپا از نقش آفرینی چین، ایران و روسیه هر روز آشکارتر می‌شود
سراسیمگی غرب از نظم نوین جهانی با محوریت شرق
کشورهای اروپایی و آمریکا این روزها در حالی با چالشهای درونی اقتصادی و سیاسی مواجه هستند که مجموعه رفتارهای سیاست خارجی آنها با محوریت روس ستیزی، ایران ستیزی و چین ستیزی حکایت از هراس و سراسیمگی آنها از نظم نوین جهانی با محوریت شرق دارند.
غرب که در سه دهه اخیر مدعی نظم تک قطبی بوده است اکنون با چالشی به نام نظم نوین جهانی با محوریت شرق و حضور کشورهایی همچون روسیه، چین و ایران و البته با نقش آفرینی کشورهایی همچون هند مواجه شده است لذا با ایجاد فضای بحرانی و ناامنی و چالش‌های درونی و بیرونی برای این کشورها به دنبال رویارویی با این نظم نوین جهانی است. در همین چارچوب وزارت دفاع آمریکا به تازگی گزارش سال ۲۰۲۲ خود را درباره توسعه امنیتی-نظامی چین بطور مفصل منتشر کرده و بخش مختصری از این گزارش حدود ۱۷۰ صفحه ای را به موضوع «روابط چین و ایران» اختصاص داده است.براساس گزارش پنتاگون، چین از سال ۲۰۱۸ به این سو روابط نزدیک تر اقتصادی، نظامی و امنیتی با تهران را دنبال کرده است. ضمن آنکه دو کشور یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری های امنیتی- اطلاعاتی در سال ۲۰۱۸ امضا کردند.در این گزارش آمده است: در سال ۲۰۲۰، چین و ایران قرارداد ۲۵ ساله همکاری جامع و راهبردی که راه را برای گسترش مشارکت چین در صنایع بانکداری، مخابرات و زیرساخت های ایران هموار می کند، به امضا رسانده اند. به موجب این قرارداد فروش نفت با تخفیف ایران برای چین تسهیل می گردد.
در ادامه جوسازی‌ها علیه چین وزارت دفاع آمریکا مدعی است که اگر چین با همین سرعت کنونی ادامه دهد تا سال ۲۰۳۵ نزدیک به ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای در زرادخانه هسته‌ای خود خواهد داشت. در ادامه تحرکات ضد چینی غرب، بنگاه خبر پراکنی بریتانیا (بی بی سی) که از مهم ترین ابزار پیشبرد اهداف مسموم لندن در گوشه و کنار جهان به شمار می رود، حالا ماموریتی تازه به آن محول شده و انگلیس در تقلاست تا با ابزار رسانه و ارائه اخباری جهت دار از اعتراض ها در برخی شهرهای چین، سد راه توسعه و پیشرفت برق آسای اژدهای زرد شود. خبر دیگر آنکه وزارت دفاع آمریکا در بخشی از گزارش سال ۲۰۲۲ خود به کنگره این کشور اعلام کرده چین به مقامات آمریکایی درباره تبعات مداخله آن در روابط پکن - دهلی نو هشدار داده است.
از سوی دیگر پلیس کانادا در حال تحقیق درباره دخالت ادعایی چین در امور داخلی از جمله فرایندهای دموکراتیک اُتاوا است. در همین حال در شرایطی که دهلی‌نو و واشنگتن تلاش می‌کنند تا تنش‌های روزافزون با پکن را مدیریت کنند، نیروهای هند و آمریکا یک مانور آموزشی در منطقه‌ای سرد و کوهستانی در نزدیکی مرز مورد مناقشه هند با چین برگزار کردند.نکته قابل توجه آنکه شی جین پینگ رئیس جمهوری چین گفت که پکن و روسیه گفت که دو کشور برغم خطرها و چالش‌های خارجی ارتباطات و همکاری خود را افزایش داده و به سوی پروژه‌های مشترک بزرگ حرکت کرده‌اند.در بعد روس ستیزی نیوز اتحادیه اروپا و شرکایش که از زمان آغاز جنگ اوکراین، با اقدامات متعدد بر آتش این جنگ افزوده‌اند، در اقدامی جدید به دنبال مصادره دارایی‌های بلوکه شده روسیه هستند. در این میان میخائیل اولیانف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در توئیتی به کنار گذاشتن مسکو از بازار اروپا واکنش نشان داد و نوشت: اروپا، روسیه را به عنوان منبع اصلی انرژی از دست داد تا بتواند گاز طبیعی مایع آمریکا را با قیمت بسیار گزاف تر خریداری کند؟ عجب دستآورد بزرگی بدست آوردند.
در ادامه رفتارهای ضد روسی غرب، نمایندگان پارلمان جمهوری چک طرح آموزش نظامیان اوکراینی در داخل و خارج این کشور را تصویب کردند. در مقابل سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد در صورتی که واشنگتن به تامین سلاح برای اوکراین ادامه دهد، هیچ مذاکره‌ای درباره پیمان کاهش تسلیحات بین دو کشور، در کار نخواهد بود.از سوی دیگر سران روسیه، قزاقستان و ازبکستان به تازگی تصمیم گرفته اند یک اتحادیه گازی بین این سه کشور تشکیل دهند. طرح تشکیل این اتحادیه از سوی ولادیمیر پوتین رئیسی جمهوری روسیه ارائه شده است. در همین حال «آنتونیو تاجانی» وزیر امورخارجه ایتالیا در آستانه دومین نشست ناتو در بخارست، خواستار افزایش حضور اروپا در غرب منطقه بالکان با هدف محدود ساختن نفوذ روسیه در این بخش از اروپا شد.
کد مطلب: 124528
 
Share/Save/Bookmark